Satın aldığımız birçok şeyde renk, önemli bir ayırt edici oluyor. Kıyafetlerimiz, takılarımız, hatta markette alışveriş yaparken tercih ettiğimiz ürünlerin paketleri bile renk seçimleriyle bizi etkileyebiliyor. Renk seçimi bu kadar belirleyici bir özellikken evinizi doğru renk seçimleriyle daha fazla albenisi olan bir ortama dönüştürmek istemez misiniz? 

Ne tür bir iç mekan tasarımı ve ne kadar harcamak istediğinize karar verdikten sonra, bir sonraki karar: Hangi renkleri kullanmalısınız?

Eviniz için uzun yıllar sıkılmayacağınız renkler seçmek için basit ipuçları!

Yeni bir dekorasyon öncesinde, yapabilecekleriniz konusunda fikir sahibi olmanız, doğru adımlar atmanızda yardımcı olacaktır. Bunun için en iyi yolların başında, beğendiğiniz oda dekorasyonlarının fotoğraflarını toplamak geliyor. Fakat odanız için renk seçimi konusunda kendinizi sadece oda fotoğraflarıyla sınırlamak zorunda değilsiniz. Odanıza uygun renk paletini seçmek için sadece oda tasarımlarından değil, bir moda dergisinden bile yararlanabilirsiniz. Tasarlanan kıyafetlerde gözlemlediğiniz ve hoşunuza giden renkler, evinizdeki atmosfere de güzellik katacak bir seçim olabilir.

Sehpa, Kendinyap, Siyah-beyaz, Stencil, Mobilya boyama, Sarı, Balkon, Balkon tadilat

Sitemizde birbirinden farklı ev dekorasyonlarıyla bizlere kapılarını açan ev sahiplerimiz, evlerinin fotoğraflarıyla, renk seçiminizde sizlere de ilham kaynağı olacaktır. Dekorasyonlarda sıkça karşılaştığınız bir renk paleti var mı? Yada sizin en sevdiğiniz ve odanızda görmekten mutluluk duyabileceğiniz renk nedir? Bulacağınız cevaplar, dekorasyon projeniz için genel bir renk paleti seçmenize yardımcı olacaktır. 

Sehpa, Kendinyap, Siyah-beyaz, Stencil, Mobilya boyama, Sarı, Balkon, Balkon tadilat

Fon perde, Köşe koltuk, Mavi, Oturma Odası, Pembe, Perde

Çok sevdiğiniz bir renk, o rengin projeniz için en ideal renk olduğu anlamına gelmeyebilir. Güzel bir oda dekorasyonu için renk seçiminde belirleyiciler, tabiki bu kadarla sınırlı değil. Projeniz için seçeceğiniz tek bir renk, tasarladığınız oda dekorasyonu için ideal olmayabilir. Odanızın size ne tür bir enerji vermesini istiyorsunuz? Yaşam alanınızda yaratmak istediğiniz ruh haline uygun renk seçimleri, size istediğiniz sonuçları verebilmesi için büyük önem taşıyor. Aydınlık ve neşeli bir yer mi istersiniz yoksa daha loş ve rahat bir ortam mı? Diyelim ki seçiminizi ışıl ışıl bir ortamdan yana kullandınız; böyle bir durumda, favori renginiz bile olsa kahverengi, iç mekan vurgunuz için doğru renk olmayacaktır. 

Fon perde, Köşe koltuk, Mavi, Oturma Odası, Pembe, Perde

Köşe koltuk, Minder, Oturma Odası, Yeşil

Odanız için renk paletinizi seçmeden önce, bulunduğunuz yeri ve sahip olduğunuz ışık miktarını göz önünde bulundurmalısınız. Sarı, turuncu ve kırmızı gibi parlak ve sıcak renkler, sıcak ve güneşli iklimlerde evinizde güzel bir etki oluşturacaktır. Güneş bu renklerin yoğunluğunu düşürecek ve odanızda, hem gözünüzü yormayacak hem de neşeli ve canlandırıcı bir atmosfer oluşturacaktır. Fakat bu renklerin çoğunlukta kullanımı, daha soğuk ve güneşin fazla etkili olmadığı iklimlerinde aşırı dikkat çekici olup gözü yorarak hoş bir dekorasyon tercihi olmadığını ispatlayacaktır.

Köşe koltuk, Minder, Oturma Odası, Yeşil

Kendinyap, Salon

Bazen en iyi renkler kapınızın hemen dışında bulunabilir; doğada. Birçok dekorasyon fikrine ilham kaynağı olan doğadaki renk çeşitleri, odanızda hangi renkleri birarada kullanabileceğiniz konusunda yol gösterici olabilir. Örneğin sakinliği ve huzuru çağrıştıran yeşil renk, yaprakların dallarıyla olan uyumu gibi, iç dekorasyonlarda ahşap parçalarla da dört dörtlük bir uyum yakalıyor. 

Kendinyap, Salon

Berjer, Köşe koltuk, Krem, Minder, Oturma Odası, Tablo

Renk ilhamı için gardırobunuza bakmak da sıkça önerilen bir seçenek olsa da, kulağa geldiği kadar iyi bir fikir değil. Lacivert kıyafetlerinizin fazla olması, lacivert rengin hakim olduğu bir odada yaşamak istediğiniz anlamına gelmiyor. Giymekten hoşlandığınız bir renk, odanızda sürekli görmek istediğiniz bir renk olmayabilir. Tam tersine, asla giyiminizde kullanmayı düşünmediğiniz ama evinizde görmekten mutlu olacağınız renkler de mümkün.

Berjer, Köşe koltuk, Krem, Minder, Oturma Odası, Tablo

Vazo, Siyah-beyaz, Şamdan

Renk seçiminizde yardımcı olacak başka bir yöntem ise var olan eşyalarınıza yönelmek. Tablo veya halı gibi sevdiğiniz ve odanızda geniş yer kaplayan bir parçadan gelen renk, diğer yerlerde de kullanmak için doğru bir seçenek olacak. Uyumlu bir atmosfer yakalarken, sahip olduğunuz parçanın güzelliğini de ortaya çıkarma imkanı elde edersiniz. Sevdiğiniz bir parçaya ait renkleri odanızın başka yerlerinde görmek hoşunuza gidebilir. 

Vazo, Siyah-beyaz, Şamdan

Eviniz için uzun yıllar sıkılmayacağınız renkler seçmek için basit ipuçları!

Bu yemek odasında, tuvallerdeki kırmızı fırça darbeleri yemek sandalyelerinde yankılanarak, mekanın daha uyumlu ve bütünleyici bir his oluşturmasına imkan veriyor. Fotoğrafta, diğer mobilyalarda kullanılan nötr renklere dikkat edin, her parçada renk vurgusu yapmak zorunda kalmadan odanızda mükemmel bir atmosfer yakalamak mümkün.

Salon, Gri, Altın renk ile dekorasyon, Orta sehpa, Halı, Minder, Fon perde, Spot aydınlatma, Köşe koltuk

Renklerinizi seçtikten sonra sıra, onları nerede kullanacağınıza geliyor. Bu seçim, çoğunlukla bütçenize ve konfor düzeyinize dayanıyor. Neden bütçe? Modaya uygun renkleri evinizde görmekten hoşlanan biriyseniz, renklerin modasının hızlı bir şekilde geçebileceğini ve değiştirmek için para harcamak zorunda kalacağınızı unutmamalısınız. Böyle durumlardan kaçınmak için sadece moda uğruna değil, moda olan rengi gerçekten sevdiğinizi düşünüyorsanız o trendi takip etmenizi öneriyoruz. Dekorunuzu daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, modaya uygun renkleri büyük parçalarınızda kullanmaktan uzak durun ve bu renkleri kolaylıkla değiştirebileceğiniz aksesuarlarınızda uygulayın. Yastıklar bu iş için ideal parçalar arasında. 

Salon, Gri, Altın renk ile dekorasyon, Orta sehpa, Halı, Minder, Fon perde, Spot aydınlatma, Köşe koltuk

Taş duvar, Kırmızı, Lambader, Aydınlatma, Balkon

Bütçeniz, seçtiğiniz rengi kanepe gibi değişimi maliyetli olacak bir şeyde mi yoksa bir duvar boyası veya aksesuar gibi pahalı olmayacak şekilde mi kullanacağınız konusunda belirleyici oluyor. Kırmızı renk, birçok kişiye göre mühteşem bir kanepe rengi olabilir. Fakat bu rengi uzun bir süre evinizde görmek istediğinizden emin olmalısınız. Uzun bir süre boyunca bu renkle yaşayıp yaşayamayacağınız konusunda iyice düşünmek, sizi erken karşılaşacağınız bir sıkılma hissinden kurtarabilir.

Taş duvar, Kırmızı, Lambader, Aydınlatma, Balkon

Salon, Gri, Fon perde, Pembe, Şamdan, Ikea

Parlak ve canlı renklerden uzak, modaya uygunluğu çok kafanıza takmıyor ve geleneksel seçimlerden yanaysanız, büyük parçalarda nört renkleri kullanabilir ve diğer renkleri kaplayabilirsiniz. Bu büyük parçalar illa ki bir ifade oluşturmak zorunda değil. Bırakın oturma grubunuz nört renklerle daha sakin bir hava takınırken, aksesuarlarınız konuşsun. İstediğiniz rengi, odanıza aksesuarlarla çok kolay dahil edebilir ve odanızın duygusunu değiştirebilirsiniz. Tüm odanın baskın bir renk etkisi altında olması gerekmiyor, yumuşak ve narin soğuk nötrler bir odaya ustaca modernlik hissi vermek ve dekorasyonunuzu şık göstermek için yeterli.

Salon, Gri, Fon perde, Pembe, Şamdan, Ikea

Beyaz, Mavi, Salon, Tablo, Yemek Odası

Mavi, bu odada güçlü ve net bir şekilde ortaya çıkıyor, ancak bu renk yastıklar, tablo ve aksesuarlar ile sınırlı bir şekilde kullanılmış. Yeni bir renkle dekore edilmek istediğinde, kolayca değiştirilebilecek öğelerle oluşturulmuş bir dekorasyon. 

Beyaz, Mavi, Salon, Tablo, Yemek Odası

Yuvarlak masa, Mutfak, Beyaz mutfak, Mutfak masası, Mutfak perdesi, Mavi

Renk seçerken unutmamanız gereken bir diğer madde ise her rengin kullanımının aynı kolaylıkta olmadığı. Bazı renkler diğerlerinden daha çok yönlü olabiliyor. Mavi renk, diğer birçok renkle uyum yakalayabildiği için size dekorasyon kolaylığı sağlayacak renkler arasında. Eğer mavi sandalyeleriniz varsa, bu renk size sandalyelerinizi değiştirmeden renk paletinizi değiştirebilme imkanı veriyor. Turuncu bir sandalye aynı kolaylığı sağlar mı dersiniz? Pek değil.

Yuvarlak masa, Mutfak, Beyaz mutfak, Mutfak masası, Mutfak perdesi, Mavi

Yemek Odası, Avize, Ahşap Mobilya, Mavi, Sarı, Pembe

Tabiki de kendinizi tüm ev için tek bir renk paleti ile sınırlamak zorunda değilsiniz. Her odanız için farklı renkler seçmek elinizde.

Önemli olan, ev boyunca tutarlı bir duygu sağlamaktır. Bir odada ana renkler kullanırken diğer bir odada pastel tonlar kullanmak evinizin genel havası için yararlı olmayacaktır. 

Odalarınızda farklı renkler kullanırken, evinizde ortak bir döşeme, tavan veya zemin renginin olması iç mekanı birleştirmek için yardımcı olacaktır.

Yemek Odası, Avize, Ahşap Mobilya, Mavi, Sarı, Pembe

Eviniz için uzun yıllar sıkılmayacağınız renkler seçmek için basit ipuçları!

Renk paletinize karar verdiken sonra, duvar boyamasını en sona saklayın. Odayı boyadıktan sonra, bu rengin etrafında bi dekorasyon yapmak neredeyse imkansız. Önce kumaşları ve halınızı seçin, o zaman odanın tamamı ile uyum içinde çalışacak bir renk seçmek daha kolay olacaktır.