Köye ev yapmak isteyenlerin aklında birçok soru olduğunu biliyoruz. Daha önce size 100 m2 bir müstakil ev maliyetini hesapladığımız gibi şimdi de köye ev yapmanın ne kadara mal olabileceğini hesaplayacağız.

Hiç zaman kaybetmeden başlayalım.

2021 Yılı Fiyatıyla Köy Evi Yapmanın Maliyeti ve Ruhsat İzinleri

Köye Ev Yapmak İçin Ruhsat Gerekir mi?

Köye ev yapmanın maliyetini hesaplamadan önce sizlere köy evi için ruhsat alıp almamanız gerektiğinin yanıtını versek daha iyi olacak gibi.

Köy evi yaparken izin işleriyle ilgili gerekli bilgiler Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile belirlenmiştir.

Bu yönetmeliğe göre yapacağınız köy evi, belediye sınırları dışında köy yerleşim alanındaysa ve nüfus kütüğünüz o köye bağlıysa muhtar ve iki azadan alacağınız izinle köy evinizi yapabiliyorsunuz.

Ama köy dışından gelip ve satın aldığınız arsa üzerinde köy evi yapmak isterseniz muhtarın ve azaların izin verme yetkisi yok!

Bu durumda köyün bağlı olduğu il ve ilçedeki özel idarelerden inşaat ruhsatını almanız gerekiyor.

Dış cephe, Prefabrik ev

2021 Yılı Fiyatıyla Köy Evi Yapmanın Maliyeti ve Ruhsat İzinleri

Köye Ev Yaptırmanın Maliyeti

İzin işini hallettiysek şimdi asıl meseleye geçelim: Köye ev yapmanın 2021 yılı maliyetine!

Köye ev yaparken evin planına, kullanacağınız malzemelerin çeşidine göre çok faklı maliyetlere ulaşabilirsiniz. Ama biz size ortalama üzerinden bir hesap yapacağız. En azından bu size işe başlamadan önce bir fikir verebilir. Buna göre 100 m2'lik bir köy evi için karşılaşabileceğiniz giderler şu şekilde:

Proje giderleri (elektrik projesi, statik proje, proje çizimi , mekanik tesisat proje çizimi, zemin etüt raporu): Yaklaşık olarak 20-25 bin TL

Kaba inşaat bedeli: Yapacağınız köy evi yığma tuğla, ahşap ya da farklı bir çeşitte olacağı için bunların kaba inşaat bedeli farklılık gösterebilir. Bu noktada m2 başına 1500 TL ile 2500 TL ye kadar farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Yani 100 m2 bir köy evinin kaba inşaatı size minimum 150 bin TL'ye, maksimum da 250 bin TL'ye mal olabilir. 

Evin yapımında bu iki faslı atlattıktan sonra eviniz kabaca oluşmuştur artık. Şimdi sizi karşılayacak gider kalemleri genel olarak şu şekilde olur:

  • Elektrik- su işçiliği,
  • Pencere ve kapılar,
  • Mutfak dolapları,
  • Boya,
  • Fayans, klozet, lavabo ve duşakabin,
  • Zemin kaplaması

Bütün bu giderler için de yaklaşık olarak bir fiyat vermemiz gerekirse 50-75 bin TL arası bir fiyatla karşılaşabilirsiniz. Bu aralığın fazla olması kullanılacak malzemelerin kalitelerindeki değişkenlikten kaynaklanmaktadır.

Şimdi bütün bu gider kalemlerini topladığımızda anahtar teslim bir köy evi size yaklaşık olarak 220 bin TL ile 350 bin TL arasında bir fiyata mal olabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu aralığın bu kadar fazla olmasının nedeni yapılacak evin farklı planı, kullanılacak malzemelerin değişkenlik gösteren kalitesidir.

Evi yaptırırken tanıdık ustanız varsa daha şanslı olursunuz. Çünkü bu sizin kaba inşaatı daha ucuza mal etmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda güvenilir bir usta ileride evle ilgili sorun yaşamamanız adına da sizin için kurtarıcıdır.

Dilediğiniz gibi bir eve en düşük maliyetle ve sorunsuz bir şekilde sahip olmanız dileğiyle...

Bahçe, Köy evi

2021 Yılı Fiyatıyla Köy Evi Yapmanın Maliyeti ve Ruhsat İzinleri

Pin'lemek isteyenlere....