Mutfak, Mutfak masası, Bakır, Mutfak Avize Modelleri, Siyah tezgah, Mutfak adası, Modern mutfak, Kulpsuz mutfak dolabı, Bakır avize, Mutfak tezgahı

Köşeye Ne Kadar Attınız?

Mutfak tezgahı seçerken köşeye attığınız paranın miktarı çok önemli. Bu yüzden, ilk olarak bütçenizi değerlendirin. Ucuz laminant tezgahlardan corian gibi yüksek maliyetli tezgahlara kadar seçebileceğiniz çok fazla seçenek var. Tezgahlar arasındaki fiyat farkını yaratan şey ise dayanıklılıkları. 

Bütçeniz kısıtlıysa malzemeleri karıştırarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun için lavabo ve ocak gibi çok çalıştığınız alanlarda taş içerikli malzemeyi, diğer alanlarda da laminant ya da ahşabı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu görünümün modern bir ambiyans yarattığını da söylemeden geçmeyelim.

Mutfaklar Şekil Şekil...

Mutfak tipiniz, size hangi malzemeyi seçmeniz gerektiğinde yol gösterir. Mutfağınızın şekline göre kullanım sağlayabileceğiniz bir tezgahı seçmek işinizi kolaylaştırır. Bunun için, seçeceğiniz tezgahın kolay şekillenip yerleştirilebildiğine bakmalısınız.

"İşçilik Ücreti Hizmete Dahil Değildir"

Ne yazık ki! Bu cümleyi çok kişiden duyacaksınız. Bu yüzden, tezgahın maliyetini hesaplarken işçilik ücretini de işin içine dahil etmelisiniz Taş ve kompozit tezgahların işçilik maliyeti laminant tezgahlara göre daha fazladır. Çünkü bu tezgahlar yerleştirilirken lavabonun ya da ocağın yerinde değişiklikler yapılabilir.

Zevkiniz Ne Derse O!

Mutfak tezgahlarının görünümünde etkili olan faktörlerden biri de profil kalınlığı. Genel olarak 10-20 mm arasında bir profil kalınlığı uygulanıyor olsa da 50 mm'ye kadar derinlik sağlayabilen tezgahları bulmanız mümkün. Burada belirleyici; sizin hangi görüntüyü sevdiğiniz.

Hangi Malzeme?

Mutfak tezgahı seçerken belki de en çok dikkat edeceğiniz kriterde sıra: Hangi malzemeyi seçmelisiniz?

Laminant, granit, ahşap, mermer en çok kullanılan mutfak tezgahlarından olsa da kompozit, beton ve corian gibi tezgahların da maliyetlerine göre kullananları bir hayli fazla. Her malzemenin kendi içinde artı ve eksileri olduğu için bunlara da detaylı değinmek gerek.