Prefabrik Evlerin Avantajları ve Dezavantajları

Prefabrik Evlerin Avantajları

1. Her İklimin Evi.

Prefabrik evlerin üretimi, her iklim koşuluna göre yapılabilmekte. Bu yüzden, prefabrik evi farklı amaçlarınız için kullanmanız mümkün. Isı ve ses yalıtımı konusunda kullanılacak malzemeler de yine farklı iklim koşullarına göre değiştirilebilir.

2. Zamandan Tasarruf.

Prefabrik evler, size zamandan tasarruf sağlayan konut tipleridir. Özellikle inşaat sürelerinin uzun olduğu düşünüldüğünde prefabrik evler, üretim ve montaj sürelerinin kısalığıyla fark yaratırlar.

3. Sapasağlam!

Prefabrik evlerin yapımında kullanılan çelik ve pvc karışımlı malzemeler hafif ve esnek yapıdadır. Kullanılan malzemelerin özellikleri, prefabrik evlerin deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olmalarını sağlar.

4. Her Zevke Göre...

Prefabrik evlerin şekli ve tasarımı sizin isteğinize bağlıdır. Tek katlı bir prefabrik evi seçebileceğiniz gib çift katlı bir evi de tercih edebilirsiniz.

5. Çevre Dostu.

Prefabrik evlerde kullanılan malzemeler yanmaz, suya dayanıklı ve çevreye zarar vermeyen yapıdadır. Prefabrik evler, bu bakımdan çevreyi seven yapılardır.

6. Dekoratif Değişikliklere Uyumlu.

Prefabrik evlerin de tıpkı diğer yapılar gibi üzerinde değişiklikler yapılabilir. Dış cephe kaplamalarının istenilen şekilde boyanmasının yanında ahşap, tuğla ve taş şeklindeki dekoratif uygulamalar da kullanılabilir.

7. Taşınabilir Ev.

Prefabrik evlerin diğer bir avantajı da portatif olmaları. Prefabrik evlerin yerini değiştirmek istediğinizde oradan taşıtıp başka bir yere monte ettirme şansınız var. 

8. Cep Yakmayan Ev Sahipliği!

Prefabrik evlerin en önemli avantajı ise ekonomik boyutlarıyla ilgili. Prefabrik yapılar diğer konut tiplerine göre düşük maliyetlidir. Aynı zamanda bu evlerin bakım maliyetleri de yine diğerlerine nazaran uygundur.

Prefabrik Evlerin Dezavantajları

1. Kısa Ömürlü mü?

Prefabrik evlerin sıkça duyduğunuz dezavantajı, ömürleriyle ilgili. Prefabrik bir evin ortalama 40-50 yıllık bir ömrü olsa da kullanılan malzemelerin kalitesi ve sizin bakımına göstereceğiniz hassaiyetle bu süreyi uzatmanız mümkün.

2. Yan Odadakinin Sesini Duyar mıyım?

Prefabrik evlerin diğer bir dezavantajı yalıtımlarıyla ilgili. Prefabrik evlerde ses yalıtımında kullanılan malzemeler iyi değilse odalar arasındaki sesleri duymanız mümkün. Bu noktada iyi bir ylıtım için seçeceğiniz duvar kalınlığının 10 cm olmasına ve duvar panelleri arasında kullanılan malzemeye dikkat etmelisiniz. Duvar panelleri arasınd 16 dansti yoğunluğunda strafor kullanımı da dikkat etmeniz gereken teknik detaylardan

3. Şiddetli Yağmur Yağarsa...

Prefabrik evlerin yağmurlu ve rüzgarlı havaya karşı dirençsiz olduğunu da sık duymuşsunuzdur. Bu durum da yine kullanılan malzemenin kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Kalitesiz malzemeyeler yapılan prefabrik bir ev, rüzgarda gürültü yapabilir. Yağmurlu havalarda da yağmur içeride yağıyormuşçasına bir ses yaratabilir.

Prefabrik evlerin avantajları ve dezavantajlarını kapsamlı bir şekilde vermeye çalıştık. Bu konu sizin için çok önemli çünkü. Prefabrik evlerin dezavantajları olsa da onları çekici kılan özelliklerinin daha fazla olduğunu sizler de fark etmişsinizdir. Prefabrik ev sahibi olmak istiyorsanız, geçireceğiniz detaylı araştırma süreciyle oluşan dezavantajları da ortadan kaldırabilirsiniz.

Prefabrik ev yaptırmaya karar verenler, prefabrik evlerin fiyatlarına göz atmayı unutmayın!!!