Kocaman bahçeli müstakil evlerle başladık. Yaşam alanlarımız, önce küçük de olsa bahçesi olan az katlı evlere, sonra bahçenin yerini geniş balkonlara bıraktığı apartman dairelerine, şimdilerde ise o balkonun da giderek küçüldüğü, hatta hiç olmadığı yeni nesil, yüksek katlı rezidans dairelere evriliyor. Küçük de olsa bir balkon sahibi olmak, günümüzde büyük bir lüks haline dönüştü. Bu sebeple de, balkonunuz büyük de olsa, küçük de, bu alanı elinizden geldiğince iyi tasarlayıp, fazlalıkların atıldığı bir depoya dönüştürmek yerine, bir temiz hava alıp, rahatladığınız bir alana dönüştürmekle yükümlüsünüz! Ev Gezmesi'nin birbirinden zevkli balkonlarından, kendi balkon sefanız için güzel fikirler alın.

Balkonu nasıl dekore etmeliyim? Balkon mobilyası seçmek:

Balkonunuzun büyüklüğü balkon mobilyanızı seçerken en büyük belirleyici. Balkonunuz genişse; balkon oturma grubu, misafirlerinizle yemek yiyeceğiniz büyük balkon masa, sandalyeleri, hatta salıncak alma imkanınız var. Küçük balkonlarda ise seçenekleriniz daha sınırlı. Balkon mobilyanızı seçmeden önce, alanın ölçülerini alın, varsa duvardaki girintilerin yerlerini belirleyin. Balkon masa, sandalye setlerinin özellikle sandalyeleri geniş olabilir. Bu sebeple balkon setini seçmeden önce, sandalyelerin açıldığında ne kadar yer kapladığını ölçün ve balkonunuzda kolaylıkla hareket edebileceğiniz bir takım seçin. Hem oturma grubu, hem masa kullanacak yeriniz yoksa, bunlardan hangisi sizin balkon kullanımınıza uyacak, buna kafa yorun. Balkonda kalabalık misafirler ağırlamayıp, sadece çekirdek aile yemeklerini burada yiyecekseniz, ille de balkon masa, sandalyesi almanız gerekli değil. Balkon oturma gruplarında sehpalı bir model tercih ederek, yemek yiyebileceğiniz küçük bir alan oluşturabilirsiniz.

Peki ya malzeme seçimi? Balkon mobilyasını hangi malzemeden seçmeliyim?

Balkonunuz evinizin dışarı açılan bölümü. Yani adı üzerinde dışarı. Bu sebeple de bahçe mobilyalarında olduğu gibi, balkon mobilyanızı da seçerken, ısıya ve suya dayanıklı malzemeler seçmeniz önemli. Rattan, alüminyum, paslanmak çelik, plastik, tik ve akasya ağaçlardan malzemeler, balkon mobilyalarında popüler seçeneklerdir. Özellikle de doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar, balkonlara çok yakışır. Eğer böyle bir malzeme seçerseniz, bakımını yapmaya da zaman ayırmalısınız. Tik ağacı mobilyalar, yağmur altında kaldıklarında renkleri griye döndükleri için yılda bir cila gerektirirler. Rattan mobilyaların bakımı kolaydır, yine de yıkama yerine su ile silmeyi tercih etmelisiniz. Kalitesiz plastik mobilyalar güneşin altında sararıp, kolaylıkla kırılabilirler. Bu sebeple de uzun yıllar kullanabilmek istiyorsanız, daha kaliteli plastikler seçmeye çalışın. Mobilyanızın dokusunun çok pürüzlü olmaması önemli. Balkon hızlı tozlanır. Mobilyalarınızın yüzeylerindeki pürüzlerin bu tozu tutması, yepyeni mobilyalarınıza kirli bir görüntü verebilir. Balkon mobilyalanıza minder de ekleyerek, daha rahat oturma alanları elde edebilirsiniz. Minderin süngerinin kaliteli olması, daha uzun yıllar kullanmanızı sağlar. Orta sertlikte, gri sünger, oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Minderin süngeri kadar kumaş seçimi de önemli. Yanmaz, renk vermez, ısıya ve suya dayanıklı bir malzeme kullanmalısınız.

Balkon oturma grupları:

Eğer alanınız müsaitse ve balkonunuzda daha rahat etmek isterseniz bir balkon oturma seti kullanabilirsiniz. Rattan, ahşap veya alüminyum pek çok farklı mobilya seçeneği mevcut. Bu mobilyaları, üzerilerine minderler ekleyerek çok daha konforlu hale getirebilirsiniz. Balkon oturma grubu almak yerine bir balkon sediri de kullanmak iyi fikir. Seçtiğiniz oturma grubuna bir orta sehpa eklemek, burada az kişiyle yemek yiyip, kahve keyfi yapabileceğiniz bir alan da oluşturur.

Balkon kapattırmak:

Evler git gide küçüldükçe, içeride yaşam alanı yetersiz kalıyor. Bu sebeple de yaz, kış kullanabilmek için balkonu kapattırma düşüncesi yaygınlaşıyor. Peki balkonu kapattırırken hangi malzemeyi kullanmalıyız? Yıllar önce balkon kapatmak diyince akla PVC gelirken, cam balkonlar çıktığından beri, PVC geri planda kaldı. PVC ısı yalıtımı konusunda başarılı olsa da, balkon kapandığında hem dışarıdan, hem içeriden kötü bir görünüm oluşturuyor. Manzarayı engelleyip, balkondaki açıklık hissini kapatıyor. Yine de ısı yalıtımı sebebiyle, dışarıdan çok görünmeyen ve depo amaçlı kullanacağınız bir balkon için PVC kullanmayı düşünebilirsiniz.

Cam balkon ise, balkonun açıklığını bozmadan yağmur ve tozdan korumasıyla, son dönemin en popüler çözümü. Cam balkonlar, ısı yalıtımı konusunda PVC kadar iddialı değil; ancak malzemenizi seçerken alüminyum profiller ve sürgülü camların birleştiği contaların kaliteli olduğundan emin olursanız, kapanmış balkonunuzdan daha uzun yıllar verim alabilirsiniz. 

Cam balkon kaplamaya karar verirseniz, önünüzde temel olarak şeffaf, mavi, bronz, füme ve yeşil başta olmak üzere pek çok farklı renk seçeneği var. Sitede yaşıyorsanız, sitenin balkon kapama kurallarını öğrenmeden, balkonunuzu kapamayın. Eğer müstakil bir evde yaşıyorsanız, evinizin dış cephesine uyumlu bir renk seçmeye çalışın. Bizim önerimiz cam balkonda çok fazla renk kullanımından kaçınmak. Çünkü renkler, balkonunuzun aldığı ışığı ciddi oranda etkiliyor. Çok sıcak olan bir yerde yaşıyorsanız da, ışığı kırmak adına balkon perdesi kullanabilirsiniz.

Balkon perdesi nasıl seçilir, seçenekler nelerdir?

Hem güneşten korunmak, hem de ihtiyaç duyulduğunda dışarıdan içerisinin görünmesini engellemek için balkonunuzda bir perde kullanabilirsiniz. Plise perdeler cam balkonlar için en uygun seçimler. Katlanan her cam parçaya ayrı ayrı takılan bu perdelerin şeklinde, güneşin yerine göre oynama yapabilirsiniz. Güneşten korunmak için bir başka balkon perdesi seçeneği, ahşap jaluzi. Bu perdenin doğal tasarımı balkonlara çok yakışıyor, aynı zamanda güneşten etkili biçimde korunma sağlıyor. 

Kapalı olmayan balkonunuzda ise, büyük boyutlu balkon şemsiyesi, branda veya balkon tentesi ile güneşten korunabilirsiniz.

Balkon zemin seramiklerini seçmek:

Balkon tasarımınızda hem estetik, hem kullanışlılık için en önemli seçimlerden biri de zemin seçiminizdir. Sade renklerde karolar, farklı baskılarda, ahşap parke, doğal taş görünümlü seramikler kullanım kolaylıkları, seçeneğin çokluğu sebebiyle çok popüler. Bunların yanında ahşap yer karoları ve yapay çim balkon zeminler, yine balkon zemin seçimlerinde popüler. Ahşap yer karoları farklı renklerde, farklı ağaçlardan yapılmış versiyonlarıyla mevcut. Ahşap yer karoları için hazır cilalı olanları paketler halinde alıp, birbiri içine geçirerek evde kendiniz yapabilirsiniz. Bu özellikleriyle bunlar, özellikle de kiracılar için uygun bir seçenek.

Seramiklere gelirsek, farklı seramik markalarından yer seramikleri modellerine bakıp, beğendiğiniz doğal taş, ahşap, parke, karo veya dilediğiniz başka bir seramiği seçebilirsiniz. Döşeme yapılırken drenaja dikkat. Balkonunuzu yıkarken, suyun gidere akması için en az 2 derecelik bir eğim olduğundan emin olun.

Balkon korkuluğu modelleri:

Cam, ferforje, alüminyum, lazer kesim metal, pek çok farklı korkuluk modeli mevcut. Cam korkuluklar estetik görünümleri ve ferahlıklarıyla çok popüler. Lazer kesim alternatiflerde ise istediğiniz dekoratif deseni seçme imkanınız var. Daha klasik modellerden, daha modern olanlara pek çok farklı tasarım ile balkonunuzun havasını tamamen değiştirebilirsiniz.

Balkon çiçekleri ve balkon bitkileri:

Balkonların şüphesiz en güzel dekoru, güzel çiçeklikler içine yerleştirilmiş çiçekleri.. Özellikle de bahar ayında balkonunuzu çiçeklendirirken, Ev Gezmesi'nin çiçek bakım rehberine göz atmayı unutmayın . Bu rehberde balkonunuzun aldığı güneş ve cephesine uygun olarak hangi çiçekleri seçmeniz gerektiğini yazdık. Çiçeklikler ise bu renkli çiçekleri sergilemenin en güzel yolu. Kendin yap çiçeklikler yapıp, dekorunuza el emeği dokunuşlar katmayı da unutmayın. Çiçeklik olarak, balkon korkuluklarına astığınız saksılar, duvarda sarmaşık sarıp, raflar koyabileceğiniz ahşap panel çiçeklikler, tavandan sarkıt çiçeklikler, zemin üstü ahşap, ferforje veya metalden yapılmış çiçeklikler veya duvara monte ettiğiniz rafların üzerinde kullandığınız saksı ve vazolar farklı fikirler..

Balkon aydınlatmaları:

Balkon, sizin evde keyif alanınız. Televizyondan, işlerden ve diğer dikkat dağıtıcılardan uzaklaşıp, temiz havada dinlenme mekanınız. Balkonun hak ettiği gibi rahatlatıcı bir ambiyansa kavuşması için aydınlatma seçimleriniz de önemli. Loş aydınlatmalar, daha sıcak bir ortam oluşturur. Bu sebeple de balkonu çok aydınlık yapmayın; olabildiğinde yer üstü aydınlatmalarını, tavan aydınlatmalarına tercih edin. Tavan aydınlatmaları için, balkonun doğal dekoruna da uyum sağlayan halat detaylar, metal aydınlatmalar, rustik avizeler uyumlu seçimlerdir. Yer üstü aydınlatmaları olarak ise aplikler, led peri ışıklar ve ledli mumlar şahane seçenekler. Balkonunuz için solar aydınlatmalar da bir seçenek olabilir. Dış mekan aydınlatması olarak farklı markalardan ürünler bulabilirsiniz.

Balkonu nasıl dekore edebilirim?

Seramikleri seçtiniz. Mobilyalar geldi. Çiçeklerinizi de aldınız. Şimdi sıra balkonu süslemekte! Her şeyden önce balkonunuzun renklerinize karar verin. İç mekanlarda sadelikten yana olsanız bile, balkon size bir oyun alanı oluşturabilir. İç açan renkler, çiçek desenler, alana neşe katan dekoratif objeler, balkonunuza adımınızı atar atmaz keyfinizi yerine getirebilir. Bunun yanında sade ve doğal bir dekor isterseniz, ahşap mobilyalarınızı beyaz, keten veya krem renkte minderler kullandığınız oturma grupları ile tamamlayabilir, çiçeklerle alana renk katabilirsiniz. Balkon halısı, duvar panosu, rüzgar gülleri, rüzgar çanları, ferforje objeler ve farklı tasarımda çiçeklikler harika balkon dekorlarıdır. Artık balkon dekorasyonu detaylarını gördüğümüze göre, Ev Gezmesi balkonlarından ilham alıp, sevdiklerinizi hayal gücünüzle birleştirip, sizi mutlu edecek bir balkon tasarlamanın tam zamanı. 

Küçük balkon dekorasyonu:

Kocaman bir balkonu dekore etmek görece kolay. Esas zorluk, küçük balkonda bir keyif alanı oluşturmak.. Ev Gezmesi'nde küçük balkon etiketi içinde, küçük balkon dekorasyonu için ilham verecek görseller bulun. Küçük balkon dekorasyon önerileri yazımızdan ise, farklı fikirler görüp, uygulayabildiklerinizi kendi balkonunuzda uygulayın.