Turkuaz renk ile dekore edilmiş evlerden 100+ Fotoğraf
Dekorasyonda ciddi manada fikir edinmek ve her defasında yaratıcı dokunuşlara izin vermek için turkuaz kullanılabilir. Değişime ve dönüşüme katkısı büyük olan bu renk sadece estetik açıdan sağladığı faydalarla değil aynı zamanda insanlar üzerindeki kararlı tutumu ve değişkenliğiyle de insanları etkisi altına alabiliyor. Turkuaz dikkat ve konsantrasyonu arttırmaya yarayan bir renk ve özellikle çalışma odalarında fazlasıyla etkileyici olabiliyor. Ders çalışmak isteyen, yoğun iş programını evine taşıyıp çalışmalarına evinde devam etmek isteyen kişiler turkuaz rengi rahatlıkla dekorasyonunda uygulayabilir. 

Turkuaz rengin iyileştirici ve şifa veren gücünden faydalanılarak dekorasyonlar oluşturulabilir, bu sayede de insanları daha fazla kendine hayran bırakan görüntüler ortaya çıkabilir. Turkuaz renk dekorasyonların yaydığı pozitif enerji sayesinde insanlar karşısındaki kişilerle kolayca iletişim kurma rahatlığı ediniyor. Kendilerini, dertlerini karşısındaki insana aktarırken problem yaşamıyorlar ve çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştiriliyor, işte tüm bunlar turkuazın yaydığı pozitif enerji sayesinde…

Turkuaz rengin faydalarından biri de geçmişten dersler çıkararak gelecek için daha sağlıklı kararlar almaya teşvik eden düşünce yapısının oluşmasıdır. Bu renk gelecek için çabalayan, gündelik yaşama tıkılı kalmayıp her zaman yeni yaklaşımlar sergileyen bir tavır takındırıyor.

Salon dekorasyonunda turkuaz renkten yararlanmak

Denizin, gökyüzünün tüm güzelliğini salonlarına taşımak isteyenler için turkuaz renk biçilmiş kaftan. Bu renk sayesinde salonlar olduğundan daha geniş görünür, sade ve düz formlar tercih edildiğinde de iç açan dekorasyonlar oluşturulur. Turkuaz ve bir ara rengin birlikte kullanılmasıyla geleceğe dönük izlenimler oluşturulabilir. Dekorasyonu ayakta tutan ve rahatlıkla ifade edilmesini sağlayan renklerle, mobilya ve aksesuarlarla belli bir düzen kurulmalı. Turkuaz renk salon dekorasyonu hangi stil etrafında oluşturuluyorsa o stilin ruhunu yansıtan detaylar barındırılmalı. 

Turkuaz renk ile modern ve çağdaş görünümlü salonlar elde etmek mümkün, salonun vermesi beklenen mesaj tam manasıyla karşı tarafa verilebilir. Bu renk salonlar her daim aydınlık görünür, bu yüzden özellikle dar salonlarda uygulanmasında fayda var. 

Shaggy halıların, mermer sehpaların, kruvaze perdelerin uygulandığı salonlarda turkuaz rengin seçilmesiyle dinlendirici, sade görünüm yakalanır. Açık fikirliliği temsil eden turkuaz, dekorasyonunda net şekilde anlaşılmasında yardımcı olan formlar içerir. Turkuaz; sadeliğin, yalınlığın ve özgürlüğün rengi… 

Sıradan hayata küçük dokunuşlar yaparak kendi dünyalarını özelleştirmek gayesi içerisinde olanların uyguladıkları sakin, telaşsız dekorasyonun en önemli parçalarından biri turkuaz. 

Sadece doğal formlar değil aynı zamanda geleneksel figürlerin, etnik desenlerle bezeli salon dekorasyonu oluşturmaya karar verilmiş ise turkuazın sakinliği, dekorasyonun formatına eşlik eder ve çizgisini bozmayarak usulca tamamlar diğer renkleri.

Her gün baktığınız doğa, yıldızlar, ağaçlarda kimsenin görmediği güzellikleri keşfetmek istiyorsanız dekorasyonunuzda turkuazı denemelisiniz. Salonlar evin en uğrak yerlerinden biri olduğu için turkuaz severler, bu sevgilerini salonlarında görmek için kolları sıvayabilirler. İnsanlar arasındaki iletişimi güçlendiren turkuaz; içtenliğin rengi olduğu için kalpleri ısıtıyor ve dilden çıkan tüm sözcükler birazda turkuazın etkisiyle daha yumuşacık etkiler yaratıyor. Diğer renklerle de dengeli kontak kuran bu renk dekorasyonda fazlalığa yer vermeden tüm stillere adapte olarak salonun görünümünü en anlaşılır şekilde sunmayı başarıyor. 

Turkuaz renk oturma odası dekorasyonunda atılacak adımlar

Potansiyel olarak her düşünceyle zevkle kolaylıkla kendini uyumlaştıran turkuaz renkle dönüştürülen oturma odaları saflığın ve inceliğin hoş görünümünü gözler önüne seriyor. Bu renk ile yapılan oturma odası dekorasyonları ilgi çekici, farklı, modern görünümlü aksesuarlar ve tekstil ürünleriyle taçlandırıldığında çokta masraflı olmayan işçiliklerin oluşmasına fayda sağlıyor.

 Hiç şüphe yok ki turkuaz renkle oluşturulan oturma odası dekorasyonları dinlendirici özelliğiyle dekorasyonda umut edilen etkiyi yaratıyor. Bunun yanı sıra berrak görünümü sayesinde herkesin bam teline dokunmayı beceriyor. Çok fazla çaba sarf etmeden şık, uygun fiyatlı oturma odası dekorasyonları için turkuaz renkten yola çıkılarak satın alınan mobilyalar, aksesuarlar, aydınlatma öğeleri ve tekstil ürünleri insanların beklentilerini karşılayacak kalitede, görsellikte olmalı. 

Dekorasyona ayrıcalık katmak, kimlik yaratmak ve turkuazın modern görünümünü anlamlaştırmak amacıyla daima trend ürünlerin kovalanması gerektiği bilinci aşılanmalı, çünkü dünü ve bugünü yansıtan modern dokunuşların, yarını temsil eden çağdaş öğelerin oluşturduğu oturma odaları beğeni kitlesini daima yükseltmiştir. 

Oturma odası genel hatlarıyla konforlu oturma grupları, şık dekore edilmiş orta sehpa, tv ünitesi, bir ya da birkaç öğeden oluşan aydınlatmalar ve duvar dekorasyonlarından oluşuyor, işte bu bilindik hatlarda aykırılık yaratmak isteyenler için uygun renklerden biri turkuaz. Renklerle öyle uyumlu birliktelik yaratıyor ki sıradan düzen değişiyor ve ev dekorasyonunda farklı görünüm destekleniyor.  

Çocuk odası dekorasyonunda turkuazın sakinliğinden faydalanmak

Odaklanma problemini ortadan kaldırarak çocuğun derslerine dört elle sarılmasına, oyun ve diğer etkinliklerde atılgan bir tutum sergilemesine yardımcı olan turkuaz; çocuğun anlama ve kavrama dünyasına katkılar yaparak hayatı kolaylaştıran yansımalar katar. 

Turkuaz renk ile oluşturulan çocuk odası dekorasyonları çocuklara çekingenlik yaşatmadan duygusal ve zihinsel açıdan kendilerini tanıma, geliştirme fırsatı sunar ve hemen her alanda söz söyleyebilecek yetiye sahip olma algısı oluşturur. 

Verimliliği arttıran bu renk özgüveninden ödün vermeyen nesillerin oluşmasına katkı sağlar; mavinin ve yeşilin birlikteliğiyle oluştuğu için çocuk odalarını daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olur. 

Turkuaz renk çocuk odası dekorasyonunda uygulanırken de çocuğun yaş grubu, cinsiyeti ve zevki dikkate alınarak seçilmeli tüm dekoratif öğeler. Onun dinlenmesine, büyümesine yardımcı olabilecek ölçüde yatak, çalışma masası, tekstil ürünleri, aksesuarlar alınmalı ve çocuğun yaratıcılığını perçinleyecek duvar dekorasyonları yapılmalı. Duvar dekorasyonu çocuk için oldukça önemli; çocuğun eğitici aktivitelerde daha ön planda olması adına turkuaz renk içeren stickerlar ile duvar kaplatılabilir, kişisel gelişime yardımcı olacak eğitici öğelerle dekorasyon desteklenebilir. Tavan ise tercihe bağlı olarak sıradan görünümden uzaklaştırılarak mavinin ve turkuazın yer aldığı deniz ya da gökyüzü görünümünü yansıtabilir, turkuaz fon perdeler, beyaz formlarla uyumlaştırılabilir.

Kendin yap projeleri

Çocuk odası dekorasyonlarında çocukların eğlenmelerine çocuk odasını daha fazla benimsemelerine yardımcı olmak maksadıyla kendin yap projeler değerlendirilebilir. Fazla zaman kaybetmeden çocuğun seveceği ürünler oluşturulabilir hem de çocukla birlikte. Hem bu sayede çocuk kendine güven duyar ve dekorasyonda katkısı olduğunu düşünerek o kendin yap öğesini daha çok benimser. Bu yüzden saf beyaz tül perdeye küçük meyve, sebze, çiçek desenleri işlenebilir, ahşaptan eğlenceli çizgi film karakterleri üretilebilir. Ya da çocuk odası stili göz önünde bulundurularak metal ya da hasır sepetler alınarak evde çocuğun sevdiği renge göre boyanarak içine turkuaz rengin de olduğu toplar bırakılabilir. Bu sayede çocuk hem turkuaz renkle odadan alacağı verimi almış olur hem de kendin yap projesi sayesinde emeği, çabalamayı ve sonunda takdir edilmenin güzelliğini öğrenir. 

Turkuaz renk yatak odası dekorasyonu oluşturma aşamaları 

İşinde, özel yaşamında karşılaştığı durumlardan, zorlu süreçlerden ötürü yorgunluk çeken insanların stresten uzak, kaygısız anlar yaşamasına yardımcı olacak turkuaz renk ile dekore edilen yatak odaları; bedensel ve ruhsal yorgunluğun atılmasına yardımcı olarak yeni güne dinç şekilde uyanılmasını sağlar. 

Mavinin sakinliğini, huzurunu yeşilin doğadan gelen güzel enerjisiyle birleştirerek yatak odası dekorasyonuna uygulayacak olan turkuaz; doğal ışığın kâfi gelmediği yatak odalarında parlak renklerden birinin de yardımıyla daha aydınlık görünüm sunar. Açık ton olduğu için yatak odası duvar dekorasyonundan, mobilyalara kadar tüm alanlarda ve öğelerde katıksız olarak uygulanabilir. Turkuazın tek olarak kullanılacağı alanlar ise farklı lekelerle hareketlendirilerek dekorasyonda ahenk sağlanır. 

Zamanının hatr-ı sayılır kısmını yatak odasında geçiren, konforlu yatağına uzanarak ya da yatak odasının anlamını bozmadan oluşturduğu küçük çalışma odası sayesinde işini evine taşıyan, faaliyetlerde bulunan kişiler için dekorasyonda görmeleri gereken renk turkuaz diyebiliriz. Herhangi bir konuda kesin kararlar verilecekse ve kişi ne yapması gerektiği konusunda çelişkiye düşüyorsa turkuaz renk yatak odasında daha fazla zaman geçirmeli ve verdiği kararı tekrar gözden geçirmeli. Çünkü organizasyon, irade kontrolü ve kişisel becerileri kontrol eden bu renk fikirlerin arkasındaki gelişmeleri net olarak kavratır ve konuya nasıl bir yöntemle ışık tutması gerektiğini net olarak algılatır.  

Turkuaz renk mutfak dekorasyonunda tercih edilen öğeler

Mutfaklarda turkuaz baskın şekilde kullanılabilir. Bunun yanında turkuazla dengeli şekilde ilerleyecek açık tonlarda seçilebilir. Mutfak dolaplarıysa kulplarına kadar turkuazla kaplatılabilir ve turkuaz rengin egemenliğinde bütünlük sağlanabilir. 

Dar mutfaklara işlevsellik kazandırmak, mutfakta hareket etmeyi ve rahat rahat yemek pişirmeyi, iş yapmayı uygun hale getirmek içinse turkuaz mutfak adaları, pastel ya da nötr renklerde lazer bar sandalyeleriyle kombin edilebilir. 

Dekorasyona doku kazandırılmak istendiğinde ise mutfak pencerelerinin önünü hareketlendirmek yeterli olabilir. Turkuaz ve birçok rengin birleşiminden oluşan saksı içerisindeki çiçeklerle mutfağa sıcaklık ve doku katılabilir. Zemin ise duvarlar ve tavanla uygun şekilde ilerleyerek beyaz bırakılabilir, beyazın nötrleştirici etkisi sayesinde ortam daha sakin ve ferah görünecektir. Düz ve modern görünümlü mermerler döşenebilir, hatta duvar fayanslarının arasına led lambalar yapılarak hem farklı hem de aydınlık görünüm yaratılabilir. 

Ayrıca mutfaklarda turkuazla birlikte bir-iki rengin geçiş yapmasına müsaade edin. Mesela yemek yaptığınız tencereleriniz, tabak-çatallarınız mutfağın renklerine göre seçilebilir. Bu sayede tam bir görünüm elde edilir ve bu bütünsellik aile fertlerini, misafirleri memnun etmeye yetebilir.  

Turkuaz renk duvar dekorasyonu yapmak

Turkuaz ile İskandinav stile meyil eden görünümler oluşturulabilir. Soğuk ve karanlık gündüze, geceye alışkın olan İskandinav yarımadasının sakinleri evlerinin, iş yerlerinin, okullarının kısaca adım attıkları her alanın aydınlık görünmesini sağlamak amacıyla yapay aydınlatmalardan, renklerden yardım alarak dekorasyonu şekillendirme gayesi güdüyorlar. Gün ışığına hasret yaşayan bu ülkelerin sıklıkla tercih etkileri renk ise turkuaz, beyaz ve nötr tonlar… 

Aydınlık odalar içinse mobilya, aksesuar, renkler kadar duvar dekorasyonu da önemli, soğuk kış mevsiminden neşeli bahar sabahlarına kadar her mevsime uyumlu olan turkuazla duvar dekorasyonları farklı alternatif seçenekleri beraberinde getirir. Duvar dekorasyonunda komple turkuaz etkisi oluşturulmak istenmese de yer yer turkuazın geçiş yapmasına müsaade edilen renkler ve duvar kâğıtları kullanmaya özen gösterilmeli. Turkuaz duvar boyaları ya da duvar kâğıtlarının yardımını alarak duvarlar kaplatılabilir ve aksesuarlarla, duvar aydınlatmalarıyla tamamlanabilir. Turkuaz rengin geçiş yaptığı duvar bölümüne asılacak ferforje ürünler, dekoratif çerçeveler ya da ahşap geometrik forma sahip raflarda sergilenen küçük aksesuarların kümelenmesiyle oluşturulacak görüntüler dekorasyonu daha yaşanılası hale getiriyor. Dekorasyonsa kullanılacak turkuaz ile iç açıcı etkiler yaratmak mümkün, turkuazın enerjisinden yola çıkarak canlı, neşeli dekorasyonlar oluşturulabilir. Ayrıca farklı ayna modellerinden yararlanılarak duvarda sıra dışı etkiler yaratılabilir. Onlarca küçük parça aynanın bir araya gelmesiyle yaratacağı etki ilgi uyandırıcı olarak karşılanır. 

Turkuaz renk aksesuar seçimi

Evini komple yenilemek ya da yeni bir soluk getirmek, tazelemek düşüncesinden hareketle dekorasyon yapmaya koyulan kişiler turkuazdan yardım alarak istedikleri bu düşünceleri eksiksiz olarak karşılarlar. Turkuaz detayların yer aldığı dekorasyonlar samimi, rahat görüntüsüyle tebessüm ettirir. İnsanların gözüne, ruhuna dokunan çarpıcı dokunuşlar yapar. Turkuaz rengi dekorasyona dâhil etmek ve ferahlık hissini oluşturmak amacıyla dekorasyondan yardım alınabilir. Dekorasyona uygulaması kolay olacak bu rengi kullanırken elinizi korkak alıştırmayın. Turkuaz ve ara renklerin yer aldığı ferforje fenerler, mumlar, düz formlardaki şamdanlar, geometrik formdaki aynalar, çerçeveler, saatler kullanılabilir. Aksesuar seçimiyle dekorasyonda aranılan elitlik yaratılabilir; metal harfler, dekoratif vazolar, seramikler, kanvaslar, birbirinden farklı ve özgün stickerlar turkuaz renk dekorasyonlarda görülebilir. 

Turkuaz renk aydınlatma öğeleri seçimi

Tek başına dekorasyonda köklü değişimler yapmaya gücü yetmese de aydınlatma öğeleri sayesinde dekorasyon üzerinde ciddi oynamalar yapılabilir. Ferah, sakin, rahat odalar oluşturmak için kullanılan aydınlatmalar görüntüleriyle de hayranlık uyandırmalı. Dinamik dekorasyon oluşturmak için aydınlatma öğelerinin etkisinden yararlanılabilir. Turkuaz renkle yapılan dekorasyonlarda sadece bir tavan aydınlatması yeterli olabilir. Ancak dar odalar için turkuaz renk yeterli gelmeyebilir, bu durumlarda küçüklü büyüklü birkaç duvar aydınlatması, modern ve yaratıcı kendin yap lambalar kullanılabilir. 

Dekorasyonda görülmek istenen stile bağlı olarak düz ya da desenli abajurlar, bol dökümlü kristalli avizeler, metal aksanlardan oluşan aydınlatmalar, nostaljik fenerler göz alıcı etkiler, dikkat çekici vurgular yapar. 

Turkuaz ve beyaz uyumu

Yapılabilecek en güzel dekorasyon örnekleri bu iki rengin birleşiminden oluşabilir desek abartmış sayılmayız. Beyaz ve turkuazın birlikteliği ile insanların etkisinden çıkamadığı, beğeni toplayan dekorasyonlar oluşturulabilir. Beyazın sade görünümü benzer özelliklere sahip turkuaz ile birleştiğinde apaydınlık dekorasyonlar ortaya çıkar. Koyu, kasvetli odaları olup, bu durumdan şikâyetçi olan herkes bu iki rengi birleştirerek aydınlık görünüm yaratabilir. Beyazın yatıştırıcılığı, dengeleyiciliği, saf ve iyimser özelliklerinden yola çıkılarak turkuazın derinliği ve dinginliğiyle hoş birliktelik oluşturabilir, iç açıcı dekorasyonlara zemin hazırlayabilir. 

Turkuaz ve sarı uyumu

Sarının neşe saçan görünümüyle turkuazın sakinliği birleştirildiğinde ortaya yadırganmayacak görüntü çıkar. Bütün stiller sarı ve turkuaz birlikteliğiyle meydana gelebilir; çünkü bu iki renk her forma, karaktere bürünürken pek fazla zorluk yaşamaz. Sarı duvar bölümü çevresinde turkuaz ve nötr renk yardımıyla oluşturulacak oturma odaları, yemek odaları şıklığa, zarafete ve modern görünüme davetiye çıkarabilir. Turkuaz ve sarı uyumunda kullanılacak olan düz hatlar, kusursuz orantıda çizgiler sayesinde anlaşılır, net görüntüler oluşur. Bu iki renk ile ister retro etkisi isterse bohem rüzgârları estirilebilir. 

Turkuaz ve mavi uyumu

Aynı renk ailesinden gelen turkuaz ve maviyle yakalanacak uyum etkileyici olacaktır. Soğuk iki rengin birlikteliği güzel bir şarkının yaratacağı duyguya eşdeğer duygular hissettirebilir. Mavi, beyaz ve turkuaz geçişlerle İngiliz country stile hafif reverans yapılabilir. Çiçekli formlar, ahşap ürünler, aksesuarlar ve tekstil ürünlerinde kırsal havası sezdiren görünüm mavi, turkuaz ve beyaz birlikteliğiyle oluşturulabilir. Ayrıca masa, sandalye ve oturma gruplarının ayaklarında uygulanacak modern formlar ve ahşap seçimiyle doku tutturulabilir.

Turkuaz ve kırmızı uyumu

Zıt iki rengin birlikteliği…

Kırmızının hareketliliği, canlılığı, talep karlığı turkuazın iyileştiren, güven veren modern tutumuyla bütünleştiğinde dekorasyona apayrı manalar yüklenir. Kırmızı baskın renk olduğu için turkuazla kararlı ve dengeli birliktelik oluşturabilir. Mobilyalarda kırmızıya dozunda kullanarak duvarda ve tekstil ürünlerinde turkuaza izin verildiğinde görsel tamamlanabilir. Cesur renk kırmızıyla birlikte kullanılacak turkuazla romantik, huzurlu ve dinlendirici odalar oluşturulabilir. 

Evinizde renk dengesini nasıl sağlanız gerektiği konusunda size yol gösterecek "ev dekorunda 60-30-10 kuralı" başlıklı yazımızdan faydalanmanızı öneririz.