Evde zamanımızın kayda değer bir bölümünü karşısında geçirdiğimiz televizyonları hem seçerken, hem de odada yerleştirirken yapacağınız doğru seçimler sinema benzeri bir izleme tecrübesi kazandırdığı gibi boyun, sırt ve göz sağlığınız için de önem taşıyor. Bu süreci kolaylaştıracak birkaç ipucunu derledik.

Kaç İnç Tv Almalı? Odanıza Uygun Büyüklüğü Bulun!

Genellikle televizyonlar için "daha büyük, daha iyi." deniyor. Özellikle de şimdilerde neredeyse endüstri standartı haline gelmiş olan 4K televizyonlar yakından izlenmeleri durumunda da istenmeyen bir görüntü kalitesi vermeden, etkileyici bir izleme tecrübesi yaşatıyorlar. Ancak şu aklınızda olmalı; Türk kanallarından çok az bir kısmı şu anda 4K yayın yapıyor. Gelecekte yaygınlaşıncaya kadar yakın mesafelerde pixel'lerin belli olduğu, düşük kalitede görüntüler almaya devam edeceksiniz.

Kullanım amacınız, televizyona olan uzaklığınız ve buna bağlı olarak televizyon boyutu seçiminde büyük rol oynuyor. Örneğin bir film izlerken aynı uzaklıkta daha büyük ekran sinema etkisi oluştururken, maç izlemede takip etmede zorluk yaratabilir. İdeal uzaklık ise karışık kullanım için hesaplanıyor. Bunda da 30 dereceyi kapsayan bir görüş öneriliyor. Aşağıda televizyonların inç olarak ekran büyüklükleri ve buna göre iyi seyir için ekrana olması gereken minumum uzaklıklar listeleniyor.

25" TV - Minumum uzaklık 1.04 m

30" TV - Minumum uzaklık 1.24 m

35" TV - Minumum uzaklık 1.45 m

40" TV - Minumum uzaklık 1.66 m

50" TV - Minumum uzaklık 2.06 m

55" TV - Minumum uzaklık 2.28 m

60" TV - Minumum uzaklık 2.48 m

65" TV - Minumum uzaklık 2.69 m

75" TV - Minumum uzaklık 3.01 m

Kaç İnç Tv Almalı? Odanıza Uygun Büyüklüğü Bulun!

Televizyonuzu seçtiniz. Şimdi sırada yerleşimi var. Dereceleri, ideal yüksekliği bir yana bırakırsak, çok basit bir kural televizyonu ideal yüksekliğinde izlemenizi ve olası boyun ve sırt ağrılarını önleminizi sağlar.

Ekranın orta noktası izleyicinin göz hizasında olmalı.

Bu bilgiyi odanızın kullanımına göre değerlendirebilirsiniz. Örneğin salonda tv sehpanızın yüksekliği ekranın duvara asılması veya ayaklar üzerinde sehpada durması konusunda belirleyici olacak. Küçük ekran ve alçak tv sehpasına sahipseniz, tv'nizi duvara asmanız daha doğru olacaktır.

Benzer prensibi mutfak televizyonlarında da uygulamak mümkün. İzleyicinin boyuna uygun olarak göz hizasında bir nokta ekranın ortasına gelecek şekilde asılması en doğru sonucu verecektir.