Tadilat Fikirleri

Şimdi sizleri her köşesiyle değişime uğramış bir eve götürüyoruz. Değişim öykümüz Almanya'dan. Ev sahibimiz evi için komple değişime karar veriyor ve başlangıç düdüğünü çalmaya başlıyor.
Ev sahibimiz, evi yeniden inşa etmiş desek yalan olmaz. Çünkü, oldukça detaylı bir inşaat süreci yaşanmış. Bu aşamada, beğenilmeyen kolonlar, kapılar ve parkeler tamamen ortadan kaldırılmış.
Evin her alanında yapılan yıkım süreci tamamlandıktan sonra sıra, yeni görünüme karar vermekte... Bunun için ev sahibimiz önceliklerini düşünmüş ve her şeyden önce ferah bir ortam istediğinde karar kılmış. Bu yüzden, evin genel görünümü beyazın kuşatması altına alınmış.
Beyazın etkisiyle ferahlayan ortamın aynı zamanda sıcak görünmesi de istenmiş. Bunun için de ahşaptan iyisi var mı? Zeminlerde kullanılan doğal ahşap parkelerle bu istek de yerine getirilmiş.
Evin genel görünümü tamamlandıktan sonra sıra dekora katılacak parçaları belirlemeye geldiğinde de, ferahlık ve sıcaklık isteği etkisini göstermiş.
Salon için seçilen gri tonlarındaki köşe koltuk ile hem ferahlık devam ettirilmiş hem de rahatlık adına oldukça iyi bir seçim yapılmış.
Ahşabı mobilyalarında da eksik etmeyen ev sahibimiz, yemek bölümünde ahşap tonlarıyla griminin uyumunu yaşatmış.
Ferahlık konusunda en büyük değişimi yaşayan mutfak, eski görünümünden oldukça uzaklaşmış. Alan olarak çok geniş olmayan bu yer, hem beyazın hem de kulpsuz modern tasarımlı dolapların etkisiyle kendini bayağı aşmış.
Her alanının öncesi ve sonrası değişimine çok şaşıracağınız evimizden karelere geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @interiorbyds_
Buyurun konuk olalım.Şimdi sizleri çok ilham alacağınız bir hikayeye konuk edelim. Hikayemiz 10 yıl önce terk edlen bir evde geçiyor.
Bizleri dekoruna konuk eden ev sahibimiz, bundan bir yıl önce yüzüne bakılmayacak kadar eski bir evi görüyor. Çoğu kişinin aksine o, bu eve bayılıyor.
Etraftan soruşturunca da 10 yıldır kendi haline bırakıldığını öğreniyor. Biraz daha uğraş sonucunda, nihayet bu evin yasal sahibi haline geliyor.
Evi ilk gördüğü anda nasıl bir alan istediğini hayal eden ev sahibimiz, hemen yeni evin planlarını oluşturuyor.
Tasarımı bizzat ev sahibi tarafından hazırlanan evin inşaat sürecine geçiliyor. Yaklaşık bir yıl süren yorucu ama heyecanlı süreçten sonra her şey tam da istenildiği gibi oluyor.
Evin yapım sürecinde neler yapılmış merak ediyorsunuz tabi! İlk olarak giriş katta keyifli, konforlu, yaşaması kolay ve bir o kadar da çekici bir alan yaratılmış.
Açık yaşam alanı şeklinde tasarlanan bu alanda, modern stil temelde etkili olmuş. Ama arada endüstriyel ve rustik dokunuşlar da eksik edilmemiş.
Duvar dekorunu süsleyen yapay pencereler ve metal avizelerle sağlanan endüstriyel dokunuşlar, bolca ahşap ve taş duvarla rustik sıcaklık kazanmış.
Evin renk paleti oluşturulurken doğallık ön plana konmuş: Siyah, beyaz, gri ve kahverengi tonları her alanda, doğallık adına özellikle kullanılmış. Ortamın canlı bir şekilde durması için de mavinin canlı tonlarından birine başvurulmuş.
Dekorun çekici detaylarından konuşalım biraz da: Deri koltuklar, fonksiyonel deri yatak, yatak odasında duran jakuzi ve her alanı aydınlatan spotlar.
Her köşesinden etkileneceğinize emin olduğumuz eve geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @renovationmyhome
Buyurun konuk olalım.Esma Hanım'ın, çok emek verdiği tadilat hikayesine götürelim sizi. Öykümüz, ev sahibimiz ve eşinin kararsızlıklarıyla başlıyor.
Çiftimiz ilk etapta "eski bir evi alıp yenilesek mi ya da yeni ev bulup kirada mı otursak" diye düşünüp duruyor. Bu düşünme sürecinden eski evi yenileme fikri çıkınca da "ha gayret" deyip koyuluyorlar işe.
Tadilat geçirecek ev oldukça küçük. Bu yüzden bütün öncelik alanın ferah görünmesine veriliyor. Açık renk tonları ve aydınlatmaya ağırlık vererek bu sorun çözülmeye çalışılmış.
Ev sahibimiz Esma Hanım'ı çöküşe uğratan mutfak, evin en dar alanlarından biri. Ev sahibimiz her ne kadar umutsuzluğa kapılsa da sonucunda kendine göre bir alan yaratmayı başarmış.
Mutfağın geneline hakim olan beyaz, küçük detaylarda kımızı ile tamamlanmış. Tezgah aralarındaki seramiklerin değişmesiyle daha bir ferah görünen bu alan, yeni haliyle hem sevimli hem de daha kullanışlı olmuş.
Mutfaktan sonra sırayı alan salonda, önce fazla kolonlar kaldırılmış. Daha sonra da duvarlar yeni renklerini almış.
Modern stilden esinlenen bu alanda, bir duvar griye boyanmış, diğerleri ferahlığı korumak için beyaz kalmış. Dekora uyumlu mobilyalarla da istenen şıklık yakalanmış.
Tadilat sürecinin en masraflı alanlarından olan banyo, tesisat giderleriyle Esma Hanım'ı üzmüş olsa da sonucuyla mutlu etmiş.
Özellikle küçük evi olanlar için fikirlerle dolu evimizden karelere geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @1905esmaaltuntas 
Buyurun konuk olalım.


Şimdi sizleri Aylin Hanım'ın evine götürüyoruz. Ferahlığıyla insanı bakar bakmaz etkileyen bu ev, öyle hemen satın alınıp oturulan türlerden değil! Çok emek sonucu bu hale gelenlerden...
Ev sahibimiz ve eşi, ev arayışlarında bahçesine vuruldukları bu evi görmüş. Her ne kadar eski olsa da "o bahçe için değer " deyip kolları sıvamışlar.
Şu anda bizleri ağırladıkları salonda her bir köşe yeniden yaptırılmış: Duvarlar, zeminler ve tavanlar.
Evin ferahlığına önem veren Aylin Hanım, özellikle açık tonları seçmiş. Bu yüzden iç mekan detaylarında da, mobilyalarda da nötr tonlar kullanılmış.
Açık renk tonlarının olduğundan da aydınlık görünmesi için belli aralıklala spotlar yerleştirilmilş. Spotların yanına da zarif sarkıtlar.
Dekorun rahatlığı da önemli tabi! Salonu dolduran fildişi tonlarındaki köşe koltuk, tam da bu rahatlık isteğinden.
Minimal görünümü korumak adına çok fazla eşyaya yer vermeyen Aylin Hanım, köşe koltuğun yanına orta sehpa yerleştimiş. Cam orta sehpanın pirinç detaylarıyla da dekora hareket katılmış.
Orta sehpayla yekpare görünümdeki konsolu, yuvarlak bir ayna ile tamamlayan ev sahibimiz, modern ruhu yansıtan yemek bölümüyle salonundaki eksikliklei tamamlamış.
Sadeliği ve şık görünümüyle oldukça beğeneceğiniz bu evimize geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @aylin_fatih
Buyurun konuk olalım.