Soğuklar geldi çattı. Dışarı çıkmak zorunda olanlar "lahana modasına" uyup kat kat giyiniyor. Evde kalanlarsa battaniyesini alıp geçiyor şömine karşısına. Tabi evde şömine varsa!

Evinde şömine olmayıp "benim de olsun" diyenler! Bugünkü yazımız sizin için. Daha önce şöminelerle ilgili temel bilgilerden bahsetmiştik . Şimdi de işin maddi kısmına biraz değinelim.

Başlıyoruz.

Şömine Sahibi Olmak İsteyenler İçin Şömine Çeşitleri ve Fiyatları

Bacalı ve Bacasız Şömineler

Ey şömine sahibi olmak isteyen! Öncelikle nasıl bir şömine istediğine karar vermelisin.

Hangi şömineyi seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız işte size seçeneklerinizin avantaj ve dezavantajları:

Antrasit , Turuncu, Siyah, Salon, Berjer, Çıtalarla duvar dekorasyonu, Şömine, Tablo, Duvar dekorasyonu, Ev bitkisi

Şömine Sahibi Olmak İsteyenler İçin Şömine Çeşitleri ve Fiyatları

Odun Ateşli Şömine

Odun ateşli şömine bildiğimiz klasik şöminelerden . Odun yanıyor, ortam ısınıyor. Bu şömineler, kendi içinde hazneli ve haznesiz olarak ikiye ayrılıyor.

Avantajları: Ortam ısıtması konusunda çok etkili. Nostalji hissini en net yaşatan çeşit. 

Dezavantajları: Temizliği zor, haznesiz modellerde zehirlenme riski var. Maliyet olarak masraflı.

Taş duvar, Siyah- Beyaz, Turuncu, Yeşil, Sarı, Halı, Şömine, Avize, Seramik, Eklektik

Şömine Sahibi Olmak İsteyenler İçin Şömine Çeşitleri ve Fiyatları

Doğalgazlı Şömine

Hermetik baca sistemi gerektiren şöminedir. Doğalgazla ısınan her ortamda kullanılabilir.

Avantajları: Ortama kir ya da kötü hava vermez. Sağlık açısından dost. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir. Farklı şekillerde çokça seçenek var.

Dezavantajları: Suni ateş görünümü rahatsız edebilir. Isınma maliyeti konusunda çok uygun değil.

Şömine, Salon, Post halı, Sallanan sandalye

Şömine Sahibi Olmak İsteyenler İçin Şömine Çeşitleri ve Fiyatları

Elektrikli Şömine

Elektrik soba gibi ortamı ısıtan yapay şöminelerden.

Avantajları: Kullanımı kolay. Baca gerektirmez. Küçük alanlarda kullanılabilecek gömmeli modelleri de var.

Dezavantajları: Isınma konusunda tek başına yeterli değil. Suni görüntü rahtsızlık verebilir. Elektrik giderlerini artırır.

Şömine, Salon, Altın, Dekoratif Objeler, Taş duvar

Şömine Sahibi Olmak İsteyenler İçin Şömine Çeşitleri ve Fiyatları

Bio Etanollü Şömine

Etanol maddesinin ısı yayma ve alev yapma özelliğinden faydalanan şömine. Etanol adı verilen sıvı maddenin şömine haznesine dökülmesiyle ısıtma sağlanıyor. 5 litrelik bir etanol ortamı 10 saat ısıtabiliyor.

Avantajları: Baca gerektirmez. Her alanda kullanılabilir. 

Dezavantajları: Isıtma konusunda tek başına yetersiz. Etanol maddesinin litre fiyatı düşünüldüğünde saat başına ısınma gideri fazla.

Şömine Sahibi Olmak İsteyenler İçin Şömine Çeşitleri ve Fiyatları

Kaç Para Bir Şömine?

Öncelikle şunu söyleyelim ki bu sorunun net yanıtını vermek mümkün değil. Çünkü şömineyi kullanacağınız alanın büyüklüğünü ve nasıl bir şömine istediğini bilmiyoruz. Bu yüzden vereceğimiz fiyatlar ortalama olacak.

Eğer evinizi sadece şömine ile ısıtmak istiyorsanız alana hakimiyet kuracak bir modele ihtiyacınız var. Bu konuda da odun ateşli orta şömineler oldukça uygun. Odun ateşli orta şöminenin hazne fiyatıysa ortalama 10- 15.000 tl arasında değişiyor.

Yine odun ateşli bir şömine yaptırmak istiyorsunuz ama daha çok arada sırada kullanacaksanız küçük boyutlu bir şömine haznesinin en düşük maliyeti 4.000- 5.000 tl arasında. Tabi şöminenin dış cephe giydirmesi bu fiyata dahi değil.

"Ben suni ateşi de seviyorum, doğalgaz bacam da var" diyorsanız size en güzelinden bir doğalgazlı şömine verelim. Kullanacağınız alana göre l, u, lineer şeklinde seçebileceğiniz bu şöminelerin de ortalama fiyatı 6.000- 10.000 tl.

Evinizde baca yok ama yine de şöminenin nostaljik hissini yaşamak istiyorsanız elektrikli ya da etanollü şömineleri seçebilirsiniz. Bu şöminelerin fiyatları boyutlarına göre değişiklik gösterse de genel olarak 3.000- 7.000 tl arasındalar.

Bizimle evini paylaşan ya da paylaşmayan şömine sahipleri! Sizin de bilgilerinize ihtiyacımız var. Siz şöminenizi ne kadar aldınız ve hangi çeşidi kullanıyorsunuz? Yanıtları bekliyoruz.

Dubleks evler, Salon, Modern, Krem, Gri, Yüksek tavanlı ev, Şömine, Beyaz, Koltuk takımı, Berjer, Tablo, Duvar dekorasyonu, Vazo, Ev Aksesuar, Yapay çiçekler