Mutfaklar, ev alırken ya da bakarken en çok önemsenen yerlerin başında gelir. Çünkü günün çoğu mutfakta geçer. Mutfaklardan yayılan güzel kokular beraberinde mutluluğu da evin her tarafına ulaştırır. Bir evde bu kadar önemli olan yerin dekorasyonu da önemli. Mutfak dekorasyonunu zenginleştiren ve güzel gösteren mutfak aksesuarları ile mutfaklar sıradan görünümden uzaklaşır. Ev Gezmesi’nde mutfaklara dair detaylı fikir bulabilir gerçek evlerden ilham alabilirsiniz. 

Mutfak Duvar Dekorasyonu

Mutfak duvar dekorasyonu mutfağınızın görüntüsünü bambaşka bir hale getirir. Mutfağınızın duvarını dekore ederken yapabileceğiniz birçok seçenek var. İlk olarak son zamanların yaygın trendi kara tahtadan söz edelim. Mutfağınızın bir duvarını kara tahta boyası ile boyayabilirsiniz. Mutfak dolaplarınız nötr tonlarda ise kara tahtadan mutlaka ilham alın. Kara tahta ile boyadığınız duvarınızın üstüne raf yerleştirin. Raf size hem kullanım alanı sağlar hem de siyahı yumuşatır. 

Mutfak duvarınızı dekore ederken duvar kağıdından yararlanın. Mutfağınız için belirleyeceğiniz türden bir duvar kağıdı ortamın enerjisini artıracaktır. Özellikle mevsim ne olursa olsun evinizde baharı hissetmek isteyen biriyseniz duvar kağıdı kurtarıcınız haline geliyor. Mutfak duvar dekorasyonunuzla ilgili Ev Gezmesi’nde yer alan evlerden ilham alabilirsiniz.

Mutfak Panoları 

Kafelerden evlerimize gelen mutfak panoları çok şık mutfak aksesuarları arasındadır. Mutfağınızda kullanacağınız panolar mutfağınıza neşe katar. Kara tahta olarak kullanacağınız mutfak panonuza günün menüsü, alışveriş ya da yapılacaklar listenizi de not edebilirsiniz. Mutfağınızda daha canlı bir hava istiyorsanız pop-art tarzdaki panolar sizin için uygun olacaktır. Ev Gezmesi’nde mutfak panolarının nasıl kullanıldığına dair yer alan örneklere göz atın.

Mutfak Halım Nasıl Olmalı?

Halı seçiminde en çok zorluk çekilen yerlerden biri mutfaktır. Hangi renk olmalı? Mutfak için en uygun tür hangisi? Bu sorular sıklıkla karşılaşılan sorulardır. Öncelikle mutfak halısı seçerken çabuk kirlenir diye koyu renk seçme yanlışına düşmeyin. Halı seçiminizde mutfağınızdaki uyum önemli olsun. Zeminle ve sandalyelerin döşemeleriyle uyumlu görünecek bir renk tercih edin. Halınız çabuk kirlenebilir ama burada da kolay temizlenebilen halıları seçerseniz zorluk yaşamazsınız.

Halınızın türünü belirlerken aklınızda bulunduracağınız şey bu halının sık hareket edebileceği olsun. Mutfak sonuçta her an bir şey dökülebilir. Bu yüzden çok fazla yer kaplamayan halıları tercih edin. Kilim veya yolluk bu konuda size yardımcı olabilir. Mutfak halısı seçimiyle ilgile detaylı bilgiye ve mutfak dekorasyonunda halı örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Mutfak Aydınlatması Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Evin her tarafında önemli olan aydınlatmalar mutfaklar için de olmazsa olmaz. Mutfağınızın büyüklüğü ne olursa olsun kullanacağınız aydınlatmalarla mutfağınızda farklılık yaratabilirsiniz.

Mutfağınız için aydınlatma seçerken tek bir ışık kaynağına yönelmeyin. Tek bir yerden gelen ışık mutfakta size kolaylık sağlamaz. Tavanda avize kullanıyorsanız onu tezgah üstü spotlarla destekleyin. Bu size tezgahta çalışırken kolaylık sağlar.

Genellikle banyolarla ve koridorlarda tercih edilen aplikler, mutfaklara bambaşka bir dokunuş katar. Özellikle küçük bir mutfağınız varsa duvarınızda bulunduracağınız iki aplikle harikalar yaratabilirsiniz.

Mutfağınız için seçeceğiniz aydınlatmada dikkat edeceğiniz diğer bir nokta, mutfak tipiniz. Amerikan ya da ada tipi mutfaklara sahip biriyseniz aydınlatma tercihinizi sarkıttan yana kullanabilirsiniz. Sarkıtlar mutfaklara oldukça modern bir görünüm kazandırır. Tabi sarkıt kullanımında da tavan yüksekliğinizi dikkate almanız gerekir. Alçak tavanlı bir mutfağınız varsa bu sizin için iyi bir tercih olmaz. Aydınlatmaların mutfarlarda nasıl kullanıldığına dair örnekler için Ev Gezmesi'nden fikirler alabilirsiniz.

Mutfakta Hangi Çiçek Yetişir?

Bitkiler evlere güzellik katan dostlarımız. Ev bitkilerinin çok iyi durduğu yerlerden olan mutfaklar için ideal bitkiler küçük saksı çiçekleridir. Mutfakta bitki yetiştiriken ortamın nem oranı ve güneş ışığına karşı konumunu göz önünde bulundurun. Mutfağınız çok güneş alıyorsa aloe vera ya da kaktüs şeklindeki bitkiler iyi seçenek olmaz. Mutfaklar için çiçekli bitkiler kullandığınızda ortamın renklenmesini sağlarsınız. Ortamda hava sirkülasyonu yaratan bitkiler kötü yemek kokularının önüne geçer. Bu yüzden menekşe, açelya ya da begonya tercih edebilirsiniz. Baharatları taze tüketmeyi seven biriyseniz de mutfağınızı hem süsleyecek hem de yemeklerinizde kullanabileceğiniz fesleğen ya da nane yetiştirebilirsiniz. Mutfağınızda kullndığınız bitkileri daha şirin görünecek bir havada sunmak isterseniz bir cam kavanozu istediğiniz renge boyayıp bitkinizi yerleştirebilirsiniz. Kendi becerilerinizle dekorasyonunuza renk katmak için kendin yap fikirleri nden esinlenebilirsinizi. 

Renkli Mutfak Aletleri

Renkli mutfak aletleri, şu anda her yerde bulabileceğiniz ürünlerden. Sevdiğiniz renge göre alacağınız küçük aletlerle mutfağınızda güzel bir enerji oluşturabilirsiniz. Bu tezgahta duran renkli bir tost makinesi, ısıtıcı ya da mutfak robotu olabilir.

Sunum Elemanları

İkramlarınızın daha da güzelleşmesini sağlayan sunum elemanları değişiklik için de çok etkili. Burada dikkat edeceğiniz nokta mutfağınızda nasıl bir tarz oluşturmak istiyorsunuz. Örneğin, Vintage görünüm seven biriyseniz kristalden uzak durmanız gerekir. Bir başka nokta da, sunum elemanlarınızı mutfaklarınızda sergilerken açık raf tercih edin. Onların o güzel görünümlerini kapalı dolaplar ardına saklamayın. Vintage dekorasyon fikirleri hakkında deyalı bilgi için bu buradan devam edebilirsiniz.

Mutfak Servis Arabası

Mutfak servis arabaları henüz her evde görmeye alışık olmadığımız aksesuarlardan olsa da son zamanlarda kendine yer bulmaya başladı. Servis arabaları, ikramlarınızı yaparken kolaylık sağlamanın yanında şık tasarımlarıyla mutfaklarınıza orijinal bir hava katıyor.

Mutfak Tabureleri

Eğer mutfak tipiniz modern dokunuşlardan ilham almışsa mutfağınızda tabure çok iyi duracak. Mutfağınızın odak noktası olan tezgah ya da masanın etrafına yerleştireceğiniz tabureler ortama farklı dokunuş katar. Samimi sohbetlerin geçeceği sıradışı mutfaklar için taburelerin enerjisinden yararlandığınızda etkisini mutlaka hissedeceksiniz. Mutfağınız için farklı fikirler edinmek için Ev Gezmesi'ndeki zevkle dekore edilmiş mutfakları ziyaret edebilirsiniz.

Mutfak Armatürleri

Armatürler, evlerin teknik donanım elemanları olmaların yanında dekoratif objeler olarak da işlev görürler. Kolaylıkla bulabileceğiniz farklı şekil ve renkteki armatürler ile mutfağınızda farklılık yaratabilirsiniz. Son zamanlarda sık olarak tercih edilen kuğu tipi ya da spiral borulu armatürler bu konuda size yardımcı olacak.

Terek

Terek, gittikçe her evde kendine yer edinen bir mutfak aksesuarı haline geldi. Terek ya da diğer adıyla dekoratif raf, mutfaklarda çok sık durmakta. Mutfaklarda kullanılan terek, görüntünün yanında size kullanabileceğiniz fazla alan yaratır. Mutfakların vitrini olan bu objeler içerisinde fincanlarınız, baharatlıklarınızı ya da ön plana çıkarmak istediğiniz sunum elemanlarınızı sergileyebilirsiniz. Birbirinden farklı şekillerde kullanılan terek modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Magnet

Mutfaklarda küçük ama etkisi büyük olan magnetler birçoğumuzun kullandığı aksesuarlardandır. Bu objeler genel olarak buzdolaplarımız süslemekte. Magnetlerinizi buzdolabı dışında kullanmak isterseniz oluşturacağınız mıknatısı çeken bir levhadan pano oluşturup magnetlerle kaplayabilirsiniz.