Hol Aydınlatma Modelleri ve Dekorasyon FikirleriHol Aydınlatma Modelleri

Hollerde kullanılan aydınlatmalar ortamın cazibesini artıracak öğelerdir. Bir hol için nasıl bir aydınlatmadan faydalanacağınıza karar vermeden yapacağınız şey holünüzü iyi tanımak. Bu şu demek oluyor. Holünüzün şekli nasıl?

Uzun holler için aydınlatma kullanılırken tavandan devam eden spotlar kullanılabileceği gibi. Birbirini takip eden aplikler ya da çok büyük olmayacak avizeler kullanılabilir. Holünüz genişse de kullanacağınız avize büyük olmalıdrı. Aslında oldukça düz mantıkla giden bu kural, dekorasyon açısından hayat kurtarıcıdır.

Hol dekorasyonunda aydınlatma seçerken dikkat edeceğiniz diğer bir nokta, aydınlatmanın walt düzeyi. Düşük waltlı ampuller holünüzde istenilen aydınlığı yaratmayacaktır. Bu yüzden yüksek waltlı aydınlatma seçmelisiniz. Hollerin tavanları için kullanılan led aydınlatmalar bu konuda size yardımcı olabilir. Holünüz için led aydınlatma kullanırken alanda bir akış yaratmak istiyorsanız bu noktada aydınlatma armtürlerini holünüzün zemin kısmında kullanabilirsiniz. 

Hol aydınlatması için göz önünde bulunduracağınız diğer bir kriter -ki bu oldukça genel- dekorasyon stiliniz. Dekorasyon stiliniz nasılsa seçeceğiniz aydınlatma de ona uygun olmalıdır. Aydınlatmalar konusunda detayl bilgi ve örnek fotoğraflar için buradan yardım alablirsiniz.