Hol Dekorasyon: 500+ Büyüleneceğiniz Koridor Fotoğrafı
Hol Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Hol ya da koridor dekorasyonunun nasıl olması gerektiğinden önce hollerin ne kadar önemli olduklarından bahsedelim. Holler, evin içi ve dışarısı arasındaki köprü gibi. İlk intibanın öneminin çok fazla olduğunu bilenler, hollerin ne kadar önemli olduğu konusunda bizi daha iyi anlayacaktır. Çünkü bir eve girildiğinde ilk olarak holler bizi karşılar. Örneğin: bir eve giriyorsunuz kapı açıldı ve karşınızda düz uzun bir koridor var. Koridorda sadece yolluklar ve oradan diğer odalara gidiyorsunuz. Holden sonra girdiğiniz oda inanılmaz şık. Nasıl bir his yaşarsınız? Büyük ihtimal tezatlık hissedeceksiniz. Bu yüzden evin diğer bölümlerine gösterdiğiniz özeni koridorlarınıza da göstermelisiniz. 

Hol dekorasyonu yaparken koridor tipinize uygun olarak yapmanız gerekenler var. Koridor tipiniz uzun, dar ve geniş olabilir. Şimdi bu üç koridor tipi için ne yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

Uzun Hol Dekorayonu

Uzun koridorlara sahip olanlar sizin ihtiyacınız, koridorunuzda yaratacağınız perspektif. Bunu sağlamak için duvarlarınızdan başlayın önce. Uzun koridorlar için geometrik desenli duvar kağıtlarından faydalanabiirsiniz. Uzun hollerin dekorasyonu için alan derinliği yaratacak zemin döşemelerini de kullanmalısınız. Uzun koridorlarınızı kullanırken onları, resim ya da tablolarla süslemelisiniz. Bu şekilde koridordan geçen konuklarınız ve sizin için ilgi çekici ortamlara yaratılmış olur. 

Dar Hol Dekorasyonu

Dar hol dekorasyonu yapmak istiyorsanız alanınızı olduğundan ferah gösterecek dekoratif unsurlara başvurun. Bu noktada sizin için çok önemli önerim ayna kullanmanız. Aynanın kullanıldığı alanı aydınlatması gibi olduğundan daha geniş göstermesi şeklinde özelliği vardır. Dar koridorlarda ayna kullanırken sadece duvarı ayna ile süsleyebileceğiniz gibi vestiyer şeklindeki mobilyalarınızı ayna ile kaplatabilirsiniz. Dar koridorların duvarlarında kullanılan renkler, alanda ferahlık sağlanması adına açık tonlarda olmalıdır. Dar hollere sahip olan biriyseniz alanınızı daha fazla boğmamak adına duvarlarınızı boş bırakabilirsiniz.

Geniş Hol Dekorasyonu

İnsanlar küçük alanlardan dert yakınır ama geniş bir alanın da dekorasyonu o kadar kolay değildir. Geniş alanlar, doğru parçalarla doldurulmadıkları sürece anlamsız görüntü yaratmaya daha elverişlidirler. Geniş bir hole sahip olanlar için de durum aynıdır. Bu ür koridorları olanlar, orayı hem odadan ayrı bir şekilde dekore etmek isterler hem de çok boş görünmemesini. Geniş koridorlar için en etkili yöntem duvarlara yerleştirilen dolaplardır. Dolaplar holleri olduğundan daha dar hale getirdikleri gibi kullanım alanı da yaratırlar. Geniş holler için yapılabilecek diğer bir seçenek de, dekoratif duvar çıtaları. Duvar çıtalarını bir duvarı bölümlere ayıracak şekilde kullanabileceğiniz gibi duvarın belirli bölümlerinde dekoratif kçşeler sağlamak için de kullanabilirsiniz.

Hol Dekorasyonunda Dresuar

Dresuar, Fransızca kökenli bir kelimedir. Günlük kullanımla anlatmak gerekirse genellikle hollerde ya da salonlarda duran ayaklı sehpalardır. Dresuarların hollerde kullanımı çok yeni değil. Geçmiş yıllarda ev telefonlarının sık olarak kullanıldığı zamanlarda telefonluk olarak kullanılan dresuarlar, günümüzde dekoratif bir obje olarak kullanılıyor. Dresuarları, şekil ve tasarım bakımından her stile göre dizayn edilmesi tercih edilmelerinde önemli sebeplerdendir. Dresuarlar hakkında detaylı bilgiye ve sayısız örneğe "100+ dresuar modeli" üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hol Dekorasyonunda Süpürgelik

Hol dekorasyonu için süpürgelikler oldukça farklılık yaratabileceğiniz alanlar. Genel olarak süpürgelikler üzerinde değişiklik yapılamaz-inşaatta ne yapıldıysa o-. Bu, dekorasyon açısından ciddi bir yanlış. Süpürgeliklerinizin rengini değiştirerek ya da ebatlarını farklılaştırarark dekoratif etkiler sağlayabilirsiniz. Özellikle uzun koridor için duvardan farklı renkte boyanan süpürgelikler hollerde kontrast etki yaratarak derinlik algısı oluştururlar. Spürgeliklerle ilgili size yol gösterecek önerilere örnek fotoğraflar üzerinden ulaşmak için "süpürgeliklerinizle fark yaratın" başlıklı yazımızdan mutlaka faydalanın.

Dekoratif Hol Aynaları

Hollerde ayna kullanımı, özellikle alana ferahlık katmak için çok faydalı bir dekorasyon fikri. Hollerde ayna kullnılırken bazen duvarı tamamen kaplayan aynalar bazen de dekoratif desenler yaratan aynalar sık kullanılır. Holleriniz için mobilya seçerken de aynalı olanları kullanmanız alanı verimli hale getirmek için ideal seçimlerdir. Dekorasyonda aynaların sağladığı etkiler ve birbirinden güzel ayna modeli için buradan yardım almalısınız.

Holler İçin Duvar Çıtaları Nasıl Kullanılmalı?

Duvarlarda çıta kullanımı, artış gösteren bir dekorasyon trendi haline geldi. Salonlara farklı dokunuşlar kazandıran çıtalar, hollerde de bambaşka etkiler yaratır. Hol dekorasyonunuzda çıta kullanırken nasıl kullanacağınızı belirleyen şey, holünüzün genişliği olacak. Geniş bir holünüz varsa ve holünüzü anılarınızla süslemek istiyorsanız çıtalardan çerçeveler oluşturun. Çerçeve haline getirdiğiniz çıtaların içinde istediğiniz anılarınızı sergileyebilirsiniz. Dar bir holünüz varsa çıta kullanmanızı pek önermesem de illa kullanacaksanız sadece duvarın ortasından geçecek bir şerit yaratacak şekilde kullanırsanız daha iyi olur. Duvar dekorasyonunda çıtalarla ilgili detaylı bilgilere ve birçok örnek fotoğrafa "çıtalarla duvar dekorasyonu" başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Holler için Hangi Zemin Kaplaması Seçilmeli?

Holler için zemin kaplaması seçerken dikkat etmeniz gereken nokta evinizde hakim olan dekorasyon stili. Dekorasyon stiliniz nasılsa misafirlerinizi ona hazırlayacak bir zemin kaplaması seçerseniz evde uyumu sağlarsınız. Rustik tarzda bir eviniz varsa misafirleri karşılayan bir ahşap zemin kaplaması fena olmayacağı gibi. Evinizde modern bir hava estirmek istiyorsanız da buna ilk olarak holden başlamalısınız. Bu anlanmada holünüz için çağdaş tasarımlı minimal görünüm yaratacak zemin kaplamalrından yararlanmalısınız. Evinizde Country esintiler varsa da desenli seramikler kullanabilirsiniz. Kullnacağınız zemin kaplaması ortama her şekilde ferahlık kazandırmalı. Bu yüzden koyu renk tonlarını tercih etmemenizi öneririm. 

Hol İçin Nasıl Aydınlatma Kullanılmalı?

Hol için aydınlatma seçimi, birkaç kriter baz alınarak yapılmalı. Bu kriterler: holünüzün şekli, kullnılan aydınlatmanın teknik detayları ve dekorasyon stiliniz. Bütün bu kriterler için detaylı bilgilere "hol aydınlatma modelleri" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Holün Tadilatı İçin Neler Yapılabilir?

Holünüzü görünümünden memnun değilseniz ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız sizin için önerilerimizi dikkate almalısınız. Holünüzda yapacağınız küçük değişikliklerle istediğiniz farklılığı yaratmanız mümkün. Sizin için yol gösterici olabilecek önerilere "hol tadilatı için fikirler" başlıklı yazıdan ulaşabilir, örnek fotoğraflar üzerinden ilham alabilirsiniz.