Antre nedir?

Antre veya başka bir deyişle giriş, evinizde hem sizin, hem eve gelen misafirlerinizin görecekleri ilk ve son nokta. Bu sebeple de akılda kalan, ilham veren ve adım atar atmaz evin ortamını hissettiren bir antre tasarlamak, evin bütünlüğü açısından çok önemli. Antrenizi dekore ederken önerimiz evin stiline uyumlu, genel havasını tamamlayan bir tasarım tercih etmeniz. 

Ev Gezmesi'nde antre dekorasyonu fotoğrafları arasında gezerken, estetik kadar kullanışlılığa da dikkat etmeye çalışın. Evin yükünü kaldıran bu bölüm, iyi organize edilirse; stil sahibi olduğu kadar işlevsel bir tasarım da elde edebilirsiniz.

Antremi nasıl dekore etmeliyim?

Temizlik sonrası ev derli topluyken her şey güzel ve antreniz gayet fotojenik. Gel gelelim günlük hayatta bunu devam ettirmek göründüğü kadar kolay değil. Yorgun bir gün ardından bir elde anahtar, diğerinde poşetler, kolda çanta, üstünüzde kaban eve girdiniz. Bunları ortalıkta bir yerlere atmak işten bile değil. Antre dolaplarını iyi organize etmek bu sebepten önemli. Ayakkabılığın, vestiyerin, anahtar ve çanta koyma yerinin belli olduğu, iyi planlanmış edilmiş bir antre, sizi ileride yaşanabilecek dağınıklıktan kurtaracak. Her şey önceden düşünülüp, yerleri belli olursa; sadece dekorunuz değil, akıl sağlınız da korunacak. Bu dediğimiz özellikle de çocuklu evler için geçerli!

Bu kadar dolaptan konuşunca antre, estetikten çok işlevin öne çıktığı bir alan gibi kulağa geliyor. Ama merak etmeyin, antre dekorasyonu ille de sıkıcı olmak zorunda değil.

Dresuarlar son dönemde antre dekorasyonlarının yıldızı. Bunun sebebi hem dekoratif, hem de işlevsel olmaları. Kompakt boyutları sayesinde en küçük alana bile sığıvermeleri, onları antre için uygun bir mobilya yapıyor. Dresuarlar, farklı materyal ve tasarımlarda mevcut. Ev Gezmesi'nde dresuar seçim rehberinde farklı dresuar modelleri ve dresuar kullanım önerileri arasında gezerken, kendi evinizin stiline uygun tasarımlardan ilham alın.

Çiçekler, kaseler, sepetler, anahtarlıklar, bunların yanında duvarı süsleyen ayna ve tablolar antrenize renk katmanın güzel yolları. Fotoğraflar arasında gezerken, ilginç başka fikirler de bulacaksınız.

Antrenizde kullanacağınız bir diğer önemli mobilya, vestiyer. Büyük markalarda hazır vestiyer ve portmanto modelleri bulabilmeniz mümkün. Ama bu mobilya daha çok, alana ve ihtiyaçlara uygun şekilde özel yaptırılıyor. Ev Gezmesi'nde vestiyer etiketi içinde farklı vestiyer modelleri arasında gezip, vestiyerin iç tasarımı konusunda önerilerden faydalanabilirsiniz. 

Antremi nasıl güzelleştirebilirim?

Antre dekorasyonu genellikle bir ev tasarlanırken, en sona kalan bölümlerden. Bunun sebebi yüksek ihtimalle antrenin görselliği yerine işlevi ile öne çıkması. Ama aslında antre dekorasyonunu güzelleştirebilmek için yapabilecek o kadar çok şey var ki. Sadece Ev Gezmesi'ndeki antreler bile antre tasarımınıza harika fikirler vermeye yeter de artar bile.

Antre tasarımına kapı ile başlamak doğru olur. Çünkü koca boyutuyla giriş kapısı, antre dekorasyonun büyük bir parçası. Tasarıma uygun bir model ve renk tercih edin. Eğer kapınızı değiştirme imkanınız yoksa, boyamak da bir seçenek. Bir haftasonu projesi olarak, dış kapınızı renklendirin; Ev Gezmesi'nde kendin yap projeler içinde fikir alabileceğiniz pek çok kapı boyama projesi var.

Antre halısı ve antre avizesi yine dekorasyon için önemli dokunuşlar. Kare antrelerde yuvarlak veya oval halılar popüler seçimler. Eğer simetri sizin için önemliyse, altında kaymazı olan bir model tercih edebilirsiniz. Farklı markalarda pek çok kaymazlı halı seçeneği mevcut.

Antre aydınlatması olarak ise spot aydınlatmalar oldukça popüler, ama kendinizi bununla sınırlamayın. Gösterişli avizeler, sarkıtlar, şık antrelere çok yakışıyor. Antre dekorasyonunda bir diğer popüler seçim ise gergi tavanlar. Işık almayan antreler, desenli gergi tavan uygulamarıyla estetik ve özgün bir tasarım kazanıyorlar. Ev Gezmesi'nde gergi tavan fotoğrafları arasında gezerken, antre dekorasyonunuzu tamamlayacak bu şık uygulama için fikirler toplayın.