Halılar kesinlikle bir odanın dekorunun en önemli öğelerinden biri.. Halıları sadece dekora renk katan bir parça olarak değil, odada mobilyaları gruplayan ve alanların çizgilerini belirleyen bir obje olarak bakmak çok faydalı..


Halı yerleşiminde aklınızda olması iyi olan birkaç temel prensip var. Tamamını uygulamasanız da, bu prensipler seçimlerinizi yaparken çok daha kolay karar vermenize yardımcı olacak. Buyrun inceleyelim.

Halılar, alanın sınırlarını belirlemede çok etkilidir. En yaygın kullanımda, tüm koltukların ön ayakları halıya değerse, bu alanın bir bütün olduğu hissiyatı ortaya çıkar. Bu resimde orta boyutlu halı, koltuk ve berjerlerin sadece ön kısmının altında.

Biraz daha büyük boyutlu bu halı, sol kısımda kullanılmış berjer ve koltuk yanı sehpaları da alana katarak, daha kapsayıcı bir görünüm elde etmeyi sağlıyor..

Bu görsel ise tv ünitesinin de içine alınmış hali.. Özellikle geniş alanlarda bu şekilde bir halı kullanımı ile oturma ve tv izleme alanının sınırları çizilmiş oluyor..

Tüm mobilyaları kapsayan ve bütün bir görünüm elde edilen bir salon..

Yemek odası halısı seçerken ise, öncelik sandalyelerin çekildiğinde de halının üzerinde kalması.. Böyle takılmalar yaşanmayacak ve kullanım çok daha rahat olacak.

Rahat kullanılan bir yemek odası halısına güzel bir örnek..

Bu prensipler kesin kurallar olmasa da, dikkate almada fayda var. Ama bazen doğru renk, doğru desen, bir şekilde harika bir görünüm veriyor. Siz ne dersiniz, yorumlarınızı bekleriz!