Ev Aksesuarı ile Güzelleşen Dekorasyonlardan 100+ Fotoğraf ve Fikir
Evinizde Aksesuar Kullanırken Dikkat Edilecekler

Aksesuarlar, evlere doku katan parçalar. Her evin ruhunu daha bir öne çıkaran ve evin dekorasyonuna imzasını atan detaylar. Kimi evlerde daha küçük parçalar kimi evlerde de daha büyük parçalar kendine yer buluyor. Bazen bir aksesuar dekorasyonu süslüyor bazen de birden çok fazla. Yani temel olarak dekorasyon tarzı ne olursa olsun ya da ne şekilde kullanılırsa kullanılsın aksesuarlar hep var.

Görüldüğü gibi aksesuarlar önemli. O halde, bu önemli detyların nasıl profesyonel dokunuşlar yaratabileceği hakkında konuşalım. Hangi aksesuarı, nereye koyabileceğinizden bahsedelim. 

Dekorasyonuza aksesuar eklerken ilk olarak aklınızda kavun kuralını bulundurun. Bu kurala göre, kavun diliminden küçük objeler dekorasyonda fazlalık yaratıyor. Bu yüzden, evinizde küçük boyutlarda çok sayıda aksesuar kullanacağınıza eşsiz bir parça ile dekorasyonunuza inanılmaz bir etki katabilirsiniz. Bu farklı tasarımlarda bir heykel olabilir ya da duvarınızdan tüm eve yayılan bir tablo .

Akseuar kullanırken dikkat edeceğiniz diğer bir kural da, aksesuar kullanılacak alan ile aksesuar arasındaki orantı. Evet eşsiz büyük parçalar, çok farklı etkiler yaratıyor ama bu her evde değil. Örneğin, küçük bir salonunuzda büyük bir tabloya yer vermek istiyorsunuz. Bu yanlış bir seçim olur. Çünkü, seçtiğiniz tablo ile duvar arasında orantısız bir görünüm oluşacağı için odanız olduğundan basık durur.

Geldik diğer bir ipucuna. Dekorasyonunuzda aksesuarları kullanırken onların vurgu olmasını sağlayın. Bu, şu demek oluyor: Güçlü renklerdeki aksesuarları kullanın. Evinizin renklerinde genel olarak nötr tonlara yer verdiyseniz güçlü kontrast yaratabilecek aksesuarlar, evinizdeki sakin havaya hareket katar. Örneğin, pastel ve nötr tonların ağırlıkta olduğu bir odanız var. Burası için kullandığınız pastellerin güçlü tonlarında fenerler ile ortamına hareket ve romantik bir hava getirebilirsiniz.

Akseuarlarınızı evinizde kullanırken yapmanız gereken önemli bir şey de aksesuarların nasıl yerleştirileceği. Akseuarlarınız yerleştireceğiniz alanlara göre farklı şekillerde düzenlemelere dikkat ederseniz daha güzel görünümler elde edersiniz. Raflara aksesuar yerleştiriyorsanız asimetrik görünümlerden yararlanın. Yerleştireceğiniz objelerde 1-3-5-7 şeklinde artan görünümleri kullanın. Aksesuarlarınızı nasıl yerleştireceğinize dair detaylı bilgi almak için size yol gösterecek şu yazılardan yararlanabilirsiniz:

Komodin Üzeri Düzenleme 

Konsol Üzerini Dekore Etme 

Kitaplık, Raf ve Nişleri Düzenleme 

Evinizde aksesuar kullanırken dikkat edebileceğiniz son bir ipucu daha verelim. Kullandığınız aksesuarların daha güzel görünmesi ve alanda görsel ilgi yaratması için farklı boyutları bir arada kulllanın. Örneğin, uzun bir objenin yanına daha küçük boyutlarda aksesuarları asimetrik şekilde yerleştirin. Tabi bu yer üstü aksesuarlar için geçerli değil. Yer üstünde genel olarak büyük parçalara yer verin ve etrafı sakin olsun. Aksi halde hareket alanınız kısıtlanmış olur.

Ev Aksesuar Fikirleri

Evinizde aksesuarları nasıl kullnabileceğinize dair konuştuk. Biraz da ne kullanabileceğiniz hakkında konuşalım. Evinizde kullanacağınız aksesuarlar, kullanacağınız alanlara ve sizin kullanma sıklığınıza göre değişir. Sizin tercihiniz evde öne çıkan tek parça bir aksesuar olabilir. O zaman ona göre, bütün aksesuarların etkisini karşılayabilecek güçlü bir parçaya yer vermelisiniz. Aslında aksesuarlarla ilgili bir sır vermenin de zamanı şimdi. Bir söze göre "aksesuarlar tren gibidir, biri gelince devamı da mutlaka gelr". Yani siz bir parçayla başlamak istersiniz ama yarattığı etkiyi görünce kullanmadan edemezsiniz. 

Aşağıda verilen ev aksesuar çeşitleriyle evinize doku katarak alanınızda görsel çekicilik sağlayabilirsiniz:

 • Zemin, masa ve sarkıt gibi aydınlatmalar,
 • Sepetler, gondollar ve tepsiler,
 • Kitaplar ve dergiler,
 • Vazolar ve diğer cam eşyalar,
 • Mumlar ve mumluklar,
 • Yapay çiçekler, deniz kabukları, dallar ve çam kozalakları gibi doğal elementler,
 • Aynalar,  
 • Tablolar,
 • Kırlentler ve minderler,
 • Kuş kafesleri ve diğer asma dekorları,
 • Şamdanlar,
 • Bbiblolar,
 • Saatler,
 • Heykeller.
 • Fil gibi hayvan figürleri

Dekorasyon Stillerine Göre Ev Aksesuarları

Country Ev Aksesuarları

Doğallığı seven Country tarza göre ksesuar seçerken doğal dokulu parçalar yer verebilirsiniz. Bu konuda ahşap ve porselen aksesuarlara ağırlık verebilirsiniz. Ahşap duvar saatleri, duvarda sergileyeceğiniz porselen tabaklar ya da masanızı süsleyen porselen vazo, düşünebileceğiniz aksesuarlar arasında. Doğallık deyince çiçekleri de es geçmemek lazım. Country evinizi süsleyecek yapay çiçekler ile evinizde güzel görünümler yaratabilirsiniz. Country stil hakkında daha fazla bilgi almak ve çok sayıda fotoğrafa göz atmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Otantik (boho) Ev Aksesuarları

Nostaljiti ve otantk görünümleri seven Bohem tarza göre aksesuar seçerken doğal liflerden ve etnik desenlerden sıkça yararlanın. Bu konuda hasır aksesuarlar, duvarınızı süsleyecek makromeler ve etnik desenli tablo ve tekstil ürünlerini seçebilirsiniz.

Renkli Ev Aksesuarları

Özellikle eklektik dekorasyon tarzına çok yakışan renkli ev aksesuarları, nötr tonlarla birleşince mükemmel görünümler yaratır. Renkli aksesuar kullanırken istersenin tek bir güçlü renkten oluşan aksesuarları istersenizde çok renkli oln objeleri tercih edebilirsiniz. Bunun için renkli duvar saatlerini, renkli bibloları ya da rengarenk çerçeveleri düşünebilirsiniz.

Avangart Ev Aksesuarları

Gösterişi ve farklılığı seven avangart stile göre aksesuar seçerken ışıldayan parçalar yer verin. Aynalı aksesuarların öne çıktığı bu tarz için seçim yaparken konsol üzerini süsleyecek büyük bir ayna ya da odanızda ışıldayacak kristal avize, düşünebileceğiniz aksesuarlardan. Seçeceğiniz sehpa üstü aksesuarlarda da yine ışıldayan kristal ya da altın detaylı objelerin olmasına özen gösterin. Avangart dekorasyon hakkında detaylı bilgi almak ve avagart stilden örnek fotoğraflara ulaşmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Klasik Ev Aksesuarları

Klasik stil, biraz ağır başlı biraz da gösterişlidir. Bu yüzden bu tarza göre seçeceğiniz aksesuarlarda da bu yönler öne çıkmalı. Klasik stile göre seçeceğiniz aksesuarlarda altın detaylar, ince işlemeler ve ışıltılar öne çıkmalı. Altın gondollar, varaklı aynalar, şık şamdanlar klasik sti için seçebilecekleriniz arasında. Klasik stil hakkında detaylı bilgi almak ve klasik stil dekorasyon örneklerine ulaşmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Retro Ev Aksesuarları

Retro tarz geçmişi taklit eden bir stil. Vintage ile sık karıştırılıyor olsa da aralarındaki fark Retro'nun belli bir dönemi (1960-1970) yeniden yaşatması. Bu yüzden, Retro tarza göre aksesuar alırken o dönemi yaşatan aksesuarlara yer verdiğinizde güzel görünümler sağlarsınız. Bunun için renkli aksesuarlar, pop-art desenli duvar panolarına ya da tekstil ürünlerine yer verebilirsiniz. Ya da geçmişte kullandığınız bir radyoyu evinizin bir köşesinde aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Modern Ev Aksesuarları

Sade şıklıktan yana olan modern tarza göre seçeceğiniz aksesuarlarda metalleri öen çıkarın. Modern stil iin geometrik desenler de önemli. Bu yüzden, geometrik desenleri de atlamayın. Metal duvar saatleri, geometrik formlu metal avizeler, krom heykeller ve geometrik şekillerin yer aldığı bir tablo; modern stil dekorasyonunuz için seçebileceğiniz aksesuarlardan bazıları.

Malzemelerine Göre Ev Aksesuarları

Aynalı Ev Aksesuarları

Aynalı ev aksesuarları , kullanıldıkları alanları hem ferahlatan hem de aydınlatan aksesuarlardan. Bu yüzden küçük ve sade alanlarda özellikle kullanılmalı Aynaı aksesuarlarda çok fazla seçeneğiniz var. Duvarları süsleyen aynalardan ayna ile kaplanmış vazolara ya da ayna çerçevelere kadar çok seçeneğiniz var.

Ferforje

Ferforje aksesuarlar, bir çok dekorasyon tarzına uygun olarak kullanılabilirler. Bu konuda, ferforje duvar süsleri ya da yer üstü kullanabileceğiniz ferforje aksesuarları seçebilirsiniz. Ferforje fenerler gibi.

Gümüş aksesuarlar

Gümüş akesuarlarda eve ışıltı katan detaylar arasında. Özellikle avangart ve art deko stillere yakışan gümüş aksesuarlar, girdikleri ortamlarda öne çıkar. Gümüş gondollar, gümüş dekoratif parçalar, gümüş aynalar, gümüş şamdanlar ve heykeller, bu konuda size yol gösterecek seçeneklerden.

Cam Ev Aksesuarları

Her dekorasyon tarzına uyum sağlayan cam aksesuarlar, girdikleri alanlara doğallık katan aksesuarlardan. Bu konuda çok fazla seçeneğiniz var. Cam biblolar, cam vazolar, cam sepetlei, cam duvar süsleri ve cam aydınlatma aksesuarları, geniş seçeneklerinizden bazıları.

Bakır Ev Aksesuarları

Endüstriyel ve modern stile çok yakışan bakır aksesuarları, isterseniz duvar aksesuarlarınızda isterseniz de heykel gib konsol üzerini süsleyecek parçalarınızda tercih edebilirsiniz.

Altın Ev Aksesuarları

Altın aksesuarlara çok denk geliyorsunuzdur. Kullanıldıkları alanlarda lüks ve kalite algısı yaratan altın aksesuarları; ayna, masanıın üstüne yerleştireceğiniz şekerlik ya da biblol, duvar çerçeveleri ve şamdanlarınızda kullanablirsiniz. Ya da raflarınızı süsleyen altın renkli fillere ne dersiniz?

Pirinç Ev Aksesuarları

Kendine has rengiyle dikkat çekici olan pirinç aksesuarları, dikkat çekme ihtiyaı olan her alanda kullanabilirsiniz. Orta sehpanızın üstünü süsleyecek dekoratif pirinç bir tabak ya da pirinç heykelcikler, kullanabileceğiniz seçeneklerden.

Kristal Aksesuarlar

Parıldayan görünmleriyle kristal aksesuarlar, klasik, avangart ve art deko stillerinin ilgisini çeken aksesuarlardan. Kristal avizeler, kristal mumlukla ya da kristallerle bezenmiş gondollar, sizin için önerebileceğimiz kristal aksesuarlardan bazıları.

Krom Aksesuarlar

Tıpkı bakır gibi krom da, modern ve endüstriyel stilin sevdiği metallerden. Aydınlatmaarınızdan kullanacağınız biblolara kadar birçok detayda kroma yer verbilirsiniz.

Ahşap Ev Aksesuarları

Ahşabın sıcaklığını evinize katmak istiyorsanız ahşap aksesuarlara mutlaka yer vermelisiniz. Ahşap rustik bir sarkıt, ahşap tabaklar, ahşap duvar panoları, ahşap el işçiliği biblolar ve ahşap tepsiler seçebileceklerinizden sadece birazı.