Mutfak Boyama Fikirleri

Mutfağınızı yenilemek için bir yerleri kırıp dökmenize gerek yok. Yapacağınız şey basit: Ortamın rengini değiştirmek. Her rengin bambaşka bir etkisi olduğu için size sıkıcı görünen bir rengi mutfağınızdan çıkardığınızda yepyeni ve güzel görünüme ulaşmanız mümkün.

Mutfağınızda boya ile değişiklik yaparken uğrayacağınız ilk yer, mutfak dolaplarınız. Mutfak dolaplarınızı boyamaya başlamadan önce, zeminde toz ya da kirin olmaması gerekir. Bunun için her şeyden önce zemini temizlemelisiniz. Mutfak dolaplarınızı temizledikten sonra nemli ya da ıslak bir görünümün kalmamış olması da dikkat etmeniz gerekenlerden. Mutfak dolaplarınızı boyarken kullanacağınız boya ya da zemin, zımpara ve astar işlemlerini gerektiriyorsa ilk olarak bu işlemleri yapmalısınız. Zımparaladığınız zemini havlu ile temizleyerek talaşların teminde kalmamasını sağlamalısınız. Boya uygulayacağınız dolap zımpara istemeyen lake gibi bir yapıdaysa astarsız ve zımparasız chalky boyalardan yararlanabilirsiniz.

Mutfak dolaplarınızı boyarken ilk katta, boyayı 3/1 oranında su ile karıştırarak uygulamaya başlayabilirsiniz. İlk kata boyayı uygularken fırça darbelerinizi yukarı- aşağı ve sağa- sola olacak şekilde vurabilirsiniz. İlk katın boyanma işlemi bittikten sonra diğer boya katına geçmeden önce en az 24 saat beklemeniz gerekir. Bu şekilde boya daha iyi bir şekilde zemine oturmuş olur. Mutfak dolaplarınızı boyarken genel olarak dört kat boyamada sonuca ulaşırsınız. Bu şekilde yapacağınız boyama işleminde son katları yaparken rulo ya da fırçanızı yukarıdan aşaıya doğru çekerek indirmelisiniz. Bu şekilde boyalı zeminde iz oluşmaz. Boyma işlemi tamamlanan mutfak dolaplarınızda son dokunuşu vernikle yapmalısnız. Bunun için mat görünüm tercih eden biriyseniz mat vernik kullanmalısınız. Boyanmış dolaplarınızda mat ve doygun görünüm için verniği uygulayacağınız rulonun kadife uçlu olması daha iyi sonuçlar doğurur.

Mutfaklarınızı boyayarak yenilerken uygulama yapabileceğiniz diğer bir alan da mutfak fayanslarınız. Fayanslarınızı boyamadan önce bir kat şeffaf astar uygulamanız boyanın her alana yayılmasında size kolaylık sağlar. Astarı uyguladıktan sonra boyanın ilk katını sürmeye başlayabilirsiniz. Fayans boyarken katlar arasında en az 3-5 gün ara vermelisiniz. Bu şekilde daha sağlam bir boya elde edersiniz. Boyama işlemini tamamladıktan sonra fayanslarınız için vernikten yararlanmalısınız. Bu şekilde de daha dayanıklı ve uzun süre kullanabileceğiniz fayanslara sahip olursunuz. Fayanslarınızı boyarken desenli görünümlerden yararlanmak isterseniz stencil uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamada desenli şablon fayans üzerine yerleştirilip üzeri boyanmakta. Bu şekilde farklı desenlerde ve renkli fayanslara sahip olabilirsiniz.

Mutfağınızda yenilik yapmaya şimdi de mobilyalarınızla devam edelim. Mutfağınızda yer alan deri ya da ahşap mobilyalarınızı boyayarak yeni hale getirebilirsiniz. Deri malzemeleri boyarken chalky boyayı direk uygulamaya başlayabilirsiniz. Burada da boya katları arasında 24 saatlik bir ara vermeye dikkat etmelisiniz. Mutfaklar konusunda farklı fikirlere ve örnek mutfak fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.