Altın Renk ile Dekore Edilmiş Evlerden 100+ Fotoğraf
Ev dekorasyonunda altın rengin popüleritesi taa antik Mısır'a dayanıyor. Altının kazandığı popülerite pek geçeceğe de benzemiyor; çünkü altın farklı zamanlara farklı tasarım stillerine uyum sağlamada hiç bir zaman başarısız olmadı. Altın renk, klasik varaklı bir mobilya üzerinde geleneksel bir görünüme bürünürken, pürüzsüz parlak bir çerçevede kullanıldığında modern stil dekorları da başarı ile tamamlayabiliyor. Bugün ev dekorasyonlarında altın rengi, her türlü farklı stile eşlik ederken görüyoruz. Siz de Ev Gezmesi'nde gördüğünüz evlerden altın rengin dekorasyonda kullanımı ile ilgili güzel fikirler bulabilirsiniz.

Altın Renkte Stil önerileri:

Altın, sıcak metaliklerden biri. Bu da sıcak bir ton olan sarının metalik hali olmasından kaynaklanıyor. Roze gold veya diğer adıyla bakır renk diğer bir sıcak metalik; o da kırmızının metalik tonu.. 

Şimdilerde evlerimizde kullandığımız altın, gerçek altın değil elbette. Ama gerçek olmasa bile, lüks hissiyatı vermede etkili. Bu biraz eskiden kalma alışkanlıklardan kaynaklı. Eskiden evde altın varaklı bir mobilya veya altın sarısı bir obje bulundurmak zenginliğin göstergesiymiş. Bir de buna hala altını mücevherlerin yapımında kullanılmasını ekleyin. Bir mobilyaya altın renkte bir kulp eklemek, sizin için önemli bir kadına altın bir kolye hediye etmekle eş değer!

Altın rengi evinizde kullanmanın 3 farklı yolu:

Altın renkle ile dekorunuzu ifade edin.

Altın renk kullanımı, her odanın dekorasyonunu hemen etkisi altına alır. Bu yüzden de altın dokunuşlar kullanarak, odaya adımını atan herkese "bu nasıl şahane bir tasarım" dedirtmeniz çok kolay. Altın renkli duvar kağıtları bu etkiyi sağlamada başarılıdır ve hemen bulundukları duvara dikkati çekerler. Damask desen bu duvar kağıtlarında çok popüler. Bu biraz fazla mı geldi? O zaman koltuklarınızın üzerine püsküllü bir altın kırlent eklemeye ne dersiniz? Zigon sehpalarınızı altın renge boyamak da bir fikir. Metalik renkleri yakalabileceğiniz pek çok sprey boya mevcut. Yani aslında altın, gümüş veya bakır bir renkte aksesuar yapmak düşündüğünüzden daha kolay.

Altın rengi, ana renklerinize karıştırın:

Salon duvar dekorunuzda antik görünümlü, altın bir çerçeveye ne dersiniz? Altın her renk paletine uyum sağlayabilen bir metalik. Pastel tonlara feminen bir şıklık, vurgulu renklere eklektik bir görünüm katar. Ana renklerinizde altın kullanmamış olsanız da, duvar dekorları ve aksesuarlarda altın rengi dekorunuza entegre edebilirsiniz.

Altın rengi bir mücevher gibi kullanın:

En sıkıcı dekore edilmiş, üzerinde çok düşünülmemiş alanlara bile, altın renkte ufak bir detay inanılmaz bir güzellik katabilir. Altın renkli bir masa lambası, altın rengi bir çerçeve, altın sarısı aksesuarlar veya altın bir mum hayal edin. Bu dediğimiz etkiyi hemen anlayacaksınız.

Ev dekorasyonunuzda altın sarısı renge yer verebileceğiniz 7 parça:

1. Altın avizeler:

Evinize ışıltı katmanın ilk akla gelen yolu avizeler. Klasik salon dekorunuz için, altın avizenizi taşlı seçebilir, modern stil bir odanız varsa altın rengi sade bir formda kullanabilirsiniz. Ama kendinizi kısıtlamayın; odanın stilinden bağımsız bir avize, odaya beklenmedik bir göz alıcılık eklemede çok başarılıdır.

2. Altın mobilyalar, altın sarısı kumaşlar ve altın detaylı tablolar:

Altın renk, odanızda ille de detaylarda yer almak zorunda değil. Mobilyalarda altın son dönemde çok popüler. Koltuklarınızın gövdesinde, mobilyalarınızın detaylarında, fon perdenizde, halılarda ve kırlentlerde.. Yani tüm ana parçalarda altın renk yer alabilir.

Peki altın renk mobilyalar kullanıp, fazlaya kaçmamak için neler yapmalı? Altın renk, ışıltısıyla hemen kendi üzerine dikkatleri çeker. Bu sebeple de altın rengi kullandığınız odalarda dengeye ihtiyacınız var! Büyük parçalarda altın rengi kullanmak isterseniz, mobilyanın tamamı yerine detaylarında altın köşeler olan parçaları tercih edebilirsiniz. Eğer altın renkli duvar kağıdı veya büyük bir altın sarısı halı kullanacaksanız, yakında kullanacağınız diğer renkte sade bir ton seçebilirsiniz. Örneğin krem sıcak bir nötrdür. Altın renge de yumuşak bir geçiş sağlar. 

3. Masa ve sehpalarınız altın aksesuarları bekliyor:

Altın renkli bir kase, aynalı, altın bir jardinyer, altın bir tepsi veya bu kadar gösteriş istemezseniz altın renkli bir runner. Modeli ne kadar sade olursa olsun, herhangi bir masa veya orta sehpa, altın renkli aksesuarlarla hızlıca çok şık bir parçaya dönüşebilir. Ev Gezmesi evlerinde, altın renk sadece klasik dekorlarda değil, farklı pek stile uyum sağlıyor. Bu evlerden ilham alıp, evinizde kolayca uygulayabilirsiniz.

4. Altın aksesuarlar:

Odanız hak ettiği göz alıcı hissi, masa ortasına, sehpaların üzerine veya duvara eklediğiniz altın aksesuarlar ile kazanacak. Altın mumlar, altın objeler, altın toplar ve hayal edebileceğiniz pek çok farklı, altın dekoratif obje ile odanıza şıklık katın. Bunu yaparken 3 obje kuralını unutmayın. Bu kurala göre odanıza hangi rengi eklerseniz ekleyin, bunu 3 farklı parçada eklerseniz, bütünlük yakalamanızın kolaylaşacağıdır.

5. Altın kulplar ve altın tezgah arası seramikler:

Ev Gezmesi'nin klasik mutfaklarının pek çoğu altın detaylarla göz alıcılık kazanıyor. Altın detaylar nerede mi ekleniyor dersiniz? En çok kulplarda ve tezgah arası seramiklerde. Altın tezgah arası seramik oldukça dikkat çekici. Bu sebeple de tezgah arası seramiğinizi böyle bir alternatiften seçtiğinizde, kalan bölümlerde daha sade parçalar seçmenizi öneriyoruz. Örneğin beyaz, sade kapaklar altın renkli kulp ve seramikleri başarı ile dengeler. Bir de böyle bir mutfakta altın detaylı bir mutfak avizesi hayal ediyoruz. Tadından yenmez bir dekor!

6. Altın perde tutucular, altın rustikler ve altın sarısı perdeler:

Perdeleriniz, odanıza altın dokunuşlar katmanın iyi yollarından biri. İlle de büyük perdelerinizde altın renk tercih etmeniz gerekmiyor; perdelerinizin detaylarına altın renk ekleyebilir veya altın renkte perde aksesuarları kullanabilirsiniz. Altın rustikler, altın perde tutucuları vs..

7. Altın sarısı, stil sahibi çerçeveler:

Altın renkli dekor diyince avizeden hemen sonra akla çerçeve geliyor. Büyük boyutlu eskitme çerçeveler, varaklı aynalar, modern stile çok yakışan pürüzsüz çerçevelerden oluşan galeri duvarları ve daha pek çok farklı seçenek. Ev Gezmesi'nde altın çerçeve veya altın ayna aramalarıyla fikirler toplayabilirsiniz. Diyelim, dekorunuza altın bir çerçeve eklemek istiyorsunuz, ama ekstra masrafa girmek istemiyorsunuz. Kolayı var. Kendiniz yapabilirsiniz!

Metalik renkte sprey boyaların uygulaması çok kolay. Altın renkli sprey boyayı elinizdeki eşyalara çok daha pahalı ve lüks görünüm vermek için kullanabilirsiniz. Altın renk sadece salonlara değil, yatak odası dekorlarına da çok yakışıyor. Yatak odası dekorunuza altın ayna ve çerçeveler ekleyerek zerafet katmayı değerlendirin.