Mutfak Tezgahı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mutfakların değerli parçası olan mutfak tezgahları, kullanılmadan önce çok düşünmeyi gerektirir. Birbirinden farklı mutfak tezgahı modeli olması sebebiyle kafa karışıklığı yaşamak mümkündür. Mutfağınız için mutfak tezgahı seçmeden önce mufak tezgahlarında kullanılan malzemelerin özelliklerini bilmeniz gerekir. 

Sık kullanılan mutfak tezgahlarından olan granit, kristalli ve tanecikli yapıya sahiptir. Granitin bu yapısından dolayı granit mutfak tezgahları estetik açıdan çok iyi görünür. Granitin diğer bir özelliği, çok sert ve ısıya dayanıklı bir malzeme olması. Bu yüzden granit tezgahlar uzun ömürlü olmaktadır. Granit tezgahlar yapılarından dolayı çok fazla leke tutmaz ve çizilmezler. Granit tezgahların da kendi içerisinde çok fazla renk seçeneği vardır. Granitin çeşitinin fazla olması her dekorasyon stiliyle kullanılmasını kolaylaştırır. Granit mutfak tezgahının dezavantajı maliyetidir. Mutfak tezgahları arasında yüksek maliyetli olan tezgahlardandır.

Mutfak tezgahları modellerinden bir diğeri de mermer mutfak tezgahlarıdır. Mermer, granite göre daha yumuşak yapıdadır Bu yüzden çizilmelere karşı daha hassastır. Mermer granitle kıyaslandığında yumuşak bir yapıda olsa da daynıklı bir malzemedir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz bir tezgah modelidir. Mermer mutfak tezgahlarının olumlu bir özelliği de fiyatının granite göre daha uygun olması. Mermerin renk seçenekleri granite göre dah az olsa da farklı şekilde kullanabileceğiniz çeşitlere sahiptir

Başka bir mutfak tezgahı modeli de kuvars. Kuvars, dünyadaki en sert minerallerden biridir. Kuvarsın bu özelliği, kuvars mutfak tezgahlarının oldukça dayanıklı olmasını sağlar. Kuvars tezgahlar, maliyetli tezgah modellerindendir. Kuvars tezgahlarrın renk skalası çok geniş olmasa da görünümleriyle mutfağınızı şık bir şekilde tamamlarlar.

Ahşap mutfak tezgahları, doğal ahşap malzemesinin işlenmesiyle oluşuru. Ahşabın işlenerek kullanımı suya dayanıklı olmasını sağlar. Ahşap mutfak tezgahları özellikle mutfağında nostaljik görünüm sağlamak isteyenler için iyi seçenektir. Ahşap mutfak tezgahları hakkkında detaylı bilgiye ve örnek fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Mutfak tezgahları arasında maliyeti daha düşük olan tezgah modellerinden biri laminant tezgahlardır. Lminant mutfak tezgahları, cila görünümlü kağıt tabaka ve sıkıştırılmış sunta tabakadan oluşan tezgahlardır. Bu tezgahların birçok renk çeşidi vardır. Laminant tezgahlar kullanılırken hassas davranılmalıdır. Kullanımına özen gösterilen bir laminant tezgah uzun ömürlü olabilir. Laminan tezgahlar lekeler konusunda dayanıksızdır.

Farklı dekorasyon stiline göre dekore edilmiş mutfaklarda kullanılan mutfak tezgahları için buradan ilerleyebilirsiniz.

Kuvars esaslı çimstone mutfak tezgahı ile granit mutfak tezgahı arasındaki farkları kullanıcı yorumları ve uzman kişilerin değerlendirmeleri üzerinden görmek için buradan ilerleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için "mutfak tezgahı almadan önce nelere dikkat edilmeli" başlıklı yazımıza göz atmalısınız.