Bir çocuk odası dekore ederken dikkat edilmesi gerekenler

Çocukların gelişimlerini devam ettirebilmeleri ve sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırılmaları için çocuk odasının önemi büyük. Çocuğunuzun zamanının çoğunu geçireceği bu oda, estetik bir tarzda fonksiyonel olarak tasarlanmalı. Modayı ön planda tutmak yerine çocuğun kişisel gelişimini etkileyen faktörler göz önünde bulundurulmalı. Günün büyük bir kısmını odasında geçirecek olan çocuk, gerek resim yapacak, yazı yazacak, müzik dinleyecek, eğlenecek. 

Aşağı yukarı bir oda diyip geçmeyin. Nasıl bir odada zaman geçirdiği, çocuğunuzun başarısını, motivasyonunu, yaşam enerjisini büyük ölçüde etkiliyor. Dekorasyon, çocuğun yaş grubuna uygun olarak planlanmalı ve mobilya seçimi bu çerçevede yapılmalı. Hayal dünyasını geliştiren, hayatı daha iyi bir şekilde kavrayabilmesini sağlayan bir çocuk odası modelinin önemi yadsınamaz. Bu yüzden tasarımların estetik yönünü vurgularken işlevselliği de göz ardı etmemek gerekiyor. 

Çocuk odası modelleri seçilirken çocuğun ihtiyaçlarını, yaş ve cinsiyet grubunu göz önünde tutmak gerekiyor. 0-6 yaş grubu çocuk odası modelleri, daha fazla renklerle oynanmış, oyuncak faktörünün ön planda olduğu bir dekorasyon planını kapsarken, okul yaşına gelmiş bir çocuğun odası bir tık daha sakin olmalı. Ayrıca dekorasyon yapılırken oyun ve çalışma alanları diye iki farklı alan üzerinde yoğunlaşmalı, sadece ders çalışmasına ya da sadece oyun oynamasına elverişli bir dekorasyon yapılmamalı. 

Oda gereksiz eşyalarla doldurulmamalı ki çocuk odada kaldığı süre zarfında kendini mutlu, huzurlu hissedebilsin. Çocuk odaya her girdiğinde kendine ceza aracı olarak tasarlanmış bir alana giriyor gibi hissetmemeli, mobilyaları ve renkleri seçerken onun fikrini almanızda fayda var. Onun psikolojik ve bedensel gelişimi için dekorasyonun çok büyük önemi var, unutmayın.

Çocuk odası aydınlatma modelleri

Aydınlatma ürünleri seçilirken göz sağlığı düşünülmeli. Kullanılacak ürünler ne çok loş ne de parlak formda olmamalı. Diğer odalarda kullanılan ve genel dekorasyon düzenine hâkim olan aydınlatma öğeleri bir seçenek. 

Bunun yanı sıra oda iyi bir şekilde havalandırılmalı ve gün boyu doğal ışığın odaya girmesine izin verilmeli, bu sayede çocuğun dikkati daha yüksek olur ve anlama kapasitesi daha işlevsel. Seçilecek tüm aksesuarlar onun zevkini yansıtmalı. 

Çocuk odası avizeleri

Ev Gezmesi'nden çocuk odalarının avizelerine dikkat ederken çocuğunuzun neleri sevdiğini de düşünün. Figür şeklinde pek çok avize modeli mevcut. Belki çocuğunuzun sevdiği bir çizgi filmden esinlenmiş bir avize bulup, günün kahramanı olabilirsiniz.

Küçük afacanın odasına taşlı, gösterişli bir avize uygun olmayacağına göre daha çok sevdiği çizgi film karakterine, tuttuğu takıma ya da hayran olduğu kişilere özgü aydınlatmalar kullanılabilir. Örneğin son birkaç yıldır arabalar filmi karakterleri, buz devri filminin hayvanlarının uyarlanmış hali olan aydınlatma öğeleri, kurdele desenli abajurlar, şeffaf kablolu led ışıklarla oluşturulan aydınlatmalar çocuğun sevdiği karakterleri yansıttığı için güzel bir fikir.

Mantar modelli avizeler, balon avize modelleri, spot aydınlatmalar çocuğun odasını eşit bir şekilde aydınlatmak, ferah bir görünüm vermek ve bir yandan da eğlendirmek için uygun. Aydınlatma ürünü alırken çocuğun aktivitelerini düşünerek yola çıkılmalı ve genelde sıcak bir his uyandıran modeller üzerinde yoğunlaşmalı. Okul çağında bir çocuk varsa, masasında kullandığı lambanın loş ya da parlak bir şekilde olmaması gerekiyor, gözünü yormadan çalışabileceği bir ortam oluşturulmalı, bunun içinde tavan lambasıyla masa lambası bir arada kullanılabilir ya da normal ışık bir masa lambası çocuğun ders çalışma açısına göre konumlandırılmalı. Led aydınlatmalar da çocuğa zarar vermez, tasarruflu modelleri odada kullanılabilir. Ayrıca florasan kadar dikkat dağıtmadığı için herhangi bir konsantrasyon bozukluğuna sebebiyet vermez. 

Çocuk odasında gece lambası 

Çocuklar gece uyandıklarında rahatça lavaboya ya da ebeveynlerinin odasına gitmek isteyebilir. Ya da karanlık fobisi vardır ve karanlık bir ortamda kalmak, uyumak onun sağlığını tehlikeye atıyor olabilir. Bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü gece lambası kullanılabilir. 

Gece lambası çok parlak olmadan ve direkt göze yansımadan odaya yerleştirilmeli, ayrıca daha sıcak bir renk tonu belirlenmeli ve düşük güçte çalıştırılmalı. Öyle ki hem uyumaya hem de gece uyandığında rahatça etrafını görmesine yardımcı olacak ideal bir güç yeterli. 

Çocuk odası mobilyaları satın alırken neye dikkat etmeli?

Satın alınacak mobilyaların odanın büyüklüğüne göre belirlenmesi lazım. Tek kişilik, çift kişilik baza ya da ranza oda için ideal yatak ölçütleri. Giysi dolabı, şifonyer, kitaplık ünitesi, diğer kullanılacak mobilyalar arasında sayılabilir. Satın alınan mobilyaların yapısı ise ahşap olmalı. Ahşap mobilyalar çocukların sağlığı açısından en uygun olan ürünler. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların hemen hastalanmalarına yol açan öğelerin mobilya malzemesi olarak kullanılmaması gerekiyor, bu yüzden zararlı olabilecek maddelerin barındırılmadığı ahşap modeller iyi bir seçim. 

Ahşap ve masif ahşap mobilyaların kullanımının yanında alüminyum gibi hafif metallerin yer aldığı mobilyalarda rahatlıkla kullanılabilir. Genel olarak bir çocuk odasında karyola, elbise dolabı, sandalye, çalışma masası, kitaplık, şifonyer yer almalı, odanın büyüklüğüne bağlı olarak hobi köşesi yapılabilir ve ekstra bir kanepe yerleştirilebilir. Ergonomik açıdan satın alınan mobilyaların çocukların zevklerine hitap ediyor olmasına dikkat edilmeli. Mobilyaların yapısı ve boyutuna karar verirken çocuğun yaş grubu göz önünde tutulmalı ona göre satın alma işlemi yapılmalı, psikolojik ve fizyolojik gelişimi için bu şart. Ayrıca mobilyaların yapılarında alüminyum ve ahşaptan başka ürün kullanılmamalı, plastik ürünler sağlığa zararlı olabileceği için ihtiyaç listesinden çıkarılmalı. 

Çocuk odası mobilyalarını yerleştirmek

Mobilyalar satın alındı ve sıra geldi yerleştirme işlemine. Mobilyalar yerleştirilirken belirlenen bir konsept olmalı. Bu plan çerçevesinde hareket edilmeli, konumlandırılmalı, bütün öğeler gelişigüzel bir şekilde değil de daha sistemli bir şekilde yerleştirilmeli.

Feng Shui prensiplerinde de olduğu gibi çocuk odasının yerleştirilmesinde temel esas “denge sistemi” olmalı. Çünkü bir dekorasyon ne kadar doğru olursa enerjisi o kadar yüksek olur ve çocuğa da aynı oranda geçer. Yatak, kapı ve pencereden uzak bir şekilde konumlandırılmalı ve rahat bir şekilde hareket etmesine olanak sağlamalı. Hareket serbestîsine göre bir denge oluşturulmalı ve ona göre mobilyalar yerleştirilmeli. Karyola duvara sıfır olarak konulmalı, bu kopuk ve eşitsiz bir düzenleme olmaması adına yapılmalı. 

Çocuğun kitap okuma alışkanlığı edinmesi için dekorasyonda kitaplık kullanılabilir ve bu da dolap ve yatakla sabitlenebilir. Bu sayede gözünün önünde olan tasarım ortaya koyulmuş olur ve bu sayede ne yapması gerektiğini ilk bakışta anlar. Çocuk odası dolap modelleri ise belirlenen tarza ve çocuğun odasının boyutuna göre şekil almalı. Duvara monte edilmeli, pencere önüne ya da kapı dibine değil daha giriş serbestîsi olan bir alan belirlenmeli. Çocuk odası dolap modelleri fonksiyonelliği ve estetiği bir arada sunmalı. Diğer mobilyalar arasında da belirli boşluklar bırakılmalı, odanın genel havası ferah bir görünüm sunmalı. 

Montessori mobilyalar, çadır görünümlü hem yatak hem hobi merkezi olan üniteler, uzay mekiğini andıran kitaplık gibi seçenekler yaratıcılığı arttırdığı için kullanılmasında fayda var. Bu yüzden mobilya satın alırken ya da mobilya boyama işlemi yaparken düz formlardan ziyade çocuğa katabilecekleri açısından hem düşündüren hem de bilgilendiren formlar üzerine kafa yorulmalı. 

Mobilya boyama da işlemini ise birlikte yapabilir bunu bir iş olmaktan çıkarıp aktivite haline getirilebilirsiniz.

Çocuk odası stili neye göre belirlenir?

Evin genelinde yapılan stile göre bir tarz oluşturulabilir. Baskın olmamak kaidesiyle ister klasik isterse modern stil öğelerinin barındığı bir temayla dekorasyon şekillenebilir. Hangi stil tercih edilirse edilsin çocuğun sıkılmasının önüne geçecek bir tarzı yansıtıyor olması gerekiyor. Daha hareketsiz, düz çizgilerin baskın olduğu bir dekorasyon arayışında olanlar modern stil ile üretilen mobilya ve aksesuarları kullanarak odanın genel havasına uyumlaştırabilirler. 

Çocuk odasının konumu ve işlevselliği

Odanın konumu evin kuzey cephesine bakan yönde olmamalı, daha güneş gören aydınlık bir cephede yer almalı. Çocuk olabildiğince doğal ışıktan yararlanmalı, bu gelişimi için oldukça önemli. Ayrıca odanın konumundan ötürü karanlık olması odanın yaşanılırlık seviyesini düşürür, kışın daha soğuk olmasına neden olur ve çocuk böylesi bir ortamda bulunmaktan rahatsızlık duyar. Bu yüzden odayı olabildiğince güneş alan bir yerden seçmek önemli, konum dekorasyon kadar dikkate alınması gereken bir unsur olduğu için çocuk odasında da belirleyici öğe olarak karşımıza çıkıyor. Mevsimsel geçişlerde oda pek fazla etkilenmemeli, her koşul ve şarta elverişli olmalı. 

Çocuk odası duvar dekorasyonu 

Duvarlar dekorasyonun diğer aşamalarıyla bütün… Dekorasyonun büyük kısmını etkiliyor, belki de duvar dekorasyonun ne denli önem arz ettiği çocuk odası dekorasyonunda bizleri karşılıyor. Çocuk odası duvar boyama işlemi, renk seçimi belirlenen stil ölçüsünde yapılabilir. Ya da boyamanın aksine daha eğlenceli, renkli, hareketli duvar kâğıtlarından yardım alınabilir.

Çocuk odası duvar kağıtları

Renkli ve çeşit çeşit desenli duvar kâğıtları odayı süsleyebilir. Karpuz, çilek desenli, hayvan figürlü duvar kâğıtları eğlenceli olabilir. Süper kahraman figürlü duvar kâğıtlarının yanı sıra hayvan ve dünya haritası şeklindeki duvar kâğıdı da hem eğitici hem de eğlenceli bir alan yaratır. Bu haritalı duvar kâğıtları sayesinde meyve ve sebzeler, hayvanlar, ülkeler rahatlıkla öğrenilebilir, bu onların öğrenmeleri açısından zekice tasarlanmış güzel bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Dünya atlasını çocuk odası duvarlarında görebilirsiniz ya da doğayla iç içe olduğunu belli eden yeşilin her tonunun sergilendiği eğlenceli masal atmosferi sunan duvar stickerlarını kullanabilirsiniz. Duvar dekorasyonu önemli olduğu için alelade bir renkle boyanıp birkaç çerçeve ile süslemek yerine daha yaratıcı fikirlere yönelinmesi akıllıca bir seçenek. 

Çocuk odası duvar renkleri

Çocukların resim tutkusundan yola çıkarak duvarları harika bir boyama kitabı olarak kullanmalarına izin verilebilir. Geometrik boyamalar sayesinde duvarı kendisi şekillendirir, bu eğlendirici olduğu kadar eğitici bir aktivite. 

Uygulanan stil çerçevesinde pastel tonlardaki boyalarda duvarlarda kullanılabilir, ya da nötr renkler tercih edilebilir. Nötr renklerin hakim olduğu duvarlar ise kelebek figürleri, değişik desenler ile hareket kazanabilir. Ya da devasa ağaç duvar sticker sade duvarlar için ilgi çekici bir görünüm verir. Karakteristik öğelerinde kullanılabileceği duvarlarda genel algı çocuğun görsel zevkini etkileyen ayrıca öğrenmesini kolaylaştıran bir sitemin uygulanması gerektiği. Bu güzel uğraşın yanı sıra duvara asılan çerçeveler, mutlu anıları biriktirmek ve sergilemek için ideal. 

Çocuk odası renkleri

Renkler, zihin gelişimini ve duygu dünyasını beslediği için çocuk odası dekorasyonunda renklerin rolü büyük. Tercih edilen renk pastel ve açık tonlardan yana olsun. Çocuğun mutluluğunu daha fazla ön planda tutan renk skalasından yardım alınması gerekiyor. Renklerin tek görevi görsel açıdan doyurmak değil, aynı zamanda sağlığını ve kişisel gelişimini etkilemek…

Kırmızı enerji verir. Fakat yoğun şekilde kullanıldığında gergin ve agresif bir ruh halini simgeler, bu da çocuğa geçer. Dekorasyonda kırmızıyı uygularken ara renk olarak tercih etmekte fayda var. Kırmızının ölçüsü kaçtığında çocukta odaklanma problemi oluşabileceği gibi çocuk hırslı bir yapıya da bürünebilir. Saldırganlığı artar, bu nedenle kırmızı rengi karıştırarak ve o güçlü etkisini kırarak kullanmak gerekiyor.

Turuncu dinlendirir. Çocuğun daha sosyal bir birey olarak topluma kazandırılması için turuncu güzel bir seçenek. Şayet odada kullanılacak renk ağırlıklı olarak turuncuysa bu rengi açık renklerle kombin edebilirsiniz, pozitif bir etki yaratacak.

Çocuk odasında görmeye alışkın olduğumuz bir renk “sarı”... Uygulandığı mekânlara neşe getirir, mutlulukla ilişkili olan bu renk aşırıya kaçmadan kullanılabilir. Duvar süslemelerinde, mobilyalarda sarıya yer verilebilir.

Doğadan gelen renk “yeşil”… Dinginlik ve huzur veren bu rengin iyileştirici gücüne sığınılabilir. Konsantrasyonu arttırır ve derslere daha fazla odaklanmayı sağlar, kavrayış gücünü, motivasyonu arttırır.

Erkek çocuk odalarının temsili rengi “mavi”… Genelde erkeklerle özdeşleşen bu renk, dinlendirici, sakin ve huzurlu bir renk... Vücudu rahatlattığı gibi uyku problemi çeken çocuklar için çok iyi bir tercih olur. 

Nötr tonlarla yapılan oda ise daha hareketsiz, sakin bir hava verir. Beyaz saflığı temsil ettiği için, gri ise duygu ve düşünce gelişimini güçlendirici bir renk olduğu için çocuk odası dekorasyonunda kullanılabilir. 

Feminen duyguları çağrıştıran pembe ise, kız odalarının vazgeçilmez rengi. Kızların tutkunu olduğu bu rengi kullanırken de kontrollü olmakta fayda var. Aksi halde yoğun bir pembe saldırgan etkiler yaratabilir bu nedenle daha ölçülü bir süsleme yapılmalı.

Çocuk odası aksesuarları

Çocuk odası aksesuarları çocuğun konsantrasyonunu, öz güvenini sarsmayacak ölçüde olmalı. Detaylarla tek tek ilgilenilmeli, büyük bir sabır ve koordineli bir plan çerçevesinde çocuk odası materyalleri satın alınmalı. Estetik kaygı kadar çocuğa katması beklenilen disiplin, özveri, muhakeme becerilerini katan bir seçim yapılmalı.

Eğitici çocuk odası aksesuarları ile dekorasyon sağlamlaştırılmalı, bu yüzden montessori ürünlerinden yardım alınabilir. Çocukların yaşına ve kişisel gelişimlerine bağlı olarak tasarlanan birbirinden farklı materyaller sayesinde daha bilinçli bir öğrenme süreci meydana gelir.

Bunun yanında dekorasyon stiline sadık kalınarak seçilen çiçek desenli duvar kâğıtları, çerçeveler, puzzle görünümünde oyun halısı kullanılabilir. Kaydıraklı oyun evi, süngerden yapılan oyun minderleri, kauçuk zemin kaplama da diğer aksesuarlar arasında yer alıyor. 

Çocuk odası tekstil ürünleri

Tekstil ürünleri çocuğun sağlığı düşünülerek satın alınmalı. %100 pamuktan üretilmiş ürünler, vücudun tahriş olmaması için seçilen en ideal kumaş türü olarak bizleri karşılıyor. Ayrıca her yıkamada yıpranmayan, eskimeyen dayanıklı ve yumuşak yüzeylerin kullanılması gerekiyor. Polyester dolgulu minder kullanılabilir, bu çocuğun omurga sağlığını korur, tenine ya da vücuduna herhangi zarar vermez.

Çocuk odası halısı:

Halı, kilim perdede uyumlu renkler ve formların yanı sıra çocuğun vücudunu tahriş etmeyecek elemanların kullanıldığı ürünler tercih edilmeli. Çocuk odası tekstil ürünleri satın alınırken kaliteden şaşmamalı, gereken özeni ve nizamı göstermek gerekiyor. Yatak nevresimleri ise çocuğun konforu düşünülerek pamuktan üretilmiş doğal ve yumuşak ürünler olmalı. Çocuk odası halı modelleri küçük bir bireyin yaşam alanı gözetilerek üretilmiş olmalı. Çünkü çocuk odası halı modelleri belli bir amaca hizmet etmek için üretilir, çocuğun hayatını pozitif yönde etkilemek, eğlenerek öğrenmesine yardımcı olmak çocuk odası halı modellerinin planlama kısmında karşılaşılıyor.

Çocuk odası perdesi:

Çocuk odasının en önemli tekstil ürünlerinden bir diğeri de perde. Zebra, tül, katlamalı çocuk odası için de pek çok farklı perde modelleri mevcut. Genellikle renkli ve baskılı perdeler çocuk odalarının yıldızı. Farklı modeller için çocuk odası perdesi etiketinden fikirler bulabilirsiniz.

Bebek odası dekorasyonu

Bebek odasında zarafet ve işlevsellik bizi karşılamalı. Bebek odası takımı, bebeğin konforlu bir ortamda büyümesine zemin hazırlamalı. Sallanan beşik, emzirme koltuğu, sallanan sandalye, giysi dolabı, cibinliği her şeyi tek tek düşünülerek satın alınmalı. Beşiğin kalitesi kadar koruması da önemli, bebeğin sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde beşiğin korkulukları yapılmalı, cibinlik ile etraftan gelebilecek bakterilere karşı kalkan oluşturulmalı. 

Emzirme koltuğu sayesinde de günün her saati bebeğin emzirilmesine uygun bir alan yaratılmalı, bu sayede anne rahat bir şekilde çocuğunu doyurur ve bebeğiyle güzel zaman geçirir. Sallanan sandalye ise hem ebeveynlerin hem de bebeğin keyifle kullanabilmesine göre olmalı. Sürekli ağlayan, gazı olan bir bebeğin anne kucağında sallanması ve rahatlaması gerekir, bunun için sallanan sandalyeler fonksiyonel bir çözüm…

Ayrıca bebek odasında kullanılacak diğer tamamlayıcı öğelerinde dekorasyonla ilişkili olması gerekiyor. Mobilyaların rengine göre seçilen boya ya da bebek odası duvar kâğıtları ve o duvara anlam katan yapışkanlı duvar süslemeleri, çerçeveler dekorasyonda kullanılabilir. Boy ölçer sticker, müzikli hayvan figürlü beşik dönencesi, ışıklı toplar, 3D 3 boyutlu led lambalar ise odayı süsleyen aksesuarlardan sadece birkaçı. 

Kendin yap çocuk odası fikirleri 

Çocuk odası kendin yap projeleri yazımızda pek çok farklı fikri derledik. Bir de sömetr tatilinde çocuklarınızla beraber yapılabilecek dekorasyon projeleri fikirleri var. O da bu yazımızda.   

Çocuk odası kendin yap projeleriyle de çocukların seveceği tarzda ürünler ortaya koyulabilir. Mesela kendin yap çerçeveler, halılar, dekoratif yastıklar, ponponlu sarkaç süsü, kapı süsü gibi eşyaların yapımı oldukça pratik… Bu yüzden evde kendi imkânlarıyla satın alacağınız birkaç kurdele ve yapıştırıcı ile birbirinden şık dekor eşyaları üretilebilirsiniz. Biraz emek harcayarak çocuk odasında kendinizden bir iz görmek bu kadar basit…