Rustik Tarz Dekorasyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

Rustik dekorasyon tarzı, doğallığa ithaf edilen bir dekorasyon stili. Kelime anlamınyla "kırsal yerleşim yeri görünüşü" anlamına gelen rustik, evinde doğanın kırıntılarını bulmak isteyenler için ideal. Rustik bir dekorasyon tarzının demode olacağı düşüncesi aklınıza gelmesizn. Rustik tarz, günümüş koşullarında yaratılan doğallığı sunuyor. Ahşap,taş ve tuğla gibi doğal malzemeler, yünlü ve pamuklu dokumalar, eskimiş- yaşanmışlık hissi veren- aksesuarlar, nötr ve sıcak renk tonlarının buluşması ve doğadan kopmuş objeler; rustik dekorasyon tarzının karakteristiğini oluştura parçalardır. Şimdi bu parçaların dekorasyonda nasıl kullanılması gerektiğine bakalım.

Rustik dekorasyon tarzı için ahşap mutlaka kullanılması gereken malzeme. Zeminlerden evdeki mobilyalara kadar ahşapa yer vermeniz, rustik stilin doğasını yaratmak adına önemli. Rustik dekorasyondaahşap dışında taş ve tuğlalarında yeri kıymetli. Özellikle taş duvarların ortama kattığı köy evi görüntüsü rustik stilin ruhunu okşayan görünümlerden. Rustik dekorasyon tarzını uygulayacağınız evinizde taş duvar görünümünın yanında şömine kullanmak da yine aynı şekilde rustik tarz için otantik bir görünüm sağlayacaktır.

Rustik dekorasyon tarzına göre dekore edeceğiniz evinizde, doğallık hissini koruyacak dokulardan yararlanmalısınız. Bunun için koltuk ve diğer döşemelerinizide yünlü ve pamuklu dokuma kumaşlarından yararlanabilirsiniz. Rustik tarz dekorasyona göre, seçeceğiniz koltuklarda rahatlığı ön plana almalısınız. Bunun için geniş, ahşap ayaklı koltuk takımlarından ve berjerlerden yararlanabilirsiniz. Rustik dekorasyon tarzına göre kullanacağınız mobilyalarınızda doğal ve nostaljik bir ambiyans için koltuk örtüleri de kullanabilirsiniz.

Evinizde rustik bir tarz yaratmak için renkleri nasıl kullanmalısınız? Rustik dekorasyon tarzı, nötr renk tonlarının ve sıcak renklerin buluşmasını seven bir stil. Bu konuda nötr renklerle ortamın dengesini, sıcak renkle de ortamın enerjisini sağlamalısınız. Bu konuda seçebileceğiniz sıcak renkler, yeşil, sarı, turuncu gibi renkler olabilir. 

Rustik bir dekorasyon tarzı, içinde doğayı ve doğallığı barındıran her objeyi sever. Bu yüzden rustik stile göre dekore edeceğiniz evinizde kulllanacağınız aksesuarlar da doğadan esintiler taşımalı. Rustik dekorasyon tarzına göre bir masa seçecekseniz, yamuk görünümde olan ahşap kereste masalardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Rustik dekorasyon tarzının sevdiği bir diğer parça da ağaç kütükleri. Şekillendirdiğiniz ahşap kütükleri, orta sehpanız olarak kullanabilirsiniz.

Müstakl ve manzaralı bir eviniz varsa Rustik dekorasyon tarzının sevdiği doğallığı perde kullanmadan sağlayabilirsiniz. Ama eviniz apartman dairesiyse ya da önü kapalı bir görünümdeyse perde kullanmanız zorunlu hale gelecek. Bunun için de üzülmeyin. Çünkü Rustik stile hitap eden düz kumaş perdelerden yararlanabilirsiniz. Rustik perdeler hakkında detaylı bilgi ve örnek ev fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sırada, Rustik tarz dekorasyonunuz için seçeceğiniz aydınlatma önerileri var. Rustik dekorasyon tarzı için ahşap ve hasır ya da halatların kullanıldığı sarkıt avizeler en ideal seçenekler. Rustik aydınlatma modellerine ulaşmak ve detaylı bilgi almak için buradan ilerleyebilirsiniz.

Rustik tarz dekorasyona göre, eviniz için seçeceğiniz aksesuarlarda da doğaya yönelmelisiniz. Doğadan bitki ve hayvan figürleriyle duvarlarınızda ya da evin diğer bölümlerinde kullanabileceğiniz aksesuarlar elde edebilirsiniz. Rustik dekorasyonunuz için diğer bir seçeneğiniz ahşapla ve liflerle şekillenmiş objeler olabilir.

Rustik tarz dekorasyonunuz için halı seçerken de doğallığı yansıtacak şekilde bir tercih yapmalısınız. Bunun için size patchwork halılar oldukça yardımcı olacaktır. Ortamınıza canlı bir renk seçemediyseniz bunu renkli patchworkle sağlayabilirsiniz.

Rustik Tarza Göre Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Rustik tarza göre mutfak dekorasyonu yaparken ahşap ağırlıklı bir dekorasyonu yapmanız gerekiyor. Ahşabı; mutfak dolaplarınızda, zeminlerinizde, kullanacağınız masa ve raflarda ön plana çıkarmalısınız. Ahşabın yanında Rustik mutfağınız için seramiklere de yer vermelisiniz. Mutfağınıza yerleştireceğiniz her parçanın doğallığı ve nostaljiyi yaşattığına emin olmalısınız. Rustik mutfak dekorasyonu hakkında detaylı bilgiye ve Rustik mutfak fotoğralarına buradan ulaşabilirsiniz.