Verandalar İçin Dekorasyon Fikirleri

Veranda, evlerin girişlerinde bulunan zeminle aynı hizada ya da merdivenle yükseltilmiş, üstü çatı kaplı giriş balkonlarına verilen isim. Evin dışa açılan yüzü olan bu alanlar, keyfili zaman geçirilecek yerlerin başında gelir. Verandalar, kullanılan malzemeye göre ahşap, metal ya da beton şeklinde olabiliyor. Kullanımının tarihçesine bakıldığında çok çok eskilere dayanan verandalar, bulunduğu evlere farklı etkiler katan mimari bölümlerden.

Verandalı bir eve sahip olmanın sağlayacağı çok avantaj var. İnsanların evin içinde vakit geçirdikleri kadar, veranda da zaman geçirdikleri düşünülünce evin +1 odası şeklinde görebilirsiniz bu alanları. Bu yüzden, evin içine gösterilen önem veranda dekorasyonuna da gösterilmeli.

Verandanızın dekoasyonunu yaparken farklı bir şekilde ilerleyeceğiz. Normalde önce büyük parçaları dekorasyona ekleriz. Daha sonra küçük parçalarla renk katarız. Verandayı dekore ederken önce küçük ama çok etkili olan çiçeklerden başlayacağız. Çünkü, verandanıza hem sevimli hem de güzel görünümü katacak çiçekler, veranda dekorasyonunun büyük bir kısmını oluşturur. Çiçeklerinizi isterseniz küçük saksılarda yerde, isterseniz saksıları sergileyebileceğiniz bir panoda sergileyebilirsiniz. Buna, kendi zevkinize göre karar verebilirsiniz. Verandanızda hangi çiçekleri kullanabileceğinize dair detaylı bilgi almak için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz. 

Çiçekleri verandanıza yerleştirdikten sonra, sıra duvarlarda. Veranda, duvarlarında isterseniz doğal dokular yaratmak için taş duvarlardan ya da tuğlalardan yararlanabilirsiniz. Ya da daha moder görünümden yanaysanız sanatsal görünümler yaratacak tablolarla duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Verandanızın duvarları kadar zeminleri de önemli. Veranda zemininde isterseniz ahşap kullanarak sıcak ve nostaljik bir görünüm yaratabilirsiniz. İsterseniz de desenli seramiklerle verandanıza hareket katabilirsiniz. 

Verandanızın genel görünümünü şekillendirdikten sonra yapacağınız son şey, ihtiyaçlarınızı karşılayacak oturma alanları ve masa kullanmak. Verandanız küçükse masa ve sandalye takımı alanı küçülteceği için bir köşe takımına yer vererek alandan tasarruf edebilirsiniz. Büyük bir verandanız varsa dış mekan oturma gruplaını tercih ederek daha güzel sonuçlar yaratırsınız.

Veranda Nasıl Yapılır?

Şimdiye kadar verandası olanlar için bilgiler verdik. Peki ya olmayanlar? Üzülmeyin, eğer alanınız varsa nasıl veranda sahibi olabileceğinize dair bilgiler de vereceğiz.

Vveranda sahibi olmak istiyorsanız yapacağınız ilk şey, şekline karar vermek olmalı. Bunun için evinizin tarzını baz alabilirsiniz. Örneğin, nostaljik görünümlü bir eviniz varsa onu ahşap bir veranda çok iyi tamamlayacaktır. Verandanızın şekline karar verirken belirleyici olacak bir kıstas da alanın büyüklüğü, Vveranda için ayrılan alanın büyüklüğüne göre farklı veranda tasarımlarını deneyebilirsiniz. Vverandanızın şekline karar verdikten sonra zemin ve çatı sistemlerinde ne kullanacağınızı belirlemelisiniz. Zemin ahşap mı olacak yoksa karo mu? Çatınız metal mi olacak, pvc mi ya da saz mı? Bütün bunlara karar verip malzemelerinizi edinmelisiniz. Eger yetenekli biriyseniz malzemelerinizi edindikten sonra inşaata kendiniz başlayabilirsiniz. Bunun için önce zemini oturtmanız gerekir. Daha sonra yapıyı oturtmalı ve çatıya girişmelisiniz. Artık verandanız genel olarak hazır. Bundan sonrasında yapacağınız şey verandanızın dekorasyonu. 

Veranda yetmez bana bahçe için fikirler lazım diyorsanız buradan çok detaylı bilgilere ve örnek bahçe fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.