Art Deko Stil Nedir? Nasıl Uygulanır?

Art deko stilin geçmişi 1920-1930'ların Amerika'sına dayanıyor. Bu dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılara inat vurdumduymazlığın zerzenişi olan bu stilde gösteriş hakim. Art deko stil, kendinden önce gelen minimalist tasarımların aksine öne çıkacak ve göze çarpacak detaylara sahip çıkıyor. Art deko stilde, simetride oluşan asimetri dikkat çekiyor. İlk etapta, dış mimaride kendini gösteren bu akım, zamanla evlerin içine girdi ve yerleşti.

Özellikle son yıllarda hemen her evde bir şekilde uygulanan art deco stil, gösterişi sevenlerin favori tarzlarından. Art deko stilin özelliklerinden bahsedelim biraz da. Bu tarzda hakim olan renk tonları keskin kontraslara sahip cesur ve gösterişli renkler. Art dekoda; kırmızılar , yeşiller , maviler ve pembeler yansıtma özelliğine sahip krom, gümüş ve goldla buluşuyor. 

Büyük boyutları seven art deco stile göre dekorasyon yaparken seçeceğiniz mobilya ve aksesuarlarda büyük ebatlı seçenekler yapaktan çekinmeyin. Cilalı ahşap,lake, deri koltuklar, keskin hatların ve oval görünümlerin tezat oluşturduğu tasarımlar; art dekoya göre mobilya seçerken göz önünde bulunduracağınız detaylardan.

Art deko stilin gösterişi sevdiğinden söz etmiştik. Bu yüzden, evin her alanının parıldamasını istiyor bu stil. Evin zeminlerinde kendini gösterecek mermer, aksesuarlarda kullanılacak abanoz, bu anlamda iyi tercihler arasında. İşlemelerin de sevildiği bu tarzda, mobilyalardan aksesuara kadar birçok detayda işlemelerden faydalanılabilir. Art deko stilde birbirini tekrarlayan şekilde oluşturulan geometrik şekiller hakim. Bu stilde kullanılan, piramidi andıran tasarımlar, egzotik hayvan ve bitkilerle süslenmiş desenler oldukça sofistike bir görünüm oluşturuyor. Art deko stile göre aydınlatmanızı seçerken beyaz cam ve kristali biraz öne çıkarın. Bu tarzın sevdiği yansıtmalı materyallerin de aydınlatmanızda yer alması doğru seçimlerden olacaktır. Bunun için altın, gümüş ya da krom detaylarla süslenmiş avizeleri tercih edebilirsiniz. Yansıtma demişken... Bu tarzda aynanın yeri çok önemli. Aynanın aydınlattığı mobilyalar, dolaplar ve aksesuarlar, art deko stil için vazgeçilmez detaylardan.

Art deko stil, kozmopolit bir stil. Yani birçok farklı detayı bir arada bulabilirsiniz. Ama burada, karmaşık bir görünümle karşılaşacağınız düşünmeyin. Bu tarzda, kontrollü bir gösteriş ve çelişkili unsurların uyumu söz konusu. Bu tarz, Mısır'ın egzotikliğiyle de beslenir. Bu yüzden güneş, çıplak hayvanlar ve ağaçlar, art dekodan ilham alan tasarımlarda kendini gösterir.

Dekorasyon stilleri konusunda detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa "dekorasyon stilleriyle" ilgili yazımızdan yararlanabilirsiniz.