Shaggy Halı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Shaggy halı, uzun ve kabarık tüylü halı demek. Adını İngilizce "shaggy" kelimesinden almıştır. Bu halılarda hav ya da tüy uzunluğu 3-5 santim kadardır. Shaggy halıların görünümleri, post halı gibidir. Shaggy halılar, istenilen ebat ve renk tonlarında bulunabilmektedir. Shaggy halıların üzerine minder koymadan rahatıkla oturabilirsiniz. Çünkü bu halılar, yumuşacık. 

Shaggy halılar genellikle yoğun trafiğin olmadığı alanlarda kullanılır. Çünkü bu halının temizlenmesi diğer modellere göre daha zordur. Hav yüksekliğinin fazla olmasından dolayı araya giren kirler, temizlik konusunda sorun yaşatmaktadır. Bu yüzden salon, oturma odası ve mutfak gibi alanlarda kullanmak yerine yatak odanızda kullanmanz daha iyi olabilir. Shaggy halıların tüylü yapılarından dolayı çocuk odalarında kullanılması da pek doğru tercih olmaz. Özellikle emekleyen çocuğunuz varsa tüyler onu rahatsız edebilir.

Shaggy halının temizliği zor diye vazgeçmeyin bu güzellikten. Bu halıları, düzenli bir şekilde temizlediğiniz takdirde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Shaggy halınızı temizlerken emiş gücü yüksek olan bir elektrik süpürgeniz varsa işiniz kolay. Halınızı süpürdükten sonra nemli bir mopla da halının tüylerini silerseniz tüylere yapışn kirleri arındırmış olursunuz. Bu halılar için geleneksel temizlik yöntemleri de çok iyi. Halınızı çırpabileceğiniz bir alanınız varsa mutlaka çırparak ya da bir şeyle vurarak halının derinlerindeki tozların çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Halı temizliği ve diğer bilgiler konusunda taktiklere ihtiyacınız varsa bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.