Duvar Boyama Teknikleri

Boyama denince akla ilk glen bölümlerden biri kuşkusuz duvarlar. Standart duvar görünümünden hoşlanmayan biriyseniz duvarlarınızı farklı tekniklerle boyayarak sıra dışı ve şık görünümler elde edebilirsiniz. Şimd bu teknikler hakkında konuşalım biraz.

Naylon Tekniği ile Duvar Boyama

Bu teknikte ilk olarak duvar boyanıyor. Daha sonra boyası kurumayan duvara naylon parçası fırça ile yerleştiriliyor. Naylonu yerleştirirken pürüzlü görünümler elde etmek için belli aralıklarla naylonu büzüştürebilirsiniz. Kuruyan boyadan naylonu almanızla tamamlanan bu teknikte, duvarlarınızda eskitme görünümü elde edersiniz.

Havlu Tekniği ile Duvar Boyama

Havlu tekniği, duvarlarda pürüzlü bir görünüm sağlar. Bu görünümün kötü olduğunu düşünmeyin. Çünkü desen şeklinde görünen bir pürüzden söz ediyoruz. Havlu tekniğinde, duvarda olan boyadan koyu bir ton ile desen veriliyor. Desen verme işlemi yapılırken havlu, koyu tonlu boyaya batırılarak iyice emmesi sağlanır. Daha sonra rulo haline getirilen havlu yukarı-aşağı duvara sürülür. Bu işlem sonunda, havlunun dokusundaki desenler duvara geçer ve oldukça şık görünümler oluşur.

Sünger Tekniği ile Duvar Boyama

Sünger ile duvarınızı boyayarak duvarınızda blok halinde görünümler oluşturabilirsiniz. Tuğla görünümü oluşturmak için tercih edebileceğiniz bu teknikte, süngeri boyaya batırıp duvara uyguluyorsunuz.

Maskeleme Tekniği ile Duvar Boyama

Duvarınızda geometrik desenlerden ve üç boyutlu görünümlerden hoşlanan biriyseniz maskeleme tekniğini denemelisiniz. Bu teknikte, bir bantı belli aralıklarla ve oluşturmak istediğiniz şekle göre duvara yapıştırıyorsunuz. Daha sonra isterseniz bantlar arasında kalan aralıklarda farklı renkleri uygulayabilirsiniz ya da tek renk kullanabilirsiniz. Boyama işlemini tamamladıktan sonra yapacağınız şey, bantı dikkatli bir şekilde çıkarmak. Maskeleme tekniğini uygularken daha önceden, oluşturacağınız şeklin genel görünümü hakkında fikir sahibi olmanız gerekir. Aksi halde kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.