Duyguları ifade eden kelimeler bulmak her zaman çok kolay değil. Danimarkaca bir kelime olan "hygge" ise bir duygunun kelimelere ifade edilmiş hali. Kelimeyi bilmesiniz bile, eminiz duyguyu çok iyi tanıyorsunuz. Dışarıda hava serin, siz sıcacık evinizdesiniz. Ayakta kalın çoraplar, üstünüzde rahat kıyafetler, yapacak iş yok, elinizde çay veya kahveniz bir şeyler okuyorsunuz. Ya da belki evde bir arkadaş var. Onunla sohbet, muhabbet. Şömine varsa karşısındasınız, güzel kokulu mumların kokuları kahvenin kokularına karışmış.. Evet arkadaşlar, editörünüz bunları yazarken eridi.. İşte bu hygge! Soğuk havalarda evde zaman geçirirken, kendine sıcak, keyifli, rahatlatıcı bir ortam yaratmak.

Hygge nasıl söylenir?

Türkçe söylenişi hüggeh gibi. Kışların soğuk geçtiği, güneşe hasret Danimarkalıların nasıl da dünyanın en mutlu insanları olduklarına, bu yaşam felsefelerini öğrendikten sonra iyice hak veriyoruz.

Hygge, kişinin evde kendine rahat bir ortam oluşturması denebilir. Bu isterseniz kendi başınıza, isterseniz arkadaş ve aile ile birlikte olabilir. Hygge sadece battaniyeler, mumlar, şömine ile evde kış dekorasyonu oluşturmak demek değil; bir yaşam felsefesi. Rahatlamayı ve kendine karşı kibar olmaya çalışmayı hedeflemek. Küçük şeylerden mutlu olmaya çalışmak, aile ile içilen bir çayın bile sonuna kadar keyfini sürmektir.

Güzel yemekler yiyin

Hygge yemekler genelde çok da sağlıklı olma kaygısı taşımaz. Salata yerine pasta, kek daha çok akla gelir. Çorbalar, sıcak tencere yemekleri, soğuk kış günlerinde sizi sıcak tutup, rahatlatır. 

Evde Mutluluğun Sırrı Hygge Felsefesi. Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aile ve arkadaşlarla zaman geçirin

Loş ışıklar, battaniyeler, koltuk şalları ve aileyle geçirilen zamanlar. Hygge kendine ve ailene zaman ayırmayı hedefler. Bu sebeple de telefonu biraz bırakmanın, birlikte olduğunuz kişilere odaklanmanın tam zamanı.

Salon, Köşe koltuk, Koltuk örtüsü, Metal duvar aksesuarı, Çizgili desen, Krem, Kırlent, Lambader, Uzanma koltuğu, Uzanma koltuklu köşe, Evde yaşam, Ikea

Evde Mutluluğun Sırrı Hygge Felsefesi. Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evi mumlarla donatın

Küçücük, minicik Danimarka, dünyada en çok mum satışının yapıldığı ülkelerden biri. Danimarkalıların bu geleneği, gün ışığının az olduğu kış mevsiminde evi mumlarla aydınlatmadan geliyor. Hem de kokusu, rahatlatıcı etkisiyle mumlar, Hygge felsefesinde büyük yer tutuyor.

Salon, Pembe, Orta sehpa, Ayna, Lambader, Fener, Mum, Koltuk örtüsü, Gri, Kırlent

Evde Mutluluğun Sırrı Hygge Felsefesi. Nedir ve Nasıl Yapılır?

Şömine karşısında rahatlayın

Eğer evinizde bir şömine sahibi olacak şanslıysanız, kış ayları bu şöminenin keyfini çıkarmak için büyük fırsat! Şömine karşısında film izleme partisi yapabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın

Kendine karşı kibar olmak diyoruz ya. Her şeyden uzaklaşıp, evde kendiniz için yarım saatlik bir zaman ayırmak çok da büyük bir lüks olmamalı. Bu isterseniz sabah yogası olsun, ister kitap okuma, ister sadece durup düşüncelere dalmak.. Stresten uzak, durduğunuz bir zaman ruh sağlığınıza iyi gelecek.

Sıcak çay ve kahve için

Hem soğuklarda içinizi ısıtmak, hem evi güzel kokularla sarmak, hem de rahatlamak için bitki çayları, kahveler içmenin tam zamanı. 

Salon, Şömine, Evde yaşam