100+ Kış Bahçesi Modeli ve Dekorasyon Fikirleri
Kış Bahçesi Nedir? 

Kış bahçesi, mevsim ne olursa olsun bahçede zaman geçirmek isteyenlerin kaçış mekanı. Balkonlu, çatılı ya da teraslı ve verandalı bir eviniz varsa ve bu alanları sıcak havaları dışında da kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken bu mekanları kış bahçesine çevirmek. Kış bahçesi, size bahçenin keyfini soğuk havalarda dahi sürmenizi sağlarken aynı zamanda da eviniz de farklı bir yaşam alanı da yaratır. Bu yüzden küçük evlerde dahi kış bahçesinin uygulanması mantıklı dekorasyon fikirleri haline gelir.

Kış Bahçesi Oluşturmak İçin Neler Yapılmalı?

Kış bahaçesi yaptırmak isteyen biriyseniz bunu uygulayacağınız yere göre farklı seçeneklerde kış bahçesi sistemleri mevcut. Balkonlu eviniz için kış bahçesi uygulatmak isteyen biriyseniz ısıcam özellikli kış bahçesi pencere sistemleriyle alanınızı kapatıp kullanabilirsiniz. Balkonunuz için seçeceğiniz pencereler tercihinize göre katlanır ya da sürgülü olabilir. Kapatıp kış bahçesi haline getirdiğiniz balkonunuzun dekorasyonunu yaparken evinizin içine gösterdiğiniz özeni oraya da göztermelisiniz. Kış bahçenizib büyüklüğüne göre bahçe masası ya da bahçe oturma grupları yerleştirebilirsiniz. Bu alanlarınızda mahremiyet isteyen biriyseniz perde kullanmalısınız. Kış bahçeleri için uygun olabilecek plise perdeler bu konuda sizin için ideal tercihler olabilir. 

Kış bahçenizi oluşturacağınız alan teras ya da evinizdeki verandaysa cam ya da ahşap tavanlı çatılarda oluşan kış bahçesi sistemlerini tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz kış bahçeleri sistemlerinde dikdörtgen, üçgen ya da kare şeklinde seçenekleriniz bulunuyor. İstediğiniz şekli eçebileceğiniz gibi bu alanlarda istediğiniz görünümü de kullanabilirsiniz. Dilerseniz metal destekli camlar, panjurlu cam pencereler, ahşapla birleşmiş cam bölmeler ya da tamamen boydan boya cam. Bu konuda çok fazla seçeneğiniz var. Burada belirleyici olacak şey, kış bahçeniz için ayıracağınız bütçe ve evinizin genel görünümü. Teras ya da verandalardan dönüştürülmüş kış bahçelerinin için dekorasyon yapmadan önce bu alanlarda en çok nasıl keyif alabileceğinizi düşünmek olmalı. Kış bahçesi hem evin içinden bir alan dışarıya açılan bir kapı gibi olduğu için bu mekanın size rahatlık ve huzur sağlaması önemli. Kış bahçeniz için dekorasyon yaparken minimalist yaklaşsanız daha iyi olur. Alanın büyüklüğüne göre doğru parçaları yerleştirmeli, gereksiz eşyalarla ortamı boğmamalısınız. Kış bahçeniz için mutlaka olması gerekenlerin başında bitkiler geliyor. Bu alanın bir bahçe olduğunu hissetmeniz için yine alanın büyüklüğüne uygun bitkileri kullanarak ortamınızı güzelleştirebilirsiniz. Kış bahçenizde ya da evinizin diğer bölümlerinde hangi bitkileri kullanmanız gerektiği hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa buradan yararlanabilirsiniz.