Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Günümüzün teknoloji olanaklarıyla beraber artık evler de birer iş alanına dönüşmeye başladı. Bu yüzden, çalışma odalarının önemi gittikçe artmaya başladı. Evden çalışma imkanı olanlar, öğrenciler ve sürekli araştımayı sevenler için çalışma odasına sahip olmak zorunlu bir ihtiyaç haline geldi. Büyük bir evde yaşıyorsanız çalışma odası için fazladan bir odayı değerlendirme şansınız var fakat eviniz küçükse olan alanları verimli kullanarak bunu sağlamalısınız. Çalışma odanızın dekorasyonu ile nitelikli bir çalışma arasında bir ilişki olduğundan bu alanlarda yapacağınız dekorasyonlar çok önemli. 

Çalışma odanız ayrı bir oda şeklindeyse bu oda dekorasyonunda ilk olarak kullanacağınız renkleri belirlemek iyi bir başlangıç olacaktır. Çalışma odalarında genel olarak motivasyonunuzu etkilemeyecek ve konsantrasyon artıran renkler kullanılmalı. Bunun için doğal ve pastel renk tonları ve gri uygun renk seçenekleri arasındadır. Odanızda canlı renklerin bulunmasını seven biriyseniz çalışma odanız için seçeceğiniz aydınlatma da sıcak bir renk tonuna yer verebilirsiniz. Çalışma odanızda nasıl bir dekorasyon tarzının hakim olmasına karar vermek sizin elinizde fakat hangi tarz olursa olsun odanızı çok dağıtmadan bunu yapmalısınız. Çalışma odası dekorasyonunda minimalist olmak size verimli zamanlar sunacaktır. Minimalist olurken sıkıcı bir ortam yaratmanızdan bahsetmiyoruz. Çalışma odanızda sizi motive edecek tablo ya da bitki gibi dekoratif objelerden destek alabilirsiniz fakat ölçüyü kaçırmamak şartıyla. Çalışma odanızdaki karışık görüntü yaratıcılığınızı engelleyeceği için minimalist şıklık çerçevesinde hareket etmeniz sizin için yararlı olacak. Çalışma odanız için kullanacağınız mobilyalara karar verirken belirleyici olacak kriter istediğiniz dekorasyon tarzı. Modern bir ortamınız olsun istiyorsanız beyaz lake masa ya da metal ayaklı ahşap masalardan yararlanabilirsiniz. Yine bu alanınız için modern sandalyeler kullanmak istiyorsanız da Eames sandalyeler sizin için ideal seçeneklerden. Çalışma odanız için sandalye seçerken sandalyenin ergonomik olmasına özen gösterin. Çünkü uzun saatler geçireceğiniz bu mobilyalar, sağlığınızı olumsuz etkilememeli.

Çalışma odanız için seçeceğiniz aydınlatma, çalışma kaliteniz ve sağlığınız açısından önemli. Yanlış ışıklandrma ile uzun zaman geçirdiğiniz çalışma odalarınızda rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Çalışma odaları için aydınlatma seçerken ortamın aydınlık görünmesini baz almalısınız. Bazıları loş ortamlarda çalışmayı sevse de hem sağlık hem de motivasyon açısından aydınlık alanlar daha iyidir. Çalışma odanız büyükse odada kullanacağınız avizeye destek olacak masa lambasından ya da spotlardan yararlanabilirsiniz. Odanız küçükse çalışma bölümünüzü aydınlatacak bir lambader sizin için uygun olacaktır.

Çalışma odası için ayıracak ayrı bir odanız yoksa ya da çalışma alanınız küçükse buralarda alanı idareli ve doğru bir şekilde kullanmalısınız. Küçük çalışma odnızın dekorasyonunda açık ve doğal renk tonlarına yoğunluk vermelisiniz. Bu alanlarda dolap ya da kitaplık alanı daraltacağı için açık raflardan yararlanmalısınız. Eğer masa ve sandalye alanınızı çok daraltıyorsa dvara monte olarak kulanılabilecek portatif bir masaya eşlik eden bar tabureleri ie kendiniz için çalışma alanı yaratabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kullanacağınız masanın sizin boyunuza göre ayarlanması ve seçeceğiniz masanın sırtınızı yaslayabileceğiniz şekilde olmasıdır. Küçük alanları nasıl dekoere etmeniz konusunda detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız buradan örnek fotoğraflara ve farklı fikirlere ulaşabilirsiniz.

Çocuk Çalışma Odası Dekorasyonu

Çocuk çalışma odalarının dekorasyonu yetişkinlerden biraz farklı. Bu alanlarda özellikle çalışma masasında çocuğunuzun sıkılmadan zaman geçirmesi adına çekici detaylara yer vermelisiniz. Çocuğunuzun sevdiği karakterin biblosuna çalışma masasında yer vererek ya da canlı renkler ekleyerek çocuğunuzun ilgisini çekebilirsiniz. Fakat bunu dengeli yapmalısızın. Çok fazla detay ekleyeceğiniz bir çalışma masası dikkat çekmekten çok dikkat dağıtacaktır. Çocuk çalışma odasında kullanacağınız aydınlatma, çocuğunuzun ders çalışma konsatrasyonunuz destekleyecek türden olmalıdır. Çalışma masasının bulunduğu duvara yerleştirilecek bir aplik ya da masa lambası bu konuda aydınlık görünüm için iyi seçeneklerden olabilir. Çocuk çalışma odaları hakkınd detaylı bilgi almak ve örnek fotoğraflara ulaşmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Çalışma Odası İçin Kendin Yap Fikirleri

Çalışma odanızı kişiselleştirip daha çok motive olmak istiyorsanız kendinizden parçalara yer verebilirsiniz. Bu, aldığınız ödüller olabilir ya da gezilerden edindiğiniz anılar olabilir. Sizden izler taşıyan bu parçalrı sergilerken odada çok kalabalık bir görüntü yaratmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için, duvarlarınızda kullanacağınız delikli panolarla özel eşyalarınızı sergileyebileceğiniz bir pano yaratabilirsiniz.

Çalışma odası olarak kullanacağınız ayrı odanız yoksa ve bu durum sizi üzüyorsa evinizde kullanmadığınız bir dolabın kapaklarını çıkararak masanızı bu alana yerleştirebilirsiniz. Bu dolabın iç bölümüne yerleştireceğiniz raflara da kitap ya da istediğiniz aksesuarları yerleştirerek çalışma odanızı yaratabilirsiniz. Çalışma odanızda kullanacağınız kitaplık için de ahşap bir merdivenden faydalanabilirsiniz.