Evde kalıp kendimizi güvende tuttuğumuz şu günlerde illaki ihtiyaçlarımız oluyor. İşte tam da bu esnada imdadımıza online alışveriş yetişiyor. Evden dışarı çıkmadan istediklerimizi kapıya getiren kuryeler sayesinde hayatımız kolaylaşmasına kolaylaşıyor ama aklımızdaki o soru hiç eksik olmuyor: Kargo paketimden virüs bulaşır mı?

İşte şimdi bu soruya birlikte cevap arayacağız. Olası virüs riskine karşı kargonuzu ya da yemek siparişinizi teslim alaırken yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Hadi, başlıyoruz.

Kargo ve Yemek Siparişi Paketlerinden Koronavirüs Kapmamak İçin Yapılacaklar

Eve gelen kargo ya da yemek siparişi ne kadar güvenli?

Dışarı çıkmayarak kendimizi koruyoruz ama ya virüs eve gelen paketten bulaşırsa!

Virüsün plastik ve karton üzerinde de barındığı düşünülürse bu oldukça yüksek bir ihtimal. Bu yüzden, kendimizi korumak için gerçekleştirdiğimiz online alışverişlerde oldukça dikkatli olmalıyız.

Bu konuda birçok kargo şirketi ek önlemler almış görünüyor. Hemen hemen hepsi aktarma bölgelerinde paketleri dezenfekte ettiklerini açıkladı. Ürün sipariş ettiğimiz birçok marka da, depolarında hijyen kurallarını yeniden oluşturmuş durumda.

Teslimatı alırken minimum temas!

Birçok şirket online ödeme sistemlerini kullandığı için kapınıza gelen kurye ile para alışverişi yapmanıza gerek yok. Ama eğer ki pos ile ödeme sunan bir yerden alışveriş yaptıysanız kurye ile sosyal mesafenizi ayarlayarak ödeme işlemi yapın. Pos ile işlem yaptıran kuryenin hem kendi sağlığı hem de sizin sağlığınız için pos cihazını silip silmediğinden emin olun.

Kuryelerin salgın riskine karşı aldığı önlemler arasından bir diğeri de, paketi doğrudan elinize vermek yerine kapıya asmaları ya da yere bırakmaları. 

Siparişinizi hızlıca teslim almanız için kargo şirketleri tarafından oluşturulan tek kullanımlık kodlar da, ayrı bir önlem! Bu sayede, ürününüzü teslim alırken imza atmadan süreci sonlandırabiliyorsunuz.

Şimdilik, işin diğer tarafı önlemleri almış gibi. Bir de bizim almamız gereken önlemler var tabi. Neler mi?

Kargo ve Yemek Siparişi Paketlerinden Koronavirüs Kapmamak İçin Yapılacaklar

Gelen paketi hemen açmayın!

Kuryenin size getirdiği, yemek dışında bir ürün ise hemen açmanıza gerek yok. Kuryeden aldığınız ürünü balkona bırakın ve mümkün olduğu kadar dışarıda tutmaya çalışın. Bu konuda uzmanların önerdiği 9-10 saatlik bir süre. 

Eğer bu kadar bekleyecek durumunuz yoksa da, gelen paketi en az 3 saat beklettikten sonra seyreltilmiş çamaşır suyu ile silip açın. Bu arada ellerinizi yıkamayı ve yüzünüze dokunmamayı kesinlikle unutmayın.

Kuryenin size teslim ettiği yemek paketiyse öncelikle paketin dışındaki kartonu hemen çöpe atın. Daha sonra el yıkama rutininizi yerine getirin. 20 sn. boyunca elinizi yıkadıktan sonra yemeğinizi evinizden bir kabın içine aktararak tüketin.

Kuryeden siparişinizi teslim alırken yapmanız gereken bir şey daha var. Tamamen insani bir şey!

Kuryelerin sağlıklarını riske atarak işlerine devam ettiklerini ve sizin hayatınızı kolaylaştırdıklarını aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden, bu zor süreçte onlara karşı olabildiğince anlayışlı olun.