Son yılların yükselen trendi müstakil ev sahibi olmak. Birçok kişi bu konuda hemfikir. Ama kafa karışıklığı yaratan konu hangi müstakil evin seçileceğinde başlıyor. Betonarme mi? Prefabrik mi? Taş mı? Yoksa şimdiki yazımızın konusu olan ahşap mı?

Kafa karışıklığınızı gidermek için daha önce prefabrik evlerden ve betonarme yapılardan bahsetmiştik. Ama baktık ki ahşap evlere değinmemişiz. Bu yüzden, hemen bu konuda da üzerimize düşeni yapalım dedik.

Hadi, başlayalım.

Ahşap Evlere Dair Bilinmesi Gerekenler: Avantajlar ve Dezavantajlar

Ahşap Evlerin Özellikleri

Ahşap evler, doğanın bütün güzelliğini içlerine yansıtan yapılar. Bu yapılar, hem görünümleri hem de yaşamı kolaylaştıran özellikleriyle oldukça kullanışlı.

Ahşap evleri, ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesinde görmeye alışık olsak da, bu sıcacık yapıların herkesin hayallerinde yerinin olduğu kesin.

Yapımında yaygın olarak çam ağacının kullanıldığı ahşap evlerde, kayın ve meşe ağaçları da kullanılabilir. Kullanacağınız bu ağaçları isterseniz kütük halinde isterseniz de işlenmiş ve hazır bir şekilde temin edebiliyorsunuz.

Kütük halinde kullanıp doğal görünümde tavan yapmak istiyorsanız kütüklerin birbirine sağlam geçmesi için kenetleme işlemini öğrenmeniz gerekiyor. Ama işinizi biraz daha kolaylaştırmaktan yanaysanız, o zaman hazır işlenmiş ahşapları alıp çok kolay bir kurulum gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ahşap Evlere Dair Bilinmesi Gerekenler: Avantajlar ve Dezavantajlar

Ahşap Evlerin Avantajları

Ahşap evlerin en önemli avantajı dayanıklı olmaları. Ahşap materyalinin uzun ömürlü yapısından dolayı bu evlerde günlük değil ömürlük yaşarsınız.

Diğer avantaj da yalıtımla ilgili. Ahşap evler içerinin ısısını korudukları gibi, doğal materyalin nefes almasından dolayı serin bir hava da yaratırlar.

Birçok kişi ahşabın yangına karşı dayanıksız olduğunu düşünür. Bu doğru değil! Çünkü, endüstriyel işlemlerden geçen ahşabın yangına karşı dayanıklılığı en az betonarme yapılar kadar.

Ahşap evlerin bir diğer avantajı da, depreme karşı dayanıklıkları. Ahşabın sağlam ve hafif yapısından dolayı, bu evlerin depremden hasar görme oranı oldukça düşük.

Ahşap evlerin yapım ve kurulum sürecinin kısa olması da önemli avantajlardan biri. Ayrıca, bu evlerin hemen hemen her yere yapılabiliyor oluşunu da unutmamak lazım!

Daha çok bilgi almak isteyenleri şuraya alabiliriz.

Ahşap Evlere Dair Bilinmesi Gerekenler: Avantajlar ve Dezavantajlar

Ahşap Evlerin Dezavantajları

Ahşap evlerle ilgili en önemli dezavantaj, maliyetleri ile ilgili. Tamamen doğal bir malzeme olan ağacın işlenip satılma maliyetinin yüksek olmasından dolayı betonarme ya da prefabrik bir eve oranla, ahşap eve daha fazla bütçe ayırmanız gerekir.

Ahşap evlerin bir diğer dezavantajı da, tahta kurularının sizi ziyaret sıklığının fazla olması. Tabi, bunun önüne geçemeyeceğinizi düşünmeyin sakın! Düzenli bakım yapıldığı takdirde, oldukça rahat bir şekilde yaşarsınız.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi ahşap evlerin düzenli bakıma ihtiyacı var. Bu da onların bir başka dezavantajlarını oluşturuyor.

Hayallerinizi süsleyen ahşap evlere kavuşabişmeniz dileğiyle...

Ahşap Evlere Dair Bilinmesi Gerekenler: Avantajlar ve Dezavantajlar

Pinlemek isteyenlere...