Çocuk Odası Duvar Dekorasyonunda Yaratıcı Fikirler
Çocuk Odası Duvar Dekorasyon Fikirleri

Bütün ebeveynler için çocuklarının mutluluğu kendilerininkinden önce gelir. Onların rahat koşullarda yaşamalarını ve mutlu olmalarını isterler. Çocukların mutluluklrında önemli payı olan yaşam alanları da bu yüzden önemlidir. Çocuğunuzun odasını dekore ederken ince eleyip sık dokuyan biriyseniz sizin için önereceğimiz fikirleri mutlaka dikkate alın.

Çocuk odası dekorasyonunda önemli bir yere sahip olan duvar dekorasyonu odnın ambiyansını ciddi derecede etkileyecek bir kriter. Çocuk odası duvar dekorasyonu için hareket geçmeden önce seçeceğiniz her şeyin çocukla özdeşleşmesine dikkat edin. Çocuk deyince aklına ne geliyor? Masumiyet, neşe, canlılık, hayalperestlik... Bunlar sizin seçeceğiniz ürünlerle yaratacağınız ortamda olması gereken duygular. 

Çocuk odası duvar dekorasyonu için size önereceğim yapılacaklar listesi şu şekilde:

Çocuk odasının duvarlarını, yetişkin odalarından ayrışabilecek renklere boyayın. Çocukların hayal dünyalarının gelişmesi adına önemli bir öneri bu. Evinizin diğer duvar boyalarında sadeliği tercih etmiş olabilirsiniz fakat aynı çizgiyi çocuk odasına da taşımanız gerekmez. Çocuk odası aslında evin içerisinde ayrı bir alan. Orası çocuklarınızın dünyası.

Çocuk odası duvar dekorasyonunda odanın bir duvarını, çocuğunuzun çizim alanı şeklinde tasarlayın. Çocukların evin bir taraflarını çizmesi, birçoğunuzun başına gelmiştir. İlk etapta imsanı sinirlendiren durum daha sonra duvardaki izin geçmesiyle diner. Burada hem sizin için hem de çocuğunuz için kurtarıcı olan şey çocuk odasındaki duvarı seçmek olacaktır. Son zamanlarda kullanılan tahta boyalarıyla boyanabilecek bir duvar çocuğunuzun çizim alanı şeklinde kullanılabilir. Çocuk odasının duvarı için kara tahta boyası yerine yeşil tahta boyası tercih etmeniz daha uygun olur.

Çocuk odalarının duvarlarını baskılarla süsleyin Baskı duvar dekorları oldukça canlı bir ortam yaratır. Çocuğunuz çok sevdiği bir karakterin ya da ortama iyi bir enerji verecek başka bir resmin çocuk odası duvarlarındaki dokunuşu oldukça güzel olacaktır. Baskı duvar dekorunun nasıl yapılacağına dair detaylı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzun kendi çizdiği resimleri ya da yaptığı el işi çalışmaları duvarlarda sergileyin. Çocularınızın yeteneklerini keşfetmeleri ve özgüvenlerinin gelişmesi için güzel bir seçenek olacak bu fikir çocuk odasına da canlılık katacaktır. Bunları doğrudan duvara asmak yerine bir pano üzerinde özel bir bölüm şeklinde de sunabilirsiniz. Bu önerilerin nasıl kullanıldığına dair farklı örneklere Ev Gezmesi'nde göz atabilirsiniz.

Çocuk Odası Duvar Kağıdı Nasıl Olmalı?

Çocuk odasılarında duvar kağıdının kullanılması sık yapılan bir uygulama. Duvar kağıtlarının seçenek açısından zengin olması onları cazip kılan faktörlerin başında. Siz de çocuk odanızın duvarı için duvar kağıdından yararlanmak isteyen biriyseniz dikkat etmeniz gereken birkaç şey var:

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var. Duvar kağıtları kullanılan malzeme ve yapıştırıcıdan ötürü kimyasal taşıma özelliği fazla olabilecek bir araç. Ama bu hiç duvar kağıdı kullanmamalısınız şeklinde algılanmasın! Duvar kağıdı kullanabilirsiniz -tabi ki- ama alırken organik malzeme kullanılanını seçmelisiniz. Bu çocuğunuz sağlığı açısında önemli çünkü.

Daha sonra seçeceğiniz duvar kağıdının çocuğunuzun yaşıyla uygunluğuna dikkat edin. Daha küçük çocuğunuz ya da bebeğiniz için bir duvar kağıdı seçecekseniz onun gözünü yormayacak karmaşık olmayan sade duvar kağıtlarını tercih edin. Bu yıldızlarla süslenmiş açık tonlarda renklerden oluşan bir duvar kağıdı olabilir.

Pembe kız rengi, mavi erkek rengi. Bu renk eşleştirmesi klişe olsa da hala tercihlerde etkili olan bir kriter. Genel olarak pembe ve mor renk ailesindeki duvar kağıtları kız odaları için tasarlanırken mavi ve tonlarının olduğu duvar kağıtları da erkeklere sunulmuştur. Bu klişe durumdan hoşlanmayan biriyseniz de sizin için bir renk kıstası yok. Yeşiller, turuncular, sarılar ve daha birçok rengi kullanmanızda abes bir durum yok. Çocuk odalarıda ne şekilde duvar kağıtlarının kullanıldığı hakkında örneklere göz atmak istiyorsanız buradan ilerleyebilirsiniz.