Fuşya Rengiyle Dekore Edilmiş Evlerden 100+ Fotoğraf
Fuşya Renk Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalı?

Pembenin daha sıcak tonu olan fuşya rengi, dekorasyonda sevilen renlerden. Fuşya rengini bundan yıllar önce sadece çocuk odalarında görebiliyorken şimdi evin her alanında görmek mümkün. Fuşyanın evlere kattığı yüksek bir enerji var. Fuşya rengi ile yapılacak doğru dekorasyonlar çok güzel durduğu gibi yapılan yanlış dekorasyonlarla da çocuksu alanların oluşması muhtemel. 

Fuşya rengi ile dekorasyon yaparken oldukça ölçülü olmalısınız. Bu rengin çünkü daha önce de dediğimiz gibi yüksek bir enerjisi var. Bu demek oluyor ki hangi renkle kullanılırsa kullanılsın o öne çıkacak. Bu yüzden bu rengin yoğunluğunu çok abartmayın. Evinizde küçük dokunuşlarla dahi fuşya renginin enerjisini hissedersiniz. Fuşya rengini evinizde kullanabileceğiniz alanlara bir göz atalım şimdi.

Duvarlarda Fuşya Rengi

Duvarlarda fuşya rengi, başlığını görünce "hani bu rengi abartmayacaktık" diye düşünebilirsiniz. Merak etmeyin duvarlarınızı tamamen fuşyaya boyatmanızdan söz etmiyorum. Duvarlarınıza fuşya renginin enerjisini yansıtacak aksesuarlardan bahsediyorum. Bunun için fuşya çerçevelerden , fuşya tablolardan ya da farklı aksesuarlardan olan pencere duvar dekoralarından faydalanabilirsiniz.

Kapılarda Fuşya Rengi

Kapılarınızda fuşya rengini kullanmak cesaret ister. Ama bu cesaretiniz de sıra dışı ve güzel görünümleri beraberinde getirir. Biraz daha masalsı bir ev için fuşya rengi kapı çok sevimli görünür. Kapınızda fuşya rengini kullanırken bunu her kapıda yapmamalısınız. Bunun için uygun yerlerden biri balkon kapılarınız. Balkon kapınızda uygulayacağınız fuşya renkli kapı dekorasyonu evinizin dışarıdan da dikkat çekmesini sağlayacaktır. Tabii bunu yaparken fuşya rengini beraber kulandığınız diğer renklere dikkat etmelisiniz. Bu şekilde bir dekorasyon için fuşya renkli kapıyı kullanacağınız alandaki diğer renklerin açık tonlarda olması daha güzel görüntüler oluşturur.

Halılarda Fuşya Rengi

Fuşya renkli halılar, sadeliğin ağırlıkta olduğu bir alana hareket katmek için ideal seçenekler. Özellikle beyaz ağırlıklı bir dekorasyonda ortama renk katmak istiyorsanız fuşya rengini mutlaka denemelisiniz. Fuşya rengini halınızda kullanırken düz fuşya renkli bir halı yerine içinde nötr tonları barındıran belirsiz desenli fuşya halı ya da kilimleri tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda Fuşya ve Beyaz Uyumu

Fuşya ve beyaz her şekilde uyumlu olabilecek renk ikililerinden. Fuşya ve beyazın yarattığı kontrast görüntü, evinizin dekorasyonunda güzel dönüşümler yaratır. Beyazın sakin duruşuyla buluşan davetkar fuşya, istediğiniz ferah ve şık ortamları yaratır. Fuya ve beyaz ikilisiniz uyumundan yararlanacaksanız fuşyayı vurgu renk olarak kullanmak yerine ara renk haline getirin. Bir başka seçeneğiniz de siyah ve beyaz ağırlıklı yaptığınız dekorasyonunuza fuşyanın yüksek enerjisiyle hareket katın. Bunun gibi. 

Dekorasyonda Fuşya ve Gri Uyumu

Soğuk ve derin bir renk olan grinin güzel durduğu renklerden biri fuşya. Fuşya ve gri uyumunu kıyafet tasarımlarında da şıkça görmek mümkün. Fuşya rengi ön planda olduğu için yanında olan rengin biraz daha mat duran tonlarda olması gerekiyor. Fuşya ve gri bu şartı çok iyi sağladığı için olsa gerek, bu iki rengin uyumuyla dekore edilen alanlar çok güzel görünüyor. Evinizde fuşya ve griyi kullanırken griyi vurgu renginiz olarak kullanabilirsiniz. Gri ve fuşya uyumlu dekorasyon için bir diğer seçeneğiniz de gri ve fuşyanın yanına üçüncü bir rengi dahil etmek. Bu konuda seçeceğiniz rengin nötr tonlarda olması uyumlu görüntüler yaratır. Fuşya ve gri dekorasyonuna örnek olacak ev fotoğraflarna buradan ulaşabilirsiniz.

Dekorasyonda Fuşya ve Yeşil Uyumu

Fuşyanın uyumlu olduğu renklerden bir diğeri yeşil. Yalnız fuşya ile kullanabileceğiniz yeşilin tonu önemli. Çünkü yeşilin her tonu bu renkle uyum sağlamıyor. Fuşyanın yanına seçeceğiniz yeşil tonu için adaçayı yeşili iyi bir tercih olur. Adaçayı yeşilinin daha açık ve canlı görünümü fuşyayla iyi bir denge kurar. Fuşya ve yeşil renk tonunun uyumunu evinizin birçok bölümünde kullanabilirsiniz. Fuşya ve yeşilin uyumu için belirli bir dekorasyon tarzının olmasına gerek yok ama bu iki rengin en çok Country stille yakıştığını söylemeden geçmeyelim. Özellikle İngiliz Country tarzına göre dekore edilmiş evlerde sevilen çiçek desenlerinde fuşya ve yeşil uyumuyla hem sade hem de şık görünümler sağlayabilirsiniz. Evinizde fuşya ve yeşil uyumunu daha fazla alanda kullanmak istiyorsanız ikisini aynı anda öne çıkarmanızın pek doğru karar olduğunuz söyleyemeyeceğiz. Çünkü her iki renk de dikkat çekecek tonlara sahip olduğu için karmaşık görüntü oluşur.

Dekorasyonda Fuşya ve Turkuaz Uyumu

Pembe ve mavinin tonları olan fuşya ve turkuaz uyumu, tahmin edildiği gibi birbirine çok yakışıyor. Turkuaz rengi , ortama kattı sakin ve berrak görünümüyle fuşyanın yüksek enerjisini daha dengeli hale getiriyor. Turkuaz ve fuşya rengini evinizde kullanabileceğiniz çok alan var. Bu iki rengi kullanırken sadece ikisini kullanmaktansa yanlarına açık tonlu bir rengi alın. Bunun için beyaz renk biçilmiş kaftan. Fuşya ve turkuaz uyumunu kullanırken farklı bir seçenek istiyorsanız sade mobilyalarla dekore ettiğiniz evinizde fuşya ve turkuaz çizgili duvar kağıtlarını deneyebilirsiniz. Bu şekilde dekore ettiğiniz ortamınızda hem canlı hem de ferah bir görünüm oluşacaktır. 

Evinizde fuşya ve turkuaz uyumunun çok yakıştığ alanlardan biri mutfaklarınız. Mutfak dolaplarında turkuaz rengine yönelim son zamanlarda fazla. Siz de turkuaz mutfak dolaplarına sahipseniz bu renge fuşyanın enerjisini katmalısınız. Bunu kullanacağınız fuşya renkli ev aletleriyle ya da fuşya mutfak panolarıyla sağlayabilirsiniz. Buradan size bu konuda ilham verecek fotoğraflara ve fikirlere ulaşabilirsiniz. Tıpkı yeşil ve fuşya uyumunda olduğu gibi, fuşya ve turkuaz uyumu da Country stile oldukça yakışıyor. Özellikle Country mutfaklar için size çok fazla seçenek sunuyor bu iki renk.

Mutfaklarda Fuşya Rengi Nasıl Kullanılmalı?

Mutfağınızda fuşya rengini kullanabileceğiniz alanlar için büyükten küçüğe oğru bir sıralama yapalım. İlk olarak fuşya renkli mutfak dolaplarına kanınız kaynıyorsa bunu kullanmanızda sorun yok. Ama önemli olan nasıl kullanacağınız. Mutfağınızda fuşya renkli mutfak dolabı kullanmak istiyorsanız mutfak dolaplarınız dışındaki alanları sade bıraklamalısınız. Çünkü fuşya zaten yeterince renk yaratacağı için ortamı karmaşık hale getirmeyin. Ya da mutfak dolaplarınızı fuşy ve beyaz uyumuna göre seçin. Üst kısımlarda beyaz alt kısımda fuşya gibi.

İkinci olarak mutfağınızda fuşya rengini mutfak masanızda kullanabiirsiniz. Mutfak masanızda fuşya rengini sade kullanabileceğiniz gibi fuşya ile uyumlu olabilecek renkli desenlerle kullanabilirsiniz. Fuşya rengini kullanabileceğiniz diğer bir seçenek de mutfak halınız. Mutfak halınızda kullanacağınız fuşya tonuyla alanınızı fuşyanın enerjisiyle güzelleştirebilirsiniz. Mutfağınıza seçeceğiniz halı için büyük boyutlardan ziyade yolluk tipi halılara yönelmeniz daha kullanışlı olur. Mutfağınız için halı seçerken yapmanız gerekenlere ve farklı halı modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Mutfağınızda fuşya rengini kullanabileceğiniz diğer seçenek de sıra: mutfak aksesuarları. Nedir mutfak aksesuarlarınız peki? Mutfağınızda kendine yer bulan panolar, tablolar , terekler , küçük mutfak aletleriniz, mutfak dolaprınızın kulpları ve mutfak armatürleriniz gibi uzayıp giden bir liste var. Bunlarda fuşya rengini kullanarak daha küçük alanlarla ama etkili dokunuşlarla fuşyanın hoş görünümünü mutfağınıza katabilirsiniz. Fuşya ve diğer renklerle dekore edilen çok fazla mutfak örneğine ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yatak Odalarında Fuşya Rengi Nasıl Kullanılmalı?

Fuşya rengi yatak odanıza çok yakışan renklerden. Yatak odaları içinde uyuyup güne başladığımız alanlar olduğu için buradan alacağımız enerji çok önemli. Bu yüzden yatak odasınde fuşya gibi yüksek enerjili bir rengin kullanılması doğru terciherden. Fuşya rengini yatak odanızda kullanırken size önermeyeceğim alan dolabınız. Fuşya renkli dolaplar çok yoğun ve yorucu bir görünüm yaratır. Bunun yerine fuşya rengini tekstil ürünlerinizde kullanabilirsiniz. Ya da şifonyerinizde.

Yatak odanızda fuşya renginin etkisini farklı bir şekilde kullanmak isteyen biriyseniz yatak taçlarını deneyebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız dekorasyonunuzda fuşya renginin size ve odanıza kattığı canlılığı daha çok hissedeceksiniz. Size ilham verebilecek çok sayıda yatak odası fotoğrafına ve detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuk Odasında Fuşya Rengi Nasıl Kullanılmalı?

Çocuk odaları, fuşya renginin ana vatanı gibi. Bu renk evin diğer alanlarına bu kadar yayılmamışken de ilk olarak çocuk odalarında kullanılıyordu. Fuşya renginin yaratıcılığı destekleyen ve enerjik havasından dolayı çocuk odaları için çok tercih edilen bir renk olduğu bilinen bir gerçek. Aslında kız çocuk odalrı diye belirtmek daha doğru olacak. Feminen renkler kategorisindeki fuşya, erkek çocuk odalarında da kullanılıyor tabi ama kız çocuklarındaki kadar değil. Çocuk odanızda fuşyayı kullanmadıysanız ve kullanmayı düşünen biriyseniz sizin için önerilerimiz var. Çocuk odanızda fuşyayı kullanırken cömert olabilirsiniz. Bu alanda fuşyanın öne çıkmasında çok sorun yok. Çocuk ruhuna hitap etsin yeter. Bunun için seçeceğiniz çok alan var. Duvarlarda, mobilyalarda, kullanacağınız aksesuar ve tekstil ürünlerinde fuşyanın nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Fuşya rengini kullanırken istediğiniz alanda kullanın ama odayı tamamen fuşya yapmayın. Araya uyumlu renklerin dengesini katın. Bunun için siyah-beyaz-fuşya ya da fuşya-beyaz-turkuaz şeklinde renk kombinleri uygulayabilirsiniz. Çocuk odalrı hakkında ilham alabileceğiniz çok sayıda fotoğrafa ve detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Evinizde renk dengesini nasıl sağlanız gerektiği konusunda size yol gösterecek "ev dekorunda 60-30-10 kuralı" başlıklı yazımızdan faydalanmanızı öneririz.