Müstakil Evler

"Emekli olayım güneyde küçük bir eve yerleşeceğim" hayalini gençken gerçekleştiren bir çiftle tanıştıralım sizi. Ev sahiplerimiz "neden yaşlanmayı bekleyelim ki" deyip Antalya'da küçük bir prefabrik ev yaptırmış.
Mutluluğun metrekarelerle ilişkili olmadığını gayet iyi bilen ev sahiplerimiz, 50 metrekarelik evlerine huzur ve mutluluk sığdırmayı başarmış.
Köy hayatına geçiş yapmaktaki öncelikli amaç, çocuklarının doğal ve temiz bir ortamda yetişmesi. Bu yüzden de, her şey en doğal şekilde yapılmış.
Evin içinde ısıtma olarak soba kullanılmış. Dekorun natürelliğine uygun kanaviçeler pencereleri süslemiş. Ahşap da, evin her köşesinden eksik edilmemiş...
Yemek alanı olarak genellikle verandadaki masayı kullanan ev sahiplerimiz, çok soğuk havalarda yemeği içeride yemek için de küçük bir adaya yer vermiş.
Mutfağın devamında kullanılan bu ada, yemek masası olarak kullanıldığı gibi hazırlık süreci için de alternatif bir alan yaratmış. Ahşap mutfak tezgahının kullanıldığı sıcacık mutfak, açık raflarıyla da, küçük alanda tasarruf sağlamış.
Salondaki oturma bölümü için nostajik ruha sahip koltuklar tercih eden ev sahiplerimiz, koltuk kenarlarındaki ahşaplarla evin natürel karakterini devam ettirmiş.
Sevimli yuvalarında yaz-kış yaşayan özgür ruhlu ev sahiplerimiz, bu prefabrik ev için 100.000 TL harcamış.
Dış cephesindeki mavi ve beyaz boyası, ahşap bahçe masası ve bitkileriyle tam olarak güneyi yansıtan bu evi çok seveceksiniz.
Fotoğraflarına geçmeden önce şuraya bırakılacak bir notumuz var:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @kucukk_ev 
Buyurun konuk olalım.


Şimdi sizlerle Yasemin Hanım'a konuk oluyoruz. Belçika'da yaşayan ev sahibimiz, pastoral çizgideki müstakil evinde bizleri ağırlıyor.
Konuk evimizin yapım süreci biteli 4 ay olmuş. Hem yapım aşamasında hem de dekorasyonda faal olan ev sahibimiz, otantik ve modern görünümü bir arada sunmaya çalışmış.
Siyah ve ahşabın genel hatları belirlediği evde, renk geçişleri nötr tonlarla sağlanmış. Ferah mekanlara örnek olabilecek odalar, bu renk uyumuyla daha çekici görünmüş.
Alt katın salonunda büyük ebatlı bir L koltuk tercih etmiş Yasemin Hanım. Bej tonundaki bu parça şöminenin olduğu siyah duvarla uyumlu kontrast yaratmış.
Rustik atmosfere sahip yemek odası, ahşabın sıcaklığını içine çekmiş: Yemek masası ve konsol ahşaptan yapılmış. Kullanılan sandalye de, kahverengi tonlarından seçilmiş.
Tabandan tavana pencerelerin yer aldığı ev, gün ışığı konusunda oldukça şanslı. Bu aydınlık ortama şıklık katan modern avizeler de, gün ışığının yapamadıklarını yapmak için yerini almış.
Modern ve rustiğin en net buluşmasında sıra: Burası evin mutfağı! Modern tasarımlarla şekillenen mutfak dolapları, kütüklerin yer aldığı tavanın altında sergilenmiş. Doğrudan taş binaya açılan kubbemsi kapı da alanın kendine has detaylarından.
Fotoğrafları arasından gezinirken diğer alanlardan da karelerle buluşacağınız evimize geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @interioryasemin
Buyurun konuk olalım.


Şimdi sizleri çok beğeneceğinize emin olduğumuz bir evle buluşturuyoruz. Ev sahibimiz Aylin Hanım. Kendisi Hollanda'da yaşıyor ve bizi ağırladığı bu eve ailesiyle birlikte 2 yıl önce taşınmış.
Bir kız annesi ev sahibimiz eve ilk yerleştiğinde eşi ile birlikte büyük odayı kızlarına vermeyi kararlaştırmış. Amaç, çocuklarının rahatça içinde oyunlar oynayabileceği bir alan sağlamak.
Çocuk odası belirlendikten sonra sıra, dekoru şekillendirmeye gelmiş. İskandinav stili benimseyen Aylin Hanım, evin her köşesini referans aldığı stil ve kendi zevkine göre oluşturmuş.
Profesyonel destek almadan bütün evi dekore eden ev sahibimiz, açık konsept tasarlanan alt katta pastel tonları ve ahşap materyalleri bir araya getirmiş.
Üç farklı alanın tek çizgi üzerinde bir görünüm sergilediği bu alanda, salon ve mutfak arasında kullanılan yemek masası ve sandalyeler alt katın seperatörü görevini almış.
Her duvarda farklı bir tasarım uygulayan ev sahibi, bazı duvarları boyalarla bazılarını da desenli kağıtlarla güzelleştirmiş.
Renkler ve desenler dışında evde kullanılan farklı tasarımlar da dekora cazibe katmış: Mutfakta kullanılan sedir, yatak odasındaki mobilyalar ve daha birçok parça...
Her odasından kareler ve sürpriz köşelerle buluşacağınız evimize geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @okermint
Buyurun konuk olalım.

Şimdi sizlerle Van'a doğru uzanıyoruz. Bizi karşılayan ev sahibimiz Melek Hanım. Kendisi Psikolojik Danışman.
Mesleği gereği, evlerin insan psikolojileri üzerinde etkisinin olduğunu gayet iyi bilen ev sahibimiz kendisini yansıtan bir alan oluşturmaya gayret etmiş.
İşten döndüğünde dinlenebileceği, etrafa baktıkça içine sinmeyecek detayların bulunmayacağı bir dekor oluşturmak için gerekenleri yapmaya başlamış.
Tarz olarak modern stili referans alan Melek Hanım, ortamın sıcak görünmesini de istemiş. Tam da bu noktada rustik esintileri de alana dahil ederek aradığı çözüme ulaşmış.
Ev sahibimiz için önemli olan kriterlerin başında evn ışık ayarı gelmiş. Akşamları ortamı iyi bir şekilde aydınlatacak avizeler tercih edilmiş. Gündüz ise pencereler gün ışığını rahatça alabilmek adına özgür bırakılmış.
Evin merkezinde çift taraflı şömine kullanılmış. Bunun nedeni de hem yemek yerken hem de koltukta keyif yaparken aynı ısıyı alabilmek!
Beyazın ferahlık kattığı mutfak, içinde bir adayı barındırmış. Ektra masa ve hazırlama bölümü olarak görev yapan bu ada, taburelerle desteklenmiş.
Rustik stile dair detayların net bir şekilde göründüğü mutfakta siyah ankastre ve hasır görünümlü katlamalı perde ile ortama sıcaklık katılmış.
Yatak odası ve banyolarını da bizimle paylaşan ev sahibimiz, bu bölümlerde de doğal ışığı almaya özen göstermiş. Bu yüzden yatak odası çok kalın perde ile kaplanmamış. Banyo da jaluzi perde ile mahremiyet kazanmış.
Fotoğrafları arasında gezinirken sürpriz karelerle buluşacağınız evimizden karelere geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @mellshomee 
Buyurun konuk olalım.Şimdi sizlerle Almanya'ya doğru uzanalım. Bizleri müstakil evinde karşılayan Gülay Hanım, dekorasyona aşık olanlardan...
İki çocuk annesi ev sahibimiz, her şeye tek başına yetişiyor: Çocuklar, ev ve iş arasında mekik dokuyor ama hepsini de mutlulukla yapıyor.
Dekorasyon işleriyle uğraştıkça çok keyif aldığını fark eden Gülay Hanım, her fefasında bir yeri değiştirip durmuş. Bazen objelerle oynamış bazen de renklerle!
Tarz olarak modern stilin referans alındığı evde art dekoya dair nüanslar da kullanılmış: Ortama ışıltı katan aynalar, iddialı zümrüt yeşili ve yoğun gold yansımalar art dekonun sevdiği detaylardan...
Salonda yer alan yeşil koltuk takımı, tasarım olarak sade ama renkleriyle gayet göz önünde. Zümrüt yeşilini üstüne geçiren bu koltuklar, minimal tasarımlı bir orta sehpa ile tamamlanmış.
Salon duvarında kullanılan salkım tipi aynalar, eve adım atan kişinin gözüne ilk çarpanlardan. Duvarın geniş bir kısmını kaplayan bu aksesuar, dekorun yükselen ışıltı noktası.
Salon ile mutfak arasında duran yemek alanı, renklerden beyazı rehber edinmiş. Beyaz sandalye ve masa, sadeliği simgelerken detaylardaki altınlar da ev sahibinin parıltıyı seven yanına hitap etmiş.
Üst katlarda yer alan yatak odası, banyo ve bahçesiyle sizleri karşılayacak evimizden karelere geçmeden önce şuraya bir not bırakıyoruz:
Takip etmek isteyenler için ev sahibimizin Instagram adresi: @gül.ay325 
Buyurun konuk olalım.


Şimdi sizlerle kutu gibi ev tabirini tam olarak karşılayan bir yere konuk oluyoruz. Sapanca'da bulunan minik evimiz "tiny house" konseptinin hayata geçirilmiş hali.
Tiny house akımını ortaya çıkaran temel kaygıya göre metrekareler büyüdükçe insanlar arasındaki ilişkiler de samimiyetsiz bir hal alıyor. Bu yüzden alanlar küçültülüyor, sevgi ve mutluluk arttırılıyor.
Tam da bu amaçla oluşturulan evimiz, Sapanca'da konaklama alanı olarak tasarlanmış: Sadece bir kişiye değil her gelene aynı hisleri yaşatmak hedeflenmiş.
Minimalist yaşamın izinden giderek planlanan evin içine salon, mutfak, banyo ve yatak odası sığdırılmış. Üstelik hiç de öyle tıkış tıkış bir görüntü sunmadan!
Tarz olarak İskandinav stilinden ilham alan evde, beyaz ve ahşabın uyumu alana damga vurmuş: Tavanda bembeyaz lambriler, zeminde de sıcacık ahşap parkeler...
İki katlı evin alt katında mutfak ve salon yer almış. Herkesin en az bir kere oturacağı merdivenlerle de çatı katındaki yatak odası ve banyoya geçiş yapılmış.
Ortamda renklerin enerjisinden de faydalanmak için mutfak seramiklerinde yeşile yer verilmiş. Evde kullanılan kırmızı vurgular da pozitifliği iyice pekiştirmiş.
İçerideki keyifli halin dışarıya da taştığı bahçede yeşil alan ile insanların buluşması için her şey yapılmış: Veranda, havuz ve istenildiğinde açık hava sineması aynı mekanda sunulmuş.
Fotoğrafları arasında gezinirken çok seveceğiniz minicik evimize geçmeden önce şuraya bir not bırakalım:
Takip etmek isteyenler için evimizin Instagram adresi: @butikevlersapanca 
Buyurun konuk olalım.