Avangart Stil Evler, 100+ Avangart Mobilya Modeli Fotoğrafı
Avangart Dekorasyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

20. yüzyılın başlarında kendini gösteren agangart akımı, her şey de olduğu gibi dekorasyon dünyasında da geniş yankı buldu. Avangart kelimesi sözlük anlamıyla "öncü" anlamına gelse de sıra dışılık ve ezber bozan durumlar için kullanılır. Dekorasyon dünyasında yarattığı etkiyle de sıra dışı görünümler yaratır. Avangart dekorasyon, belli bir kalıba girmek isyemeyenlerin tarzı. Klasik, modern ve geleneksel stillerden ilham alıp kendi tarzını oluşturan avangart dekorasyonda, farklı parçaların uyumu söz konusudur.

Avangart dekorasyon tarzına göre evinize seçeceğiniz mobilyalardan başlayalım. Avangart tasarımlı koltuk takımları sizin için uygun seçenekler. Bu koltukları, belli bir form üzerinden tanımlamak pek mümkün değil. Kapitone döşemeli bu koltuklar ne keskin hatlı ne de oval görünümde. Zaten avangart olmasını da sağlayan bu ezber bozan tasarımları. Avangart tarza göre dekore edeceğiniz eviniz için ahşap varaklı koltuk takımlarını da tercih edebilirsiniz.

Farklılıktan beslenen avangart dekorasyon tarzı için bire bir belirlenmiş bir renk paletinden bahsetmek de pek kolay değil. Çünkü çok farklı renklerle de mükemmel görünümlerin yaratılması mümkün olabiliyor bu tarzda. Ama genel olarak gold ve metalik renklerin, siyahların, beyazların, kırmızı ve yeşilin koyu tonlarının, morların ve lacivertlerin avangart dekorasyonda yoğun kullanıldığını söyleyebiliriz. Kullanacağınız renkleri birbiriyle çok iyi şekilde kaynaştırdığınızda en alakasız görünen renklerin bile avangart stilde şık görünüm yarattığını görebilirsiniz. Özellikle mat renkleri metalik ışıltılarla öne çıkardığınızda modern ve klasik esintiyi bir arada yaratırsınız. 

Avangart dekorasyonda, duvarların geri planda durması pek tercih edilen bir durum değil. Duvarlarınızı metalik boyalarla, içinde metalik desenler bulunan duvar kağıtlarıyda göz önüne çıkarmalısınız. Duvarlarınızda boya ya da duvar kağıdı yerine alternatif bir tercih istiyorsanız da aynalardan faydalanmalısınız. Aynaların dekorasyondaki kullanım şekilleri oldukça farklı boyutlarda. Özellikle duvardan duvara bir şekilde kullanacağınız ayna, evinize hem ışıltı hem de ferahlık katar. Duvardan duvara aynaların kullanım şekillerini örnek fotoğraflar üzerinden görmek ve detaylı bilgi almak için buradan faydalanabilirsiniz.

Avangart dekorasyon tarzınıza uygun bir perde seçerken spor görünümlü perdeler dışındaki modelleri seçebilirsiniz. Özellikle kruvaze , alitalyan ve simli ip perdeler avangart tarz için çok uygun seçenekler. Avangart dekorasyon tarzı için farklı bir seçenek isteyenler için de son zamanlarda trend haline gelen ombre tül perdeler ideal. Özellikle perdenizin uç kısımlarında yaratılacak metalik ışıltılar, avangart tarz için güzel bir görünüm yaratacaktır.

Aydınlatma seçimi, dekorasyon tarzınızı netleştirecek önemli bir aşama. Avangart dekorasyon tarzını netleştirecek aydınlatma modeli avizeler. Kristal ve cam avizeler avangart tarz için göterişli bir ambiyans oluşturacaktır -ki- bu da avangart tarzın istediği bir görünüm. Binden fazla avize modeli üzerinden sizin için uygun olanı belirlemek için buradan destek alabilirsiniz.

Avangart dekorasyon tarzı için detaylı bilgi almak ve örnek fotoğraflardan fikir edinmek için "avangart stil nedir" başlıklı yazımızdan yararlanabilirsiniz.