Mutfak Perde Modelleri- Gerçek Mutfaklardan İlham Veren Kareler

382 Fotoğraf

Mutfak Perdesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar doğal ışıktan faydalanmayı birçoğumuz sevsek de mutfakların perdelere ihtiyacı var. Yaşanılan evlerin birbirine çok yakın apartman dairelerinden oluşması perdenin gerekliliğini artıran faktörlerden. Mutfaklarda perde kullanımı konusunda anlaştıysak şimdi sırada perde seçmeden önce dikkat etmeniz gerekener var.

Mutfak için perde seçerken ilk kriteriniz, pencerenizin ölçüsü. Mutfak pencereniz mutfak tezgahınızın üstünde yer alıyorsa küçük boyutlarda bir penceredir. Bu türde olan pencereniz için kısa bir perde seçmelisiniz. Bu noktada stor perde kullanabilirsiniz. Mutfak pencereniz hem kısa hem de yemek pişirilen bölüme yakınsa orası için tercihinizi jaluzi perdeden yana kullanın. Jaluzi perdeler aralıklı oldukları için kokuyu içinde hapsetmeyen perdelerden oldukları için işiniz kolaylaşacaktır. Mutfak perdenizi kullanacağınız pencereniz boydan boya Fransız balkonu şeklindeyse burası için seçeceğiniz perde boydan boya tüm pencereyi kaplayacak şekilde olmalıdır. Boydan boya bir perdenin aydınlık görünüm sağlaması adına ip perde kullanabilirsiniz. Mutfak pencereniz orta ebatlarda ise pencerenin ebatlarına uygun bir zebra perdeden destek alabilirsiniz.

Mutfağınız için perde seçerken dikkat edeceğiniz diğer bir kriter, mutfağınızda hangi dekorasyon tarzının hakim olduğu. Mutfağınızı doğallıktan ve eskilerden ilham alan Rustik stile göre dekore ettiyseniz ahşap kornişli kumaş bir perde mutfağınızı tamamlayan şık bir dekoratif öğe olacaktır.

Farklı modeller ve mutfak stili, perde kombini için 20 fikir bulmak isterseniz bu yazımıza göz atmayı unutmayın.