Bej Rengi Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalı?

Nötr renk tonlarından olan bej rengi, kullanıldığı alanlara ferahlık katan renklerden. Birçok renkle uyumlu görüntüler yaratan bej rengi, dekorayonda çok sık kullanıyor. Evin birçok bölümnde kendine yer bulan bu renk, genel olarak geniş alanları kaplayan bir pigment.

Bej Rengi Duvar

Evinizde bej rengini kullanacağınız alanların başında duvarlarınız geliyor. Bej renkli duvarlar, evinize farhlık katar. Bunun yanında, bej rengi açık bir ton olduğu için dekorasyona eklenecek birçok parça için uyumlu bir zemin yaratmış olur. Duvarlarınızda bej rengini kullanırken isterseniz desenli duvar kağıtlarıyla ya da desenli duvar boyalarıyla, alana hareketlilik katabilirsiniz.

Bej Rengi Kapı

Bej rengini sık kullanıldığı alanlardan biri de kapılar, Dekorasyonda kapılara genel olarak pek özen gösterilmiyor. İnşaat halinde hangi renk seçildiyse o şekilde devam ediliyor. Fakat, apılar evinizin ambiyansına önemli bir etki eder. Bu yüzden, evinize uygun olabilecek bir bej kapıya da yer vermelisiniz. Aslında bu konuda şanslı sayılırız Çünkü, yapılan evlerde genel olarak her renge uyması adına krem ya da bej kapıları sık görüyoruz.

Bej Rengi Mobilyalar

Bej renkli mobilyalar, gözlerimizin aşina olduğu görünümler arasında. Bej rengi, yarattığı ferahlık ve her tarzla uyumlu olarak kullanılmasından dolayı çokça kullanıyor. Bej rengini mobilyalarınızda kullanırken büyük parçaları beje ayırın. Küçük parçalarda ise mutlaka güçlü bir renge yer verin. Örnek olarak, bej renkli iki kanaepeye eşlik eden sarı, turuncu, yeş,l, mavi ya da siyah berjerler gibi.

Bej Rengi Halı

Halılarda bej rengini kullanarak zeminde açık bir tonun tüm alana yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bej, birçok renkler uyumlu olduğu için kullanacağınız koltuklar için risksiz bir seçim yapmış olursunuz. 

Bej ve Kırmızı Dekorasyon

Açık ve nötr ton olan bej, sıcak ve canlı renk olan kırmızı ile buluştuğunda güçlü bir kontrast ortaya çıkıyor. Kırmızı ve beji bir arada kullanırken, yoğun olarak beji kullanıp kırmızıya vurgu renk olarak yer verin. Çünkü kırmızı renk, yoğun olarak kullanıldığında saldırganlık yaratabilir. Bej ve kırmızıyı kullanırken araya gri gibi serin bir rengin enerjisini katarak da denge yaratbilirsiniz.

Bej ve Mavi Dekorasyon

Doğal ve sakin renklerden olan mavi renk, bej ile bir araya gldiğinde uyum yaratan görünümler oluşturur. Daha önce de dediğimiz gibi bej renginin yakışmadığı renk neredeyse yok. Mavi ve bej uyumunun kullanıldığı dekorasyonlarda, ferah ve sakin bir ambiyans hissedilir. Bu iki birlikte kullanırken araya başka bir rengi alabilirsiniz. Ya da her iki rengi de eşit oranda kullanarak bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

Bej ve Turuncu Dekorasyon

Bej gibi serin ve nötr bir rengin yanına en çok yakışan tonlardan biri de turuncu . Capcanlı enerjisiyle ortamı hareketlendiren turuncu renk, bejin o sakin havasını çok iyi bir şekilde dengeler. Aynı şkilde bej rengi de, turuncunun o yüksek enerjisini dengeler. Turuncu ve bej rengini bir arada kullanırken isterseniz bej rengine ağırlık verip turuncuyu küçük detaylarda öne çıkarabilirsiniz. İsterseniz de turuncu ve beje üçüncü bir renk katarak daha hareketli bir dekorasyon yapabilirsiniz. Turuncu ve bej rengine, yeşil renginin yakıştığını belirtelim bu arada.

Bej ve Siyah Dekorasyon

Açık ve koyu renklerin bir arada kullanımına güzel örneklerden biri, bej ve siyah uyumu. Siyahın asil ve gizemli tavrını, bej rengi yumuşatarak dengeli bir hale getirir. Siyah ve bej rengini birlikte kullanırken bej rengine ağırlık verin. Çünkü, siyah yoğun olarak kullanıldğında göz yorucu ve basık bir alan yaratabilir.Bej ve siyahı kullanırken tek bir kanepede siyaha yer verip diğer alanlarda bej rengini kullanabilirsiniz. Ya da araya kobalt mavi gibi güçlü bir rengi de ekleyebilirsiz.