Mobilya Boyama Teknikleri

Görüntüsü hoşunuza gitmeyen mobilyalarınızı atmak yerine boyamak gibi alternatif bir çözümünüz var. Bir mobilyanın yenisini almak ile boyayarak yenilemek arasında sizin yararınza olan kriterler bulunmakta. İlk avantajınız, maliyet. Eskimiş ya da görünümünden rahatsızlık duyduğunuz bir mobilyanın yerine yenisini almak pek uygun maliyetli değil. Ama o mobilya için sadece boya alarak yenilemeye girişmeniz oldukça düşük maliyetli. İşin içine kendi zevkinizi ve özgünlüğü katabilmeniz de bir diğer avantajınız. El işlerine yatkın biriyseniz kendi tarzınızı yansıtarak boyama yapıp mobilyalarınıza kişisel dokunuşlar katabilirsiniz. Mobilyalarınızı kendiniz boyarken iki farklı teknikten yararlanabilirsiniz. İlk teknik, uzun yıllardır var olan zımparalı boyama tekniği. Diğeri ise özellikle son yıllarda boya teknolojilerindeki gelişimle birlikte yaygınlaşan zımparasız mobilya boyama

Zımparalı Mobilya Boyama

Zımparalı mobilya boyama da ilk olarak, boyanacak zeminin zımpara kağıdı ile zımparalanması gerekiyor. Zımpara uygulamak, boyanın kolayca tutması ve pürüzsüz görünmesi adına önemlidir. Biraz sabır isteyen zımpara işleminden sonra astar boyasını uygulamanız gerekir. Astar boyasını, uygulamanın öncelikli amacı, boyanın tüm yüzeyde aynı rengi alması ve daha kolay yerleşmesi açısından önemli. Astar boyayı her alana uyguladıktan sonra tekrar bir zımpara işlemi yapmanız gerekir. Mobilyanızı daha pürüzsüz hale getirecek bu son zımpara işleminden sonra boyama aşamasına geçebilirsiniz. 

Boyama aşamasına geldiğinizde sizi bekleyen iki seçenek var. Ya solvent bazlı boyları tercih edeceksiniz ya da su bazlı boyaları. Kullanacağınız boya solvent bazlı ise tinerle inceltmeniz gerekir. Solvent boyalar, kokulu ve zor temizlenebilen boyalardan. Mobilya boyama konusunda daha kullanışlı olan su bazlı boyalar ise akrilik gibi sanatsal çalışmalarda kullanılabilen boyalardır. Mobilyalarınız boyarken geniş alanlarda rulo kullanabilirsiniz fakat dar alanlarda iyi bir işçilik sağlamak adına fırça kullanmalısınız. Boya için fırça seçerken kıl fırça yerine ipek fırça tercih ederseniz daha başarılı bir boyama görünümü elde edersiniz. 

Zımparalı mobilya boyama tekniğinin son aşamasında sıra. Bu aşamada, boyadığınız mobilyanıza mat ya da parlak vernikle cila yapıyorsunuz. Cila işlemi, boyanın mobilyanın dayanıklı olması ve daha güzel görünmesi için uygulanır. Vernikle cila işlemini yaparken ya fırça ile bunu yaparsınız ya da sprey vernikleri kullanırsınız. 

Zımparasız Mobilya Boyama

İsminden de anlaşılacağı üzere bu yöndemde zımparaya ihtiyacınız yok. Chalk ( tebeşir) adı verilen yoğun kıvamlı mat boyanın yüzeye uygulanmasıyla gerçekleştirilen işlem, zımparalıya göre daha az zahmetlidir. Mat yapıda olan bu boyları isterseniz vernikle cilalayabilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak uygulayacağınız cila işleminde mat ya da parlak verniklerden yararlanabilirsiniz. Chalk boyaların mat görünümü, mobilyalarda oldukça şık ve modern görünümler oluşturduğu için bu matlığı koruyacak vernikleri tercih etmeniz daha uygun olur.

Mobilya boyama konusunda merak ettiğiniz birçok sorunun yanıtını bulmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak dolabı boyama işlemi yenilik isteyenler için çok iyi seçeneklerden biri. Bir mtfak dolabını yeniden yaptırmanın maliyeti çok fazla olduğu için daha uygun maliyetle mutfak dolaplarınız boyayarak yenilemeniz mümkün. Mutfak dolaplarınızı boyamadn önce yapmanız gereken ilk şey derin bir temizlik. Mutfak dolaplarının kirden ve yağdan arınmış bir şekilde hazır olması gerekir. Aksi halde, dolaplarınıza boya uygularken pürüzlü ve başarısız bir görünüm oluşturursunuz.

Boyanacak zemine uygulayacağınız boya zımpara ve astar gerektiriyorsa ilk olarak zımpara ve astar boyama işlemlerini yapmalısınız. Mutfak dolaplarınız ahşapsa bu alanları boyarken genel olarak zımpara ve astar işlemlerine ihtiyaç duyarsınız. Mutfak dolaplarınız lake gibi pürüzsüz zeminlerden oluşuyorsa zımpara ve astar istemeyen boyalardan yararlanabilirsiniz. Bunun için Cadence'in boya serileri sizin için faydalı olacaktır.

Mutfak dolaplarınızı boyarken geniş alanlarda rulo fırçadan yararlanmalısınız. Rulo fırçalar, boyanın daha kolay tutmasını sağlar. Boyama işlemini yaparken rulonuzu yukarı- aşağı olacak şekilde kullanırsanız daha yoğun bir görünüm sağlarsınız. Mutfak dolaplarınızı boyadıktan sonra boyalı zemine boya koruyucu uygulayarak daha kalıcı ve dayanıklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Mutfak dolaplarınızı boyarken her boya katı arasında 24 saatlik bir zaman dilimi bırakorsanız daha iyi sonuçlara ulaşırsınız. Mutfak boyama ile ilgili detaylı bilgi almak ve örnek fotoğraflara ulaşmak için buradan yardım alabilirsiniz.

Banyo Dolabı Boyama

Banyo dolabı boyamada tıpkı mutfak dolabı boyamak gibi aşamaları içeriyor. Önce boyanacak zeminin kirden ve tozdan arındırılması gerekir. Onun dışında boyanacak alanın kuru olmasına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Banyo dolaplarınızı boyarken eskitme görünümünden hoşlanıyorsanız eskitme görünümlü su bazlı boyaları tercih edebilirsiniz. Banyo boyama konusunda detaylı bilgi almak ve örnek fotoğraflara ulaşmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Fayans Boyama

Fayanslarınızın görünümünden memnun değilseniz ya da fayans arasındaki derzleriniz kötü görüntü oluşturuyorsa yapacağınız en pratik yöntem bu alanları boyamak. Fayanslarınızı boyamadan önce fayansların kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Fayans üzerinde boya uygularken doğrudan boya ile boyayabileceğiniz gibi stencil adı verilen desenli şablonlardan yararlanarak daha farklı görünümler de elde edebilirsiniz. Fayans boyama ile ilgili detaylı bilgi ve örnek fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Zemin Boyama

Zemin seramiklerinizi boyarken tek renk fayans görünümünden hoşlanmıyorsanız stencil şablonlardan yararlanmalısınız. Stencil şablonların, yapıştırılırken spreyle yapışkan hale getirilmeleri gerekir. Zemine yerleştirilen şablon üzerinden istenilen renkte boyama yapılarak desenli ve yeni bir görüntüye ulaşılır. Zemin boyama hakkında detaylı bilgi almak ve örnek fotoğraflara ulaşmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Ahşap Boyama

Ahşap boyama yapılırken genel olarak zeminde zımparalama işleminin yapılması gerekir. Ahşabın pürüzlü yapısından dolayı boyanın her yere eşit şekilde dağılabilmesi adına bu oldukça önemlidir. Ahşap boyama yapılırken zımparalı boyama tekniği uygulanırken dekupaj adı verilen kağıt bir resmin ahşaba yerleştirilmesi işlemi de sık uygulanır. Dekupaj yönteminde sçilen kağıt bir resim ahşap alana yapıştırılır. Bu alanın etrafında boyama ve cilalama işlemleri yapılarak boyama tamamlanır.

Buzdolabı Boyama

Buzdolabını sıradan görünümde sevmeyen birisinizdir. Renkli olanları da malum pek uygun değil. O halde yapacağınız şey basit: Buzdolabınızı da boyayın. Buzdolabı boyamak size farklı görünüm sunacağı gibi maddi olarak da kolaylık sağlayacakır. Buzdolabınızı boyarken seçeceğiniz rengin mutfağınıza uygun olmasına ve mutfaktaki renk dengesini bozmmasına dikkat ettiğiniz takdirde bu alternatif, çok güzel sonuçlar sağlar. Buzdolabı boyama ile ilgili bilgi almak ve örnek fotoğraflara göz atmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Koltuk Boyama

Koluklarınızda deri ya da ahşap bölümleri boyayarak yeni görünümler oluşturabilirsiniz. Bu alanları boyarken genel olarak üç ya da dört katta çok güzel sonuçlar elde ederdiniz. Boyama yapacağınız alanlarda rulonun giremeyeceği yerlerde ipek fırçadan yararlanarak detaylı çalışabilirsiniz. Koltuk boyama yaparken boyanmasını istemediğiniz alanları maske bantla ya da streç filmle kaplayarak o alanların boyadan korunmasını sağlayabilirsiniz. Koltuk boyama konusunda detaylı bilgi almak ve örnek fotoğraflara ulaşmak için buradan yardım alabilirsiniz.