10+ Kiler Modeli ve Dekorasyon Fikirleri
Kiler Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Kiler, evlerde ya da çiftliklerde erzak depolamak için kullanılan alanlardır. Eski ev projelerinde mutlaka kullanılan bu alanlar, günümüzde yapıların küçük bir hale dönüşmesiyle lükse dÖnüştü. Şu anda mutfağında kiler için ayrı bir alana sahip olmak lüks olarak değerlendirilmektedir. Ama işin içinde yaratıcılık ve dekorasyon varsa kiler olmasa dahi kileri yaratmak pek zor değil.

İlk olarak evinde boş bir alanı olanlar için kiler düzenlemesinden bahsedelim. Mutfağınızın bir kısmında, balkonunuzda ya da koridorunuzun bir bölümünde kiler olabilecek bir boşluk varsa burayı mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu alanlarınız için boşluklara yerleştireceğiniz rafları bir sürgü kapı ya da dolap kapağı ile kapatarak kilerinizi yaratabilirsiniz. Kilerinizi oluştururken ortamın nem ve güneş ışınlarından uzak kalmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu alanlarda genel olarak gıda maddelerinize yer vereceksiniz. Kileri genel hatlarıyla oluşturdunuz evet ama asıl işiniz şimdi başlıyor. Kilerinizi iç bölümünü düzenlerken her alanı değerlendirmelisiniz. Alandan tasarruf edeyim derken her şeyi üst üste yığıp kötü bir görünüm oluştrmamak adına da oldukça düzenli bir şekilde depolama yapmalısınız. Kilerde saklayacağınız erzaklarınızı korumak adına cam kavanozlara yerleştirip raflara dizmelisiniz. Kiler içi dolap düzenini yaparken metal kiler raf sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Kilerinizde kullanacağınız raflar ayarlanabilir şekilde olursa yerleştireceğiniz eşyanın boyutuna göre düzenleme yapabilirsiniz. Kilerinizde depolama alanı olarak sadece rafları düşünmeyin. Yerde kalan boşluklarda, hasır sepet ya da kasalarla alternatif alanlar yaratabilirsiniz. Kilerinizi düzenlerken her şeye kolay erişebileceğiniz bir şekilde bir organizasyon sağlamalısınız. Kilerinize erzak yerleştirirken kullandığınız kavanozların üstüne etiketler yapıştırıp ürünlerin son kullanma tarihlerine yer vermelisiniz. Bu sayede, uzun süre kalan bir erzağın yaratacağı olumsuz etkilerden kurtulursunuz. 

Kilerin düzeni kadar temizliği de oldukça önemli. Bu alanlar için belirli periyotlarda bir temizlik düzeni oluşturmalısınız. Kiler dolabınızdaki rafları hafif nemli bezle silmeli ve tarihi geçmiş erzaklarınız varsa bunları ayırmalısınız. Bu şekilde, kilerde oluşacak kötü kokuların ve sağlıksız koşulların önüne geçmiş olursunuz. Kilerinizde metal dolaplar ya da sepetler kullanıyorsanız bunları sildikten sonra ıslak kalmamalarına özen göstermelisiniz. Aksi halde bir süre sonra paslanmış metallere dönüşebilirler. Kiler ve mutfak düzeni ile ilgili detaylı bilgilere ve örnek fotoğraflara ulaşmak için buradan faydalanabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar İçin Kiler Nasıl Oluşturulur?

Mutfağınız küçükse aslında herkesten çok sizin kilere ihtiyacınız var. Ama alanınız kısıtlı olduğu için bunu nasıl yapabilceğiniz konusunda -haliyle- şüpheleriniz var. Küçük mutfaklarda kiler yaratmak için en iyi alanlar raylı kilerler. Raylı kilerler sayesinde dolap içlerinizde her alan kullanılmış hale geliyor. Farklı ebatlarda yerleştireceğiniz raylarla erzaklarınız ve fazla eşyalarınız için depolama alanları yaratmanız mümkün. Küçük mutfaklarınız için kiler oluştururken mutfağınız ve balkonunuz birbirine yakınsa balkonun bir köşesini kiler olarak dekore edebilirsiniz. Bu şekide yapacağınız dekorasyonda balkonun güneşi direk almayan duvarına açık raflar yerleştirerek ekstra kullanım alanı kazanabilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu hakkında detaylı bilgilere ve örnek fotoğraflara ihtiyacınız varsa buradan yardım alabilirsiniz.