Köye ev yapmak isteyenlerin aklında birçok soru olduğunu biliyoruz. Daha önce size 100 m2 bir müstakil ev maliyetini hesapladığımız gibi şimdi de köye ev yapmanın ne kadara mal olabileceğini hesaplayacağız.

Hiç zaman kaybetmeden başlayalım.

2024 Yılı Fiyatıyla Köy Evi Yapmanın Maliyeti ve Ruhsat İzinleri!

Köye Ev Yapmak İçin Ruhsat Gerekir mi?

Köye ev yapmanın maliyetini hesaplamadan önce sizlere köy evi için ruhsat alıp almamanız gerektiğinin yanıtını versek daha iyi olacak gibi.

Köy evi yaparken izin işleriyle ilgili gerekli bilgiler Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile belirlenmiştir.

Bu yönetmeliğe göre yapacağınız köy evi, belediye sınırları dışında köy yerleşim alanındaysa ve nüfus kütüğünüz o köye bağlıysa muhtar ve iki azadan alacağınız izinle köy evinizi yapabiliyorsunuz.

Ama köy dışından gelip ve satın aldığınız arsa üzerinde köy evi yapmak isterseniz muhtarın ve azaların izin verme yetkisi yok!

Bu durumda köyün bağlı olduğu il ve ilçedeki özel idarelerden inşaat ruhsatını almanız gerekiyor.

Dış cephe, Prefabrik ev

2024 Yılı Fiyatıyla Köy Evi Yapmanın Maliyeti ve Ruhsat İzinleri!

Köye Ev Yaptırmanın Maliyeti

İzin işini hallettiysek şimdi asıl meseleye geçelim: Köye ev yapmanın 2024 yılı maliyetine!

Köye ev yaparken evin planına, kullanacağınız malzemelerin çeşidine göre çok faklı maliyetlere ulaşabilirsiniz. Ama biz size ortalama üzerinden bir hesap yapacağız. En azından bu size işe başlamadan önce bir fikir verebilir. Buna göre 100 m2'lik bir köy evi için karşılaşabileceğiniz giderler şu şekilde:

Proje giderleri (elektrik projesi, statik proje, proje çizimi , mekanik tesisat proje çizimi, zemin etüt raporu): Yaklaşık olarak 80-90 bin TL

Kaba inşaat bedeli: Yapacağınız köy evi yığma tuğla, ahşap ya da farklı bir çeşitte olacağı için bunların kaba inşaat bedeli farklılık gösterebilir. Bu noktada m2 başına 7000 TL ile 7 500 TL ye kadar farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Yani 100 m2 bir köy evinin kaba inşaatı size minimum 700 bin TL'ye, maksimum da 750 bin TL'ye mal olabilir. 

Evin yapımında bu iki faslı atlattıktan sonra eviniz kabaca oluşmuştur artık. Şimdi sizi karşılayacak gider kalemleri genel olarak şu şekilde olur:

  • Elektrik- su işçiliği,
  • Pencere ve kapılar,
  • Mutfak dolapları,
  • Sıva ve boya,
  • Fayans, klozet, lavabo ve duşakabin,
  • Zemin kaplaması

Bütün bu giderler için de yaklaşık olarak bir fiyat vermemiz gerekirse en az 600 bin TL'nin de bu giderler için cebinizden çıkacağınızı belirtmemiz gerek! 

(Burada ortalama kaliteye sahip malzemeler üzerinden bir hesaplama yapılmıştır).

Evi yaptırırken tanıdık ustanız varsa daha şanslı olursunuz. Çünkü bu sizin kaba inşaatı daha ucuza mal etmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda güvenilir bir usta ileride evle ilgili sorun yaşamamanız adına da sizin için kurtarıcıdır.

Not: Günümüz ekonomik şartlarında bu maliyet hesabı her an artış gösterebilir. Yapılan hesaplama Şubat 2024 fiyatları baz alınarak yapılmıştır.

Dilediğiniz gibi bir eve en düşük maliyetle ve sorunsuz bir şekilde sahip olmanız dileğiyle...

Bahçe, Köy evi

2024 Yılı Fiyatıyla Köy Evi Yapmanın Maliyeti ve Ruhsat İzinleri!

Pinlemek isteyenlere...