Dekorasyonda Modern Tarz Nasıl Uygulanır?

Modern dekorasyon tarzı, her öğenin kullanım amacına uygun ve çok yer kaplamayacak şekilde kullanılmasını öngörüyor. Evin çok fazla detayla boğmadan ama şık bi görünüm yaratmayı seviyorsanız sizin tarzınız modern. Modern dekorasyon tarzının Ortaçağ modern ve Çağdaş şeklinde farklı tarzları bulunsa da işin özündeki fikir aynıdır. Hepsi de "azın karar çoğun zarar" olduğu görüşündedir.

Moder dekorasyon tarzını size tanımlayacak özelliklerden bahsedelim. Sadelik, basit dekorasyon, mat ve metalik renk tonları, geometrlk formlar ve genelin yarattığı muhteşem kompozisyon. Modern tarzı, diğer dekorasyon tarzlarından ayıran bu özellikler, şık ve kullanışlı yaşam alanlarının yaratılmasında etkili olanlar. İlk olarak sadelikten konuşalım. Modern tarz dekorasyonda, Minimalizm'in etkilerini görmek mümkün. Moderns stile göre, sadelik beraberinde şık görünümü de getirir. Doğru ve vurucu parçalarla yaratılan basit dekorsayonun getirdiği sofistik görünüm söz konusu modern stilde.

Modern dekorasyon tarzının sevdiği renklerden konuşma zamanı. Modern dekorasyonun favori renkleri; beyaz, gri, siyah ve krom gibi tonlar olsa da modern dekorasyon tarzı, canlı bir rengin enerjisinden de yararlanmayı sever. Modern dekorasyon stilinde önemli olan belirli bir kompozisyon dahilinde renkleri kullanmak. Kontrast renklerin bir arada kullanımı ya da monokrom şeklindeki renk tasarımları da modern stil de uygulanan dekorasyon fikirleri arasındadır.

Geometrik formlar, modern dekorasyon tarzında öne çıkan figürlerdir. Kullandığınız mobilyalardan en kçük aksesuarlarınıza kadar modern bir tki yaratmak istiyorsanız geometrik şekillerden yararlanmalısınız. Modern stildeki evinizin döşemelerinde de yine geometrik desenleri, zikzakları ve şeritli tasarımları sık kullanmalısınız. Geometrik formların kullanım şekillerine göz atmak için buradan ilerleyebilirsiniz.

Modern tarz dekorasyon için evinizi güzelleştirecek aksesuarları seçerken çerçevesiz aynalardan ve büyük boy tablolardan destek alabilirsiniz. Kullanacağınız büyük tablolarda, Kübizm gibi sanat akımlarından ilham alan çizimler, modern dekorasyonun keskin hatlı dokusuyla uyum yaratır. Ayna, her dekorasyon tarzında kendine farklı tasarımlarda yer bulan bir aksesuar. Modern dekoarsyonda da geometrik tasarımlarla şekillenmiş aynalar oldukça şık görünür. Aynaların dekorasyonda yarattığı etkiyi merak ediyorsanız buradan ilerleyebilirsiniz.

Aydınlatmalar, dekorasyon tarzınızın karakterini yansıtan parçalardan. Modern dekorasyon tarzının karakterini yansıtan aydınlatma çeşitleri de genel olarak lambaderler ve sarkıt avizeler. Daha önce söylemiştik. Modern stilde canlı renklerin de yeri var. İşte, aydınlatma bu konuda iyi seçenek. Kullanacağınız avize ya da lambaderin renkli olması ortamın renk düzenine uyum sağlayacak enerjiyi yaratacaktır. Aydınlatmaların dekorasyondaki etkisi ve çok sayıda örnek fotoğraf için buradan faydalanabilirsiniz.

Modern Tarza Göre Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Modern tarz salon dekorasyonunuz için genel kurala uygun olarak dekorasyon yapmalısınız. Genel kuralı hatırlayalım: "Azı karar çoğu zarar". Bu kural dahilinde salonunuz için işiniz olmayan her detayı çıkarın aradan. Her salon için olması gereken koltuklardan başalayalım. Modern dekoasyon tarzına göre seçeceğiniz koltuk takımları, alçak ve geniş bir tasarımda olmalı. Renk olarak gri ve tonlarına, nötr tonlara ve petrol mavisi gibi mat ama göze çarpan renklere yer verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken seçeceğiniz koyu rengin olabildiğince az alana yayılmış olması. Yani salonunuzdaki renk kompozisyonunda en düşük orana sahip olacak şekilde kullanılması.

Modern dekorasyona göre dekore ettiğiniz salonunuz için orta sehpa kullanacak alanınız varsa geometrik formlarda sehpalardan yararlanın. Orta sehpa alanınızı daraltıyorsa da yine geometrik tasarımda olan zigon sehpalara yer verebilirsiniz. Salonunuz, yemek ve oturma alanı bir aradaysa yemek bölümünde de geometrik formlardan uzaklaşmayın. Eames sandalyelerle kullanılacak ahşap bir masa ya da metalin keskin tasarımlarıyla şekillenmiş masa ve sandalyeler sizin için uygun olacak.

Aydınlatmanızı, modern stile göre seçiyorsanız lambaderlere ve sarkıt avizelere diğer aydınlatma çeşitlerinden daha çok yönelmelisiniz. Salonunuzda yemek ve oturma bölümü birlikteyse oturma bölümünüzde lambader, yemek bölümünüzde de sarkıt bir avize oldukça güzel durur. Modern avize örneklerine ve detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Modern stildeki salonunuz için perde seçerken ortamınızla özdeşleşecek sade ve şık görünüm yaratacak perdeyi tercih etmelisiniz. Modern tarz için bu anlamda japon perdeler ve dikey fon perdeler iyi seçeneklerdir. Seçeceğiniz perdeleri düz renk ya da zikzak gibi modern tarzın sevdiği desenlerde kullanabilirsiniz. Perdeler hakkında detayı bilgiye ve örnek fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Modern Tarza Göre Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Modern tarzdaki mutfak dekorasyonunuzu yaparken size olabildiğince fazla kullanım alanı yaratacak şekilde düzenlemelisiniz. Modern mutfaklar için estetik görünüm yaratan akrilik mutfak dolapları, modern tarzın sevdiği renklerle birleştiğinde her şey daha da güzelleşiyor. Peki modern tarz mutfaklarda hangi renkleri sever? Grinin tonları, beyaz, ahşapla kaynaşmış siyah modern tarzın sevdiği belli başlı renlerden. Modern mutfaklarla ilgili çok sayıda örnek fotoğrafa ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Modern Tarza Göre Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Modern yatak odası dekorasyonu için seçeceğiniz yataktan başlayalım. Modern tarzın en çok sevdiği yatak şekli, alçak ve geniş forma olanlar. Modern tarza göre dekore edeceğiniz yatağınızı paletler üzerinde kullanarak da farklılık yaratabilirsiniz. Yatak odanızın aydınlatması için lambaderden yararlanabilirsiniz. Yatak odanızın aydınlatmasında lambader dışında bir şeçecek istiyorsanız metal geometrik formlu sarkıt avizeleri de seçebilirsiniz.

Yatak odanız için perde kullanırken modern tarzın ruhunu en iyi yansıtan japon perdeleri tercih edebilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz de fon perdeler. Perdeler hakkında detaylı bilgiye ve örnek fotoğraflara "farklı perde modelleri" başlıklı yazıdanulaşabilirsiniz.

Modern tarza göre yatak odasının nasıl dekore edilmesi gerektiği hakkında detaylı bilgiye ve örnek fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Modern Tarza Göre Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Modern bir banyo görünümü için parlak fayanslardan yararlanın. Parlak fayanslar duvar ve zeminlerin göz alıcı görünmesini sağlar. Banyonuzda modern tarzı her metrekarede hissetmek istiyorsanız kullandığınız fayansların gri tonlarında olmasına özen gösterin. Eğer gri ağırlıklı bir banyo dekorasyonu yaptıysanız kullanacağınız banyo dolabını ahşap tonlarda şeçerseniz mükemmel bir kontrast yaratırsınız. Modern banyonuz için seçeceğiniz aydınlatma çeşitlerinde spot led aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz bölümlerin öne çıkarılmasını ve ortamda ilgi çekici bir görünümün oluşmasını sağlarsınız. Modern banyo dekorasyonu hakkında detaylı bilgiye ve çok sayıda örneğe buradan ulaşabilirsiniz.