Hol Tadilatı İçin Fikirler

Holünüzün şeklinden dolayı farklılık yaratamayacağınızı düşünenlerden misiniz? Yapmayın ama! Söz konusu dekorasyon ve yaratıcılık olunca her şeyi yapabilirsiniz. Şimdi olabilecek hol planları üzerinden neler yapabileceğinizi anlatacağım.

Küçük bir holünüz var ve buraya dolap ya da dresuar koyma şansınız yok. Çünkü holün duvarında kalorifer peteği var. Kullanabileceğiniz tek alanı da kalorifer peteği doldurmuş. Peteği kaldıtmayı düşündünüz ama eviniz çok iyi ısınmadığı için ona da ihtiyaç duyuyorunuz. Peki ne yapmalısınız bu hol için? İlk olarak yapacağınız şey kalorifer peteğini kaplatmak. Kalorifer peteğini, kaplatmak için pencereli ahşap dolaplardan yararlanın ve bu dolapın üst kısmı size küçük bir masa olabilecek genişlikte olsun. Dresuar koyamadığınız holünüz için kalorifer peteği kaplaması bir nevi dresuar görevi görecektir. Diğer yapmanı gereken şey holünüzü açık renge boyamak. Çünkü alanınız küçük olduğu için ferah gösterilmesi gerekecek. Yapmanız gereken diğer bir şey de ayna. Kalorifer peteğinizin üst kısmında yuvarlak orta boy bir ayna, alanınızı geniş gösterecektir.

Koridorunuz uzun ve dar bir şekilde. Dolap koyduğunuzda iyice daralıyor. Ayakkabı ve montlar için ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu şekilde bir hol için yapmanız gereken şey dolap görünümünü olabildiğince az kullanmak. Ayakkabılar için eni çok geniş olmayacak bir dolap yaptırıp üst kısmında dekoratif askılardan montlarınız için kullanım alanı yaratabilirsiniz. Dekoratif askı dediğime bakmayın. Bu askıları holünüzün genel havasına uygun olarak kendiniz boyayarak dekoratif hale getirebilirsiniz. Uzun holler için yapılması gereken diğer bir seçenek de duvarları çekici hale getirecek duvar kağıtları. Uuzn ve dar bir koridorda alan derinliği yaratacak geometrik desenli duvar kağıtları bu konuda size yardımcı olabilir. Koridorunuzda duvar kağıdı kullanmayı seven biri değilseniz alan derinliğini kendiniz yaratın. Bunu küçükten büyüğe sıralayarak asabileceğiniz birkaç tabloyla da yapabilirsiniz. Sadece burada dikkat edeceğini alanı ferah gösterecek renk tonlarının kullanılması.

Hol dekorasyonunda tadilat konusunda farklılık yaratabileceğiniz diğer alanınız da zemin kaplamaları. Özellikle küçük bir karşlama alanı olarak tasarlanan holler için evin genelinden farklı desenli zemin kaplamaları kullanılabilir. Ama burada alanın çok geniş olmaması önemli.Çünkü aksi halde evdeki bütünlüğün önüne geçmiş olursunuz.

Tadilatla evlerde nasıl harikalar yaratıldığını görmek için "tadilat fikirleri" nden destek alabilir, birbirinden harika şekle dönüşmüş ev fotoğraflarındn ilham alabilirsiniz.