Ne kadar alana ihtiyacım var? Yaşayacağınız evi seçerken, tadilat yaptırırken ve eşyalarınızı yerleştirirken bu sorunun cevabı, her aşamada belirleyici oluyor. Zayıf tasarlanmış bir mutfak, günlük yaşamda rahatsızlık verici olabiliyor; mutfakta zaman geçirmenin keyfini kaçırabiliyor. Mutfaklar, dolapların doğru tasarlanması gereken yerler listesinde en başta geliyor.

Mutfakta 3 farklı aktivitenin yapıldığı alan mevcut. Tam anlamıyla organize olmak zor; ancak ihtiyaçlara uygun şekilde, bu 3 alanı farklı gruplama prensibini benimseyerek çok daha kullanışlı bir mutfak elde edebilirsiniz.

Peki nedir bu 3 farklı bölüm? Buzdolabı merkezi, pişirme merkezi ve eviye merkezi. 


1. Buzdolabı merkezi: Bu bölüm, yemek yapmaya başlamadan, yiyeceklerin alınıp, ön hazırlığın yapıldığı bölüm. Bu bölümün ideal yeri, alışverişten döner dönmez yerleştirebilmek için mutfağın girişinde olması. Bunun yanındaysa ise küçük bir kiler veya kuru gıda bölümü planlayabilirsiniz. Bu size alışverişten döner dönmez, en yakın tezgaha poşetleri bırakıp, kuru gıdaları bu dolaba, taze gıdaları buzdolabına hızlıca yerleştirme imkanı verecek.

Buzdolabı merkezinde bulunacak bir diğer bölüm ise hazırlık bölümü. Burada kaplar, karıştırıcılar, ölçü kaşıkları, salata kurutucular, limon sıkacakları vs, pişirme öncesi tüm hazırlık malzemelerini yerleştirebilirsiniz. Kahve makinası, tost makinası gibi küçük ev aletleri yine kuru gıdalara da yakın olduklarından oldukça rahat erişilebilir olurlar..

Hazırlık öncesi kullanacağınız yemek kitaplarınızı yine buzdolabı merkezi yanına yerleştirebilirsiniz. Tezgahın üzerinde durmasını istemediğiniz, robotlar, rondo, karıştırıcı, tost makinası gibi aletler yine burada dolaplar içine yerleştirilebilir.

2. Pişirme merkezi: Bu bölüm ocak ve fırın ile tüm pişirme aletlerinin bulunduğu bölüm. Fırın ve ocak birbirine yakın yerleşmeli. Aynı zamanda tüm pişirme elemanları bu bölüme yerleşmeli. Tahta kaşıklar, servis kaşıkları vs buraya yakın tutulmalı. Bunların yanında tencere tutucular, fırın eldivenleri ve altlıklar da burada kullanışlı. Ocaktan veya fırından aldığınız yemekleri hemen bu bölümde servis etmek için servis elemanlarına buraya koymak işinizi kolaylaştırır. Kaseler, oval tabaklar vb. servis ürünleri pişirme merkezinde çok kullanışlı oluyorlar.

Ankastre, Beyaz mutfak, Rustik mutfak, Mutfak

Pişirme merkezine yakın tutulması gereken bir başka bölüm, baharatlıklar ve tencere, tavalar. Bunları alt dolaplarda veya üst dolaplarda depolamak sizin kişisel tercihiniz.

3. Eviye merkezi: Mutfağın en çok kullanılan bölümü. İdeal yerleşimi, buzdolabı merkezi ve pişirme merkezi arasında, ikisine de kolay erişim sağlayabilecek mesafede. En önemlisi, eviye ve bulaşık makinasının birbirine yakın olması. Bu bölümde olabildiğince tezgah üstünü boş bırakmaya çalışın. Çöpü eviyenin altına gelecek şekilde yerleştirmek iyi bir çözüm. Bu bölüm, günlük tabak ve bardakları, yemek hazırlık ekipmanlarını ve temizlik malzemelerini içeriyor.

Mutfak, Beyaz mutfak, Country mutfak

Eviye merkezinde servis tabaklarına ister alt çekmecelerde, ister üst dolaplarda yer verebilirsiniz. Mutfak havluları, çöp torbaları, streç filmler yine buraya ait.

Bardaklar genelde üst dolaplarda kullanılıyor. Ancak çekmeceli alt dolaplar da bardaklara kolayca erişim imkanı sağlıyor.

Eviye merkezinin bir diğer önemli bölümü bıçaklık ve kesme tahtalarının olduğu bölüm. Burası buzdolabı ve pişirmenin ortasında kalınca, kolayca erişim sağlanıyor.

Bu sınırlara bağlı kalmadan, elinizden geldiğince beraber kullandıklarınızı beraber yerleştirmeye gayret edin. Mesela kahve makinası yakınına fincanların yerleşimi gibi..

U-tipi mutfak, bu prensipler göz önüne alınarak, kullanışlılık esasında dekore edilmiş. Siz de kendi ihtiyaçlarınıza cevap veren bir mutfak tasarlayıp, mutfakta yemek hazırlarken geçirdiğiniz zamanı daha az yorularak, çok daha keyifli geçirmeyi hedefleyin!