Klasik Tarzda Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Klasik tarz dekorasyon, evlerde ağır ve gösterişli ve bir o kadar da göz alıcı bir görünüm yaratan dekorasyon stilidir. Evinizi klasik dekorasyon stiline göre dekore etmek istiyorsanız kullanacağınız renklerden aksesuarlara kadar dikkat edeceğiniz noktalar var.

Klasik dekorasyon stilini evinizde yaşatmak için ahşaplardan, süslü aksesuarlardan, varaklı mobilyalardan, ön plana çıkabilecek payet ve goldlardan mutlaka faydalanmalısınız. Klasik stil, dikkat çekmeyi seven bir stil olduğu için kullanacağınız renkler nötr ve sıcak renklerin karışımı olmalıdır. Belki yanyana pek sevmediğiniz gold ve kırmızı, klasik stilde bir araya geldiğinde çok iyi etkiler yaratır. Genel olarak klasik dekorasyon tarzında kullanılan renkler; bordo, kırmızı, gold, kahverengi, bej ve koyu mavi tonları şeklinde.

Klasik stile göre dekore edeceğiniz eviniz için mobilya kullanırken de gösterişten kaçmayın. Varaklı, ince işlemeli mobilyalar ve aksesuarlar, klasik stilin önemli tamamlayıcıları. Klasik stilde parlamanın sınırı yok. Bunu perdenizle, avizenizle, koltuklarınızın işlemesiyle kolaylıkla yapabilirsiniz. Klasik stile göre yaptığınız dekorayonda, seçeceğiniz döşemelerin ve perdelin kumaşı da önemli. Bu anlamda, kadife kumaşlar doğru seçeneklerden. "Nostaljik esintilerle dolu klasik stil ev" başlıklı yazıdan klasik stilde dekore edilmiş ev örneğine ulaşabilir, ilham alacağınız fikirler edinebilirsiniz.

Klasik tarz dekorasyon konusunda bilmeniz gereken başka bir detay, klasik stilin Doğu ve Batı klasik tarzı olarak ikiye ayrıldığı. Doğu tarzı klasik dekorasyonda ortantal desenler, kıvrımlı formlar, gösterişli aksesuarlar yer alır. Batı tarzı klasik dekorasyonda ise ihtişamlı hava biraz daha yumuşatılır. Yine dikkat çekme ön plandadır ama bu defa biraz daha modern dokunuşların da işin içine girdiğine tanık oluruz. Batı tarzı klasik stil, dekorasyon tarzı olarak modern klasik tarz ile benzerlik gösterir. 

Klasik Tarz Salon Dekorasyonu

Klasik tarzın kendini en iyi göstereceği yerlerden biri salonlar. Klasik salon dekorasyonunda bütün parçalar uyumlu bir şekilde bir araya getirildiğinde salonlarınız ihtişamlı ve büyüleyici görünür. O halde, klasik stile göre dekore edeceğiniz salonun koltuklarından başlayalım. Klasik tarza en çok uyum sağlayan koltuklar kıvrımlı yapıda işlemeli ahşap koltuklar. Kadife döşemeli ahşap koltuklar, klasik salonlar için uygun seçenekler. Klasik salonlar için seçilecek koltukların avangart tarzda olması da göz önünde bulunduracağınız bir kriter.

Klasik salon dekorasyonunuz için kullanacağınız konsollar, vitrinler ve masalar, şıklık için önemli paya sahip olacak dekoratif unsurlar. Burada kullanacağınız ahşaplar; parlak, kıvrımlı ve ince işlemeli şekilde kullanıldığında ortamda sönük kalacak bir şey kalmaz. 

Klasik stile göre yapacağınız salon dekorasyonu için hangi desenlerden faydalanmanız gerektiğini merak ediyorsanız damask, toile ve gravür şeklindeki oryantal esintilerden yararlanabilirsiniz. Klasik stil salon dekorasyonunuz için önemli bir detay da aydınlatmanız. Klasik dekorasyon tarzının sevdiği cam, kristal gibi malzemeleri avizelerinizde kullanmalısınız. Klasik dekorasyon tarzı ve diğer dekorasyon tarzlarına göre dekore edilmi salon modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Klasik Tarz Banyo Dekorasyonu

Klasik tarzın severek kullanıldığı alanlardan biri de banyolar. Banyoların dekorasyonunda kullanılan gold detayları, dikkat çeken duvar kağıtları, armatürlerden lavabo setlerine kadar her dekoratif unsurda kendini gösteren ışıltılar, klasik dekorasyon tarzı için öne çıkan detaylardan. Klasik dekorasyon tarzına göre banyonuzu dekore edecekseniz alanın dar görünmemesini de aklınızda bulundurun. Klasik banyo dekorasyonu hakkında örnek fotoğraflara ve detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Klasik Tarz Mutfak Dekorasyonu

Klasik mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız ahşap görünümden ayrılmayın. Mutfağınızda kullanacağınız dolaplar, nostaljik oldukları kadar gösterişli de olmalılar. Ahşap mutfak dolaplarının gold varaklarla süslenmesi gibi. Klasik bir mutfak dekorasyonunda kullanacağınız avize, mutfak aletleri ve sunum elemanları uyumlu bir şekilde klasik stile uygun şekilde kullanılmalı. Klasik mutfak dekorasyonu için örnek fotoğrafara ve fikirlere buradan ulaşabilirsiniz.