100+ Asma Tavan Modeli, Malzeme Çeşitleri, Uygulamalar
Tavan ve duvarlarda kullanılan detaylar, bir odanın dekorasyon dilini belirlemede en az mobilya ve aksesuar seçimi kadar etkililer. Asma tavanlar, tavan dekorasyonu uygulamalarında en sık kullanılan uygulamalardan biri. Bunun sebebi de farklı bütçelere hitap edebilen malzemelerle uygulanabilmeleri sebebiyle fiyat yelpazesinin genişliği, uygulamanın kolay olması ve tabi estetik görünümleri yanında ısı, ses izolasyonu gibi işlevleri de olması.

Ev Gezmesi'nde asma tavan uygulanmış odaların görselleri arasında gezerken, uygulama yapmayı düşündüğünüz odaya benzer alanlardan fikir almaya çalışın. Asma tavan denince akla ticari mekanlar da, evler de geliyor. İkisi için de farklı modeller, farklı tasarımlar mevcut. Kendi alanınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun bir model araştırırken, kendi alanınızın stiline benzer bir alandaki asma tavana ve bu uygulamanın alanın dekorasyonuna genel etkisine dikkat etmeye çalışın.

Ticari binalarda ve evlerde uygulanan asma tavanlar farklılık gösterir. Evlerde dekoratif görünüm, suya ve neme dayanıklılık önemliyken; ticari binalarda tasarım kadar kabloların gizlenmesi, ses ve ısı yalıtımı, yangın güvenliği ve havalandırma özelliği de dikkate alınmalı. 

Evinize asma tavan yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey tavan yüksekliğiniz. Asma tavanlar, tavan yüksekliğini epeyce azaltıyor. Bu sebeple de en az 15 cm aşağı inişi kaldırabilecek bir tavan yüksekliğine sahip olmanız önemli. Tavanınız alçak ama yine de tavan dekorasyonu istiyorsunuz diyelim. Her derdin çaresi var. Alçıpan paneller farklı şekillerde kesilebiliyor. Tavanı alçaltmadan tavan dekorasyonu ile dekoru zenginleştirebileceğiniz pek çok farklı çeşit mevcut.

Asma tavan çeşitleri neler?

Alçıpan asma tavan

Evlerde kullanım için en popüler seçimler kesinlikle alçıpan asma tavanlar. Hem fiyatlar diğer uygulamalara kıyasla uygun, hem de alçıpan panellerin hafifliği sayesinde uygulama oldukça kolay. Hatta biraz el beceriniz varsa, bir haftasonu projesi olarak siz kendiniz bile asma tavan uygulaması yapabilirsiniz. Profesyonel hizmet almak isteyenler için ise alçıpan uygulama firması bulup, beğendiğiniz bir tasarımı bu firmaya yaptırmak kalıyor.

Hem modern dekorlara, hem klasik evlere farklı alçıpan asma tavanlar çok yakışıyor. Özellikle modern alçıpanlar yuvarlak, oval formları ile dekorlara futuristik bir hava katıyor. Alçıpanın bir diğer avantajı ise boyanabilmesi. Özellikle de yatak odası alçıpan modellerinde boyanmış alternatiflerle çok sık karşılaşıyoruz. Yatak başlığının devamı gibi görünen bu tasarımda, alçıpan asma tavan dekorun odağına yerleşiyor. Yatak başlığı ile aynı renge boyanıp, dikkat bu bölüme çekiliyor.

Salon asma tavanları genellikle gizli aydınlatmaları saklamada kullanışlı. Bu kullanımla iyi aydınlatılmış ama gözü de yormayan bir oda aydınlatması elde ediliyor. Asma tavan içine gizlenmiş ledler farklı renklerde kullanılabilir; dilendiğinde renk değişimi de yapılabilir. Modern salon dekorasyonları için geometrik şekiller, oval formlar ve farklı tasarımlar şık modern asma tavan çeşitleri.

Klasik salon dekorasyonlarında ise metalik renge boyanmış alçıpan asma tavanlar ön planda. Avizenin asıldığı göbekte altın detaylı şık bir kartonpiyer klasik dekorlara yakışan bir alternatif. Oymalı, ince detaylı paneller, klasik dekorasyonlara çok yakışan tasarımlar. 

Banyo, mutfak ve holler asma tavanların sıklıkla kullanıldığı diğer bölümler. Ev Gezmesi mutfak, banyo, hol, yatak odası ve salon fotoğrafları arasında gezinirken farklı odalarda uygulanmış asma tavanlara ve asma tavanlar içinde gizlenmiş led aydınlatmalara dikkat edin. Farklı asma tavan modellerinden eviniz için ilham alın.

Alçıpan asma tavan fiyatları değişken olmakla beraber, bu uygulamalar maliyeti çok yüksek uygulamalar değil. 

PVC, Plastik asma tavan

Plastik asma tavan panelleri, hafif, uygulaması kolay, dayanıklı ve bu artılara rağmen görece uygun maliyetli alternatiflerdir. Su geçirmez yapıları, plastik asma tavanları özellikle de su ve nemin bol olduğu odalarda kullanıma uygun yapar. Buna en iyi örnek ise banyolar. Banyo, tuvalet, mutfak, garaj, bodrum kat gibi alanlar plastik asma tavan kullanımının uygun olduğu iç mekan bölümleridir.

Metal asma tavan

Metal asma tavanlar evlerden çok hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri ve otel gibi ticari binalarda kullanılıyor. Asma tavanların ilk çıkışları da ticari binalarla olmuş zaten. Tesisatı ve tavanda oluşabilecek görüntü kirliliğini gizleyip, bir problem olduğunda kolayca müdahale edilebilecek şekilde birleştirilmiş karolardan yapılma asma tavanların kullanımı yaygınlaşmış. Sonrasında evlerde de asma tavan kullanımı gittikçe artmış.

Metal asma tavanlarda mimarların yaratıcılıklarını konuşturabileceği pek çok farklı tasarım var. Sepa 'dan metal asma tavan modelleri, vektörel, petek, lineer, baffle gibi modeller, hem hava sirkülasyonu sağlayıp, akustik açıdan ortamı dengeliyor; hem de arkadaki görüntü kirliliğini gizliyor. Bir de bunlara ek olarak estetik tasarımlar ortaya çıkarıyorlar.

Taşyünü asma tavan

Taşyünü asma tavanlar kolaylıkla sökülüp, temizlebiliyor; akustik ve ısı izolasyonu sağlıyorlar. Bunların kullanımı yine ticari binalarda popüler. Doku olarak ise pek çok farklı alternatif mevcut.

Cam yünü asma tavan

Cam yünü asma tavanlar, ses izolasyonu konusunda başarılılar. Bu da bu ürünleri en çok müzik odaları, kayıt stüdyoları gibi akustik özelliklerin önemli olduğu alanlarda kullanmaya elverişli hale getiriyor.

Ahşap asma tavan

Ahşap asma tavanların ses izolasyonu yönleri yine güçlü. Modern mimaride sık kullanılan beton ve çelik, ortamın akustik açıdan dengesini bozuyor. Bu sebeple de asma tavanlar, binaların akustik izolasyonunun önemli olduğu alanlarda kullanılabiliyorlar. Lineer kesim ahşap paneller, farklı tasarımlarda 60x60 paneller ahşap asma tavanlara örnekler. Deckon internet sitesinde ahşap asma tavan modellerini inceleyebilirsiniz.

Ahşap asma tavan ille de ahşap materyal kullanılarak yapılmak durumunda değil. MDF kaplama yanında, ahşap görünümlü aluminyum seçenekler de mevcut. 

Ahşap asma tavanlar farklı tasarımlarıyla hem iç mekan, hem de dış mekan kullanımına uygun bir alternatifler.

Petek asma tavan

Petek asma tavanlar metal malzemeden yapılmaları sebebiyle yangına dayanıklılar. Alana iyi bir havalandırma da sağlıyorlar. Bu özellikleriyle ticari binalarda kullanımları uygun. Havaalanları, alışveriş merkezleri, depolar, showroomlar gibi binalarda kullanımı uygun. Endüstriyel görünümleri, bu tasarımın tercih edildiği alanlara uyum sağlamalarına yarıyor.

Farklı modellerde asma tavanlar, gergi tavanlar ve şık tavan dekorasyonu için Ev Gezmesi'nin farklı evlerinin farklı odalarından örneklere Gösterişli Tavanlara Örnekler yazımızdan göz atmayı da unutmayın.