Tavan Dekorasyon Modelleri

Tavanlar, günümüzde dekorasyon konusunda artık önem kazanan alanlar arasında. Tavanlarda uygulanan dekoratif uygulamalar, evleri daha şık ve lüks hale getirir. Evin aydınlık görünümünde de oldukça etkili olan tavan dekorasyonları, girdikleri alanlara ferahlık katarlar. Tavanınız için dekoratif uygulamalara başvururken istediğiniz tarza göre farklı seçeneklere başvurabileceğinizi unutmayın Bu konuda, çok farklı modeller ve ebatlar mevcut. Şimdi biraz da çok yaygın olan tavan dekorasyon modellerine göz atalım.

Asma Tavan Dekorasyonu

Tavanlarda uygulanan en yaygın dekoratif uygulamaların başında asma tavan gelir. Birçok evde farklı tarz ve boyutlarda kullanılan asma tavanlara, iş yerlerinde de sık rastlanır. Asma tavanlar, görünümleriyle etkili oldukları kadar işlevsellikleriyle de öne çıkarlar. Asma tavan, ısı ve ses yalıtımı konsunda kolaylık sağlar. Yankı ve akustik konusunda, özellikle tercih sebebidir. Asma tavanlarla ilgili detaylı bilgilere ve örnek fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Alçıpan Asma Tavan

İç mekan tavan dekorasyonunda uygulanan alçıpan asma tavan, hafif yapıda ve iyi akustik sağlayan asma tavan çeşitlerindendir. İstenilen şekillerde uygulanabilen alçıpanlar, spot aydınlatmalarla desteklenerek daha güzel bir görünüme bürünür. Alçıpan tavan uygulamalarını yaptırırken binanın depreme dayanıklı olmasına dikkat edin. Çünkü hafif yapılı bu dekoratif uygulamalar, sarsıntı anında tehlike yaratır.

Vektörel Asma Tavan

Özellikle yüksek tavanlı evlerde uygulanan vektörel asma tavanlar, panel sistemlerinin tavanlara yerleştirilmesiyle yapılır. Tvanları daha ulaşılabilir hale getiren bu dekoratif uygulamalar daha çok iş yerlerinde uygulanır.

Metal Asma Tavan

Hastane, okul ve kamu binaları gibi alanlarda sık uygulanan metal asma tavanlar, endüstriyel stile bürünmek isteyen evler için düşünülebilecek seçeneklerden. Isı ve ses yalıtımı konusunda kolaylık sağlayan bu asma tavan çeşidi,görsel olarak da güzel görünümler yaratır. Temizliğinin ve montajının kolaylığı da, avantajlı yönleri arasında.

Kartonpiyer Tavan Dekorasyonu

Kartonpiyer, tavan dekorasyonları arasında yüksek oranda tercih edilen uygulamalardan. Alçı panellerin tavanın köşelerine ya da orta kısmına desen oluşturularak yerleştirilmesiyle uygulanır. Ekonomik olarak uygun maliyetli olmaları ve kolay monte edilebilmeleri, kantonpiyelerin tercih edilme nedenleri arasındadır.

Stropiyer Tavan Dekorasyonu

Strıpiyer tavan dekorasyonu, köpüklerin yerleştirilmesiyle yapılır. Dekorasyon tarzınıza göre farklı renk ve desenleri tercih etmeniz mümkün. Örneğin, klasik bir dekorasyon tarzınız varsa gold detaylı stropiyerler oldukça güzel görünümler oluşturur. Alçıpana göre daha ekonomik olan köpük tavan dekorasyonu, hazır bloklar şeklinde satılmaktadır. Bunları alıp kendiniz de tavanınıza uygulayabilirsiniz.

Gergi Tavan Dekorasyonu

Alüminyum profillerle yapılan gerg tavan uygulaması, evlerde çok farklı bir ambiyans oluşturur. Profillerin esnek yapılarından dolayı her tavan şeklinde uygun olarak tasarım yapılabilir. Led aydınlatmalarla ortama aydınlık görünüm sağlayan gergi tavan, farklı desenleriyle de şık görünüm yaratır. Su, nem ve yangına karşı dayanıklı yapıları ve kolay temizlenebiliyor olmaları, gergi tavanların avantajları arasındadır. Çok sayıda gergi tavan modeli arasından ilham almak için buradan yararlanabilirsiniz.

Aynalarla Tavan Dekorasyonu

Aynaların girdiği alana ferahlık ve aydınlık gelir. Hele de tavandaysa aynalar. Aynalarla yapılan tavan dekorasyonunda evin her alanına yayılan aydınlık bir görünüm oluşur. Aynaların arasına yerleştirilen gömme spotlarla birlikte evin ihtiyacı olan aydınlık , göz alıcı bir şekle bürünür. Aynalarla güzelleşen tavan örneklerine ve detaylı bilgilere buradan ulaşablirsiniz.

Ahşap Tavan Dekorasyonu

Kırsal evlerde çok tercih edilen ahşap tavanlar, artık neredeyse kendine her evde yer buluyor. Ahşap tavanlar, eve kattıkları nostaljk görünümün yanında ısı yalıtımı konusunda da oldukça iyidir. Rustik ve country tarzda özellikle tercih edilen ahşap tavanlar, bazen sadece kütüklerle yapılırken bazen de ahşap parkeler şeklinde yerleştirilir.

Duvar Kağıdıyla Tavan Dekorasyonu

Tavanlar da evin duvarı olduğuna göre duvar kağıdıyla dekoratif görünüm kazandırmanız gayet mümkün. İstenilen desen ve renk tonlarıyla süslenmiş duvar kağıdının tavanınızda yaratacağı görünüm oldukça güzel görünür. Duvar kağıtlarıyla süslenen tavanlara göz atmak için buradan faydalanabilirsiniz.

Lambri Tavan Dekorasyonu

Lambri tavan dekorasyonu; ahşap, plastik ya da metal şeklindeki fırınlanmış panellerin tavana yerleştirilmesiyle uygulanır. Kullanılan malzemeye göre her dekorasyon tarzı için uygulanabilecek bir uygulamadır. Rustik stilde ahşaptan yararlanırken modern ve endüstriyel tarzınız için de metale yönelebilirsiniz. Lambri tavan modellerine ulaşmak için buradan ilerleyebilirsiniz.