Ekonomik koşulların her geçen gün değiştiği günümüz şartlarında maliyet hesabı pek kolay olmuyor. -Malumunuz fiyatlar dalgalı-. Ama elimizden geldiğince bugün sizlere havuzlu bir villanın ne kadara mal olacağını anlatacağız.

Yazımızda farklı gider kalemleriyle birlikte 2022 yılı fiyatlarıyla hesaplanmış iki katlı havuzlu villa maliyetini vereceğiz. 

Hadi başlayalım hemen.

2022 Yılı Fiyatlarıyla Havuzlu Villa Maliyeti ve Gider Kalemleri!

140 M2 İki Katlı Havuzlu Villa Maliyeti

Havuzlu villa maliyet hesaplamasına geçmeden önce baştan uyaralım: Rakamlar havada uçuşacak!!!

Gerekli uyarıyı yaptığımıza göre hemen başlayalım. Bu hesabı yaparken 4 ayrı aşama üzerinden gider hesaplaması yapacağız. Bu aşamalar da şöyle:

  • Proje aşaması
  • Kaba İnşaat
  • İnce İşçilik
  • Çevre düzenlemesi

Proje Giderleri

Proje aşamasında ele aldığımız gider kalemleri içerisinde proje hazırlama, ruhsat, tapu ve iskan, işçi sigortaları, muhasebe ve abonelikler bulunuyor. Bütün bu giderler için ise faturanız yaklaşık olarak 120 bin TL.

Kaba İnşaat Giderleri

Kaba inşaatı bilirsiniz: Temel, tabliye, demir, beton gibi aşamalar hep bunun içindedir. Biz bu aşamaya bir de tesisat, duvar işleri, sıva ve yalıtımı ekledik. Tüm bunların giderini de yaklaşık olarak 500 bin TL olarak hesapladık.

İnce İşçilik Giderleri

Evinizin kaba inşatı bittikten sonra sıra inçe işçilik detaylarına geliyor. Bu detaylar içerisinde boya, şap, çatı, dış cephe kaplama, kapı ve pencere, zemin kaplamaları, mutfak dolapları ve portmanto gibi gider kalemleri yer alıyor. Tüm bunlar için sizi bekleyen tutar da yaklaşık olarak 510 bin TL.

Çevre Düzenlemesi Giderleri

Çevre düzenlemesinden kastımız bahçe ve havuz maliyeti. Bunun için de yaklaşık olarak 378 bin TL gibi bir maliyet sizi bekliyor.

Tüm bu gider kalemlerini topladığımızda 140 m2'lik bir havuzlu villanın maliyeti yaklaşık olarak 1 milyon 504 bin TL gibi bir rakama denk gelmekte.

Daha detaylı bilgi almak için konu hakkında ince hesaplamalar yapan bu mimarın videosundan yararlanabilirsiniz.

Villa, Havuz, Dış cephe

2022 Yılı Fiyatlarıyla Havuzlu Villa Maliyeti ve Gider Kalemleri!

Pinlemek isteyenlere...

Benzer Konular