Hardal Rengi İle Dekore Edilmiş Evlerden 20+ Fotoğraf ve Fikir
Hardal Rengi Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalı?

Sarının renk ailesinden olan hardal rengi, koyu tonlarında bir sarı pigmenti. Hardal rengini, son beş yıldır dekorasyondan giyime kadar her alanda sık bir şekilde görmek mümkün. Girdiği ortamlara pozitif enerji katan bu renk, evin birçok bölümünde güzel kombinler yaratıyor. Renk tonunun verdiği sıcaklıkla birlikte özellikle nötr ortamlar, bir hayli hareketleniyor.

Renklerin çoğuyla da arası iyi, hardal renginin. Bu yüzden, farklı renk kombimleriyle denemek ve uygulamak mümkün. İsterseniz hardal rengini vurgu yapmak için açık tonlarla kullanırsınız isterseniz de güçlü renklerle birlike farklı bir görünüm yaratırsınız. Burada, sizi bir konuda uyarmakta fayda var. Hardal rengini, birçok renkle kullanabilirsiniz. Bunda sorun yok. Ama hardal rengini çok fazla kullandığınız takdirde hem alanınız daha dar görünür hem de siz de huzursuz duygular uyandırır. Bu yüzden, hardal rengini ölçülü kullanmaya dikkat edin. Ölçüyü kaçırmadığınız takdirde bu rengi, birçok renkle kullanabileceğiniz gibi dekorasyonunuzun birçok bölümünde de kullanabilirsiniz. 

Duvarlarda Hardal Rengi

Hardal rengini kullanabileceğiniz alanlardan biri duvarlarınız. Duvarlarınızda hardal rengini uygularken bütün duvarlarda bu güçlü tonu kullanmanız yorucu bir ortam yaratır. Bu yüzden ya tek bir duvarınızda ya da duvarınızın bir bölümünde kullanmalısınız. Hardal renginin içinde bulunduğu duvar kağıtlarıyla da güzel bir görünüm yakalamanız mümkün. Bu konuda, nötr tonlarla birlikte hardal rengine yer veren çizgili duvar kağıdı, düşünebileceğiniz seçeneklerden olabilir.

Mobilyalarda Hardal Rengi

Hardal renginin çok kullanıldığı alanlardan biri, kuşkusuz mobilyalar- özellikler koltuk takımları-. Hardal rengini mobilyalarınızda kullanırken, küçük parçalarda hardal rengini kullanırsanız daha güzel görünümler elde edebilirsiniz. Koltuk takımlarında sık gördüğümüz nötr tonlara eşlik eden hardal berjerlerin kullanılması gibi.

Halılarda Hardal Rengi

Hardal rengini, mobilyalarınızda ve duvarlarınızda kullanmak istemiyorsanız ama "bu rengi evime katmalıyım" diye düşünüyorsanız, halınız ne güne duruyor. Halınızda, hardal rengini kullanarak evinizde yaratmak istediğiniz enerjiyi yaratabilirsiniz. Hardal renkli bir halıyı kullanırken dikkat edeceğiniz nokta, duvarlarınızın ve halıyı kullandığınız alanın sakin tonlarla dekore edilmiş olması. Hardal öne çıkacak bir renk olduğu için nötr ya da pastel tonlarda daha uyumlu görünümler yaratır.

Bizimle paylaşılan evlerden halı modellerine göz atmak ve fikir edinmek için buradan faydalanabilirsiniz.

Dekorasyonda Hardal ve Kahverengi Uyumu

Hardal rengini, en çok birlikte gördüğümüz renklerin başında kahverengi geliyor. Oldukça yakışan bu iki rengin uyumunda, doğal tonlardan olan kahverengi, hardalın enerjisiyle hareket kazanıyor. Birbirine yakışan bu iki rengi kombinlerken, ilk olarak hangi tonu ağırlıklı olarak kullanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Burada size tavsiyemiz, kahverenginin açık tonlarıyla hardalı kombinleyerek kahverengine ağırlık vermeniz. Çünkü, kahverenginin koyu tonları ve hardal yoğun olarak kullanıldığında dekorasyonunuz karmaşık bir hal alır. 

Kahverengi ve hardal uyumunu kullanacağınız alan küçükse, bu iki rengin yanına krem ya da bej gibi nötr bir tonun etkisini katın. Bu şekilde hem daha uyumlu hem de ferah bir hardal rengi dekorasyonu yapmış olursunuz.

Dekorasyonda Hardal ve Yeşil Uyumu

Doğada birçok objede gördüğümüz sarı ve yeşil ikilisi, dekorasyondayerini hardal sarısı ve haki yeşiline bırakıyor. Bu iki tonun, bir arada kullanıldığı dekorasyonlarda hem doğal hem de enerjik alanlar ortaya çıkıyor. Yeşil ve hardal uyumunu evinizde uygularken hangi rengi geniş alana yaymak istiyorsanız buna göre bir dekorasyon yapmalısnız. İsterseniz geniş yeşil koltuklara eşlik eden hardal berjerler kullanabilirsiniz. Ya da tam tersini yaparak geniş alanı hardala verip yeşili daha dar alana yayabilirsiniz.

Yeşil ve hardal rengini birlikte kullanırken uygulayacağınız diğer bir seçenek de araya üçüncü bir rengi katmak. Bu iki renge yakışan kahverengi, krem, bej ve beyaz gibi renk tonlarıyla üçlü bir renk kombinasyonu yaratabilirsiniz.

Dekorasyonda Hardal ve Mavi Uyumu

Neşeli renklerden olan hardal, huzurun rengi mavi ile buluştuğunda gayet güzel görünümler ortaya çıkıyor. Mavi ve hardal rengini bir arada kullanırken maviyi yoğun olarak kullanmak istiyoranız mavinin daha açık tonlarından yararlanın. Koyu mavi ve hardal rengiyle yapılan bir dekorasyon, iki yoğun rengin yayacağı fazla enerjiden dolayı yorucu bir görünüme sebep olabilir. Bu iki rengi birlikte kullanırken daha güzel bir görünüm oluşturmak için araya üçüncü bir renk olan beyaz ya da krem gibi açık renk tonlarını ekleyebilirsiniz. Ya da gri gibi serin bir renkler üçlü renk uymunu yakalayabilirsiniz.

Dekorasyonda Hardal ve Gri Uyumu

Hardal ve gri renk ikilisi, dekorasyonda çok güzel görünümler yaratan kombinler arasında. Hardal renginin neşeli enerjisiyle grinin serin havası bir araya geldiğinde ortaya çıkan dekorasyon oldukça şık bir hale bürünüyor. Hardal ve griyi bir arada kullanırken yoğunluğu griye verin. Bu şekilde, grinin ortamınızda yaratacağı rahat havaya hardalın enerjisini ekleyip dekorasyonunuza hareket katarsınız. Araya farklı renkleri de eklemeyi düşünürseniz beyaz, siyah ve mavi gibi renklere yer verebilirsiniz.

Dekorasyonda Hardal ve Beyaz Uyumu

Her renge yakışan beyaz , hardala yakışmaz mı? Tabi ki yakışıyor. Hem de çok iyi bir şekilde. Beyaz ve hardal uyumunu evinizde kullanırken beyazın ferahlığıyla hardalın yoğun etkisini çok iyi bir şekilde dengeleyebilirsiniz. Bu iki rengi bir arada kullanırken isterseniz beyaza ağırlık verip hardal ile birlikte üçüncü bir rengi kullanabilirsiniz. İsterseniz hardalı yoğun olarak kullanıp beyazdan destek alabilirsiniz. Ya da bu iki renge de eşit oranda yer verecek bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Dekorasyonda Hardal ve Mor Uyumu

Hardal ve mor uyumu, kontrastlıktan geliyor. Birbirine kontrast olan bu iki renk bir araya geldiğinde ilgi çekici görünümler oratay çıkarıyor. Bu iki rengin uyumunu evinizde uygularken araya üçüncü bir rengi katmanız daha güzel görünür. Çünkü iki güçlü renk olan hardal ve mor sadece bir arada kullanıldığında yorucu ve huzursuz bir görünüm yaratır. Hardal ve moru kullanırken nötr ağırlıklı bir ortama hardal ve moru küçük alanlarda katarak istediğiniz çekici dekorasyona ulaşabilirsiniz.

Mutfaklarda Hardal Rengi Nasıl Kullanılmalı?

Mutfağınız küçükse mutfak dolaplarınızın hepsini hardalla kaplamak gibi bir hataya düşmeyin! Bu şekilde, mutfağınızı daha da küçültürsünüz. Bunun yerine, mutfak masanızda ya da mutfak duvarlarınıza yerleştirebileceğiniz açık raflarda uygulayabilirsiniz. Bu şekilde hem daha canlı hem de ferah bir mutfağınız olur. Mutfağınız büyükse mutfak dolaplarınızda hardal rengini beyaz ya da ahşapla birlikte kullanıp farklı bir görünüm yaratabilirsiniz. Yalnız mutfağınız ne kadar büyük olsa da siz yine de hardalı çok fazla yaymasanız iyi edersiniz. Mutfaklarla ilgili farklı fikirler edinmek ve çok sayıda mutfak modeline göz atmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Yatak Odalarında Hardal Rengi Nasıl Kullanılmalı?

Yatak odanızda hardal rengini kullanabileceğiniz çok güzel bir alan var: Yatak başlığınızın yaslandığı duvar. Özellikle beyazla ferahlamış bir yatak odanız varsa hardal rengine duvarınızda yer vererek hem odanıza renk hem de enerji katmış olursunuz. Hardal rengine yoğun olarak yer vermek istemiyorsanız da yatağınızı süsleyecek tekstil ürünlerinde bu rengi kullanarak güzel görünümler yaratabilirsiniz. Araya bir de açık tonlarda maviyi katarsanız tadından yenmez. Yatak odalarıyla ilgili farklı fikirler edinmek ve çok sayıda yatak odası modeli arasında gezinmek için buradan yararlanabilirsiniz.

Evinizde renk dengesini nasıl sağlamanız gerektiği konusunda size yol gösterecek "ev dekorunda 60-30-10 kuralı" başlıklı yazımızdan faydalanmanızı öneririz.