Bahçe Tasarımı

Her odası ayrı keyifli bir eve konuk oluyoruz. Ev sahibimiz Arzu Hanım, çalışan bir anne. Bir yandan işiyle uğraşıyor, diğer yandan da huzur bulduğu eviyle. Neyse ki işin içinde sevgi olunca, bütün bunlarla uğraşmak pek de zor gelmiyor!
Evinde her şeyden önce sıcak bir ortam yaratmak isteyen ev sahibimiz, sevdiği birkaç stili karıştırarak kullanmış: Country stilin romantik ruhunu salonda estirmiş, diğer alanlarda da modern ve rustiği bir arada kullanmış.
Salona eşlik eden renk paletinde kendini gösteren pastel pembeler, beyaz ve ahşap tonlarının uyumunda sergilenmiş. Perde ve aksesuarlarda kullanılan koyu tonlarla da, dekorun çekiciliği artırılmış.
Country stilin çok sevdiği lükens ayaklar ve vintage tasarımlar da eksik edilmemiş tabi: Orta sehpa ve tv ünitesi, hem renkleri hem de formlarıyla, country ruhu yansıtmak için özenle seçilmiş.
Salondan sonra bizi karşılayan mutfağa adım atınca içinden çıkmak mümkün olmuyor! Sıcacık atmosferiyle bizleri karşılayan bu alan, modern stilden aldığı rahatlığı, rustik stilin samimiyetiyle buluşturmuş.
Mutfağın modern detaylarını yaratan siyah metaller ve geometrik desenler, rustik ruhu yansıtan ahşaplarla, beyazın öncülüğünde buluşmuş.
Dolap kapaklarında kendini gösteren shaker kapaklar, mutfağın genelinde kullanılan ahşaplarla birleşince, nostaljik sıcaklık kendiliğinden ortaya çıkmış.
Mutfaktakine benzer bir görünümün yaratıldığı banyo da, yine diğer alanlar gibi keyifli halinden hiçbir şey eksiltmemiş.
Bütün detaylarıyla oldukça seveceğiniz evimizden karelere geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @arzuniss
Buyurun konuk olalım.


Şık ve ferah evine bizleri buyur eden Fatoş Hanım'ın konuğuyuz. Havadar bir dekor oluşturmayı aklına koyan ev sahibimiz, seçtiği renk ve mobilyalarla bunu sağlamış.
Evde ferahlık istenince İskandinav stil kendiliğinden işe dahil olmuş. İskandinav stili, modern ile harmanlayan Fatoş Hanım, her iki tarzdan da bir şeyler almış.
Nötrlerle karışan açık renkler, ortamın ferah görünümünde önemli etken. İç mekan detaylarında ve mobilyalarda kendini gösteren beyazlar, İskandinav stilinin ruhunu tam kararında yakalamış.
Genişçe bir alanı kaplayan salon, ortasında duran gri U-tipi koltukla, ne kadar da konforlu! Salonun oturma bölümünde kullanılan bu koltuk, her iki yanındaki uzanma bölümüyle tam keyif yapmalık.
Salonun devamında ayrı bir oda kadar geniş yemek alanı, aynı renk paletinin uymuyla kuşanmış. Şöminenin de yer aldığı bu bölümde, doğal ahşap masanın sıcaklığı da, ortama çekicilik katmış.
Fatoş Hanım için zarafet önemli! Dekorun belirli noktalarında kullanılan sehpalar ve konsollarla sağlanan zarafet, üstlerindeki şık aksesuarlarla daha belirgin!
Salondan sonra bizi karşılayan mutfakta, ferahlık yine aynı seviyede. Sıcaklık da biraz daha ileri: Beyaz ve ahşap mutfak tezgahının uyumuyla renklenen bu bölüm, oldukça keyifli.
Evin her duvarında bir güzellik sergileyen Fatoş Hanım, salonda metal duvar sati ve aynaları kullanmış. Mutfakta da, natürel bir tabloyu...
Fotoğrafları arasında gezinirken diğer alanları ve neşeli bahçesiyle de buluşacağınız evimize geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @homeflair
Buyurun konuk olalım.


Şimdi sizlerle Ceylin Hanım'ın evine gidiyoruz. Bahçeli bir evde yaşamanın avantajını kullanan ev sahibimiz, her alanı huzur mabedine çevirmiş.
Koca evimiz, moderni de seviyor ama favorisi daha çok nostalji hissi veren esintiler! Biraz klasik biraz da rustik...
Evin salonu daha çok klasik stilden besleniyor. Ama o kadar gösterişli bir şekilde değil. Daha çok nostaljik bir klasik: Kahverengiler, kremler ve vizonlardan oluşan bir klasik stil. 
İşin içinde iddialı bir renk tonu yok. Sadece bazı detaylarda beliren altın dokunuşları var. Bir de avizelerden yansıyan kristaller. 
Genel olarak toprak tonlarının kullanıldığı bu alanda, dekorun renk paletine hareket katan bir parça var. Aynı zamanda dekorun da yıldızı: Duvarı kaplayan büyük bir tablo. Duvar dekorunda kullanılan bu tablo, içindeki yeşil çizgilerle renkleri canlandırmış, tasarımıyla da salona sanatsal bir hava katmış.
Salondan sonra uğradığımız mutfak, her detayıyla kendini rustiğe teslim etmiş. Sıcak bir ambiyansa sahip bu bölüm, beyaz, kahverengi ve kırmızı ile renklenmiş. Mutfak dolaplarında kullanılan beyaz ve kahverengi ortama sıcaklık katarken, kırmızılar da dekorun enerjisini yükseltmiş.
Kullanışlı bir mutfağa sahip olan Ceylin Hanım, u tipi adalı mutfağın bir kısmını hazırlama bir kısmını da yemek bölümü olarak ayırmış: Pencere önünde yaratılan yemek bölümü, ektra dolapları, muhteşem manzarası ve televizyon köşesiyle oldukça keyifli!
Manzara demişken evin harika bahçesinden bahsetmeden de olmaz. Hem evin içinde kış bahçesi olarak kullanılan hem de dışında havuzu olan iki bahçesi var bu evin! İkisi de oldukça özenli.
Kış bahçesinde mavi ve hasırla şeklini kazanan sıcak bir kahvaltı köşesi var. Dışarıdaki bahçede de kamelya, hobi evi ve huzur saçan farklı köşeler.
Fotoğrafları arasında gezinirken her detayına dikkatle bakacağınız evimize geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @ceylininhouse 
Buyurun konuk olalım.


Şimdi sizlerle şık ve konforlu bir eve konuk oluyoruz. İstanbul'da yaşayan ev sahibimiz, şehir gürültüsünden uzak bahçeli bir evde yaşıyor.
Dekorunda hem şıklık hem de rahatlık isteyen ev sahibimiz, evdeki alanlara görevler vermiş: Salon şık olacak, oturma odasına dönüşen kış bahçesi de rahat mı rahat!
Görevler belli olunca, sıra alanların dekorasyonuna gelmiş. Rahatlıkla görevlendirilen oturma odası aslında kış bahçesiymiş. Ama ev sahibi bakmış pencereler kocaman, manzara da güzel, "burası oturma alanım olsun" demiş. Pek de iyi etmiş.
Rahatlık isteğini tam olarak karşılayan köşe koltuk, dekor için seçilen ilk parça! Açık gri tonuyla kuşanan bu parça, ortamda ferah bir görünüm sağlamış. Üstünde yer alan sarı kırlentler de, hem halının renk yandaşları hem de ortamın vurgu detayları...
Gelelim oturma odasının biraz da natürel ayrıntılarına! Komple bir duvarı kaplayan kırma taşlar, metal ve ahşabı buluturan kitaplık, bir de orta sehpa... Oturma odası olarak tasarlanan kış bahçesi, bu detayları da alınca, artık göreve hazır hale gelmiş.
İstediği konforlu alanı oluşturan ev sahibimiz, salona gelince gösterişi ön plana almış. Mor ve beyazın ortaklığında yaratılan şık dekor, gümüş ve kristal ışıltılarıyla da daha belirginlik kazanmış.
Tarz olarak avangart stilin hakim olduğu bu alanda, mobilyalara karakter kazandıran desenler ve farklı formlar, dekorun ihtiyaç duyduğı şıklığı sağlamış.
Oval formların kendini gösterdiği salonda, dekorun ortası için tercih edilen beyaz sehpa, şık görüntüyü tamamlarken, dekora samimiyet katmayı da ihmal etmemiş.
Yemek alanında kullanılan oval sandalyeler, karşı duvarda yer alan baklava ayna ve parlak yüzeyli konsol...Salonun son eksikleri de tamam gibi!
Fotoğrafları arasında gezinirken diğer alanlarından da karelerle buluşacağını evimize geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @moreandecor
Buyurun konuk olalım.Bahçesi ve iç dekorasyonuna bayılacağınız bir evin konuğuyuz. Evimizin tarzı, orta yüzyıl modern. Yani hem çağdaş tasarımlar hem de vintage iç içe. Hem de çok uyumlu renklerle!
Almanya'da yaşayan ev sahibimiz Nur Hanım, aslen Ordulu. Karadeniz insanının çalışkanlığını alan ev sahibimiz, evinde durmak bilmeyenlerden. Evin içiyle ayrı, bahçesiyle ayrı ilgileniyor. Bir yandan da, mutfağından lezzet dağıtıyor.
Sıcacık evinde hem günümüzü hem de geçmişi yansıtmak isteyen Nur Hanım, modern parçaları antik görünümlü objelerle birleştirmiş.
Salonun merkezinde konforlu bir şekilde duran köşe koltuk, dekorun günümüze hitap eden parçası. Köşe koltuktan sonra dekora eklenen parçalarda yavaş yavaş, günümüzden geçmişe doğru yolculuk başlıyor.
İlk olarak köşe koltuğu tamamlayan kıvrımlı berjerlerde bu geçişi hissediyoruz. Bir yandan günümüze uyarlanan bu parçalar diğer yandan da 1960'lı yıllarda kendini gösteren orta yüzyıl modern stile bizi yaklaştırıyor. Ama esas etki farklı detaylarda kendini gösteriyor: Duvardaki aynalar....
İnce işçilikli çerçeveleriyle salonun duvarlarında sergilenen iki farklı ayna, vintage esintileri dekora net şekilde getirmiş. Ortama derinlik de kazandıran bu aynalar, aynı dönemi yansıtan avizenin de dekora eklenmesiyle etkilerini daha çok artırmış.
Bahsedilecek detay çok olunca dekorun renklerini unuttuk! Geniş alanlarda nötr tonları kullanan ev sahibimiz, vurgu detaylarda kırmızı ve mavi tonlarını yansıtmış. Oldukça uyumlu duran bu palet, salonun hem ferah hem de canlı görünmesini sağlamış.
Salondan sonnra bizi karşılayan mutfakta sıra! Modern ve rustik stilin buluşturulduğu bu alanda, göze en çok çini görünümlü seramikler takılıyor. Tezgah arasında kullanılan bu seramikler, mutfağın ambiyansındaki sıcaklığın en önemli nedeni!
Beyazın geniş alanlarda, siyah ve kahverenginin de küçük detaylarda kullanıldığı bu alanda, her şey yerli yerine: Mutfak masası, sandalye, avize ve perde...Hepsi de, keyifli ve kullanışlı bir vaziyette.
Fotoğrafları arasında gezinirken zarafet akan yatak odası, neşeli çalışma odası ve insana huzur veren bahçesiyle de buluşacağınız evimize geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @nurssweethome 
Buyurun konuk olalım.


Şimdi sizlerle Pembe Hanım'a konuk oluyoruz. Almanya'da yaşayan ev sahibimiz, isminin aksine daha çok soft renkleri görmekten hoşlananlardan. Ferahlık getiren renklerle alanına nefes aldıranlardan...
Evde bizi ilk karşılayan alan salon! Açık ve koyu renk kontrastı bu bölümü ele geçirmiş. Beyaz ve siyah tonunun zıtlığı salona çekici bir şıklık katmış.
Siyah ve beyaz yan yana gayet iyi. Ama alanı biraz yumuşatmakta da hiçbir sakınca yok! Tam da bu amaçla, Pembe Hanım salonuna jüt halı ve rattan objeler yerleştirmiş.
Salonun rahatlığı ev sahibi için çok önemli. Bu yüzden alanın geniş bir kısmını kaplayan nubuk köşe koltuk, oturma ihtiyacını karşılamış. Küçük obje ve kitaplar için de salonun belli bölümlerinde minmalist tasarıma sahip vitrinler yer almış.
Salondan sonra bizi karşılayan mutfak, tarz olarak biraz modern biraz da country! Beyaz ve füme tonlarının uyumuna şahitlik eden bu alan, natürel materyallerle olduğundan daha keyifli bir halde!
İki koridor şeklinde uzanan mutfakta kullanılan yarım ada, alana işlevsel bir boyut katmış. Hem masa hem de alternatif hazırlama köşesi sağlayan bu bölüm, ahşap dokuya sahip tezgahıyla da mutfağa çok yakışmış.
Salon ve mutfağı dışında evin diğer alanlarını da bizimle paylaşan Pembe Hanım, bu odalarla da özenle ilgilenmiş.
İki kişilik çocuk odasını verimli kullanılacak şekilde dekore etmiş. Tabi eğlenceli detayları da unutmamış!
Bahçesi, banyosu ve sürpriz köşeleriyle sizleri karşılayacak bu evimizden çok fikir alacaksınız. Ama önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @mira_ta_pg
Buyurun konuk olalım.