Pastel Renkler Nelerdir?

Pastel renkler, canlı renklerin beyaz katılarak soluklaştırılmasıyla oluşan renkler. Peki hangi renklerdir bunlar? Şeker pembesi, mint yeşili, şampanya rengi,lila, limon sarısı, bebek mavisi gibi canlı renklerin daha soluklaştığı pigmentler, pastel tonlardır. Bu liste bunlarla sınırlı değil tabi ki. Aklınıza gelecek bütün canlı renklerin daha soluk görünümlerini, pastel olarak tabir etmek mümkün.

Pastel renkler neden bu kadar yaygın? Çünkü, canlı renkler yoğun olarak kullanıldığında kalabalık bir görüntü yaratıyor. Ama pastel renklerin yumuşatılmış görünümünden dolayı böyle bir sorun, meydana gelmiyor. Pastel renklerin artı yönlerinden biri de girdiği ortama kattıkları ferahlık hissi. Bu yüzden, pastel renkler küçük odaların kurtarıcısı haline geliyor.

Pastel renklerin kullanımına hemen hemen her dekorasyonda denk geliriz. Kimisi doğru şekilde kullanır. Kimisi de yanlış. Pastel renkler doğru kullnılmadığı zaman, renklerin soluk etkisinden dolayı ortaya sıkıcı bir görünüm çıkıyor. Pastel renkleri doğru kullanmanın çok basit birkaç kuralı var. Bunlara uyulduğunda neşeli ve şık ortamların oluşmaması mümkün değil.

Pastel renkleri kullanırken dikkat edeceğiniz ilk kural, bu tonlara en fazla üç alanda yermeniz. Yani üçten fazla pastel rengi bir arada kullanmayın. Aksi halde, bahsettiğimiz o sıkıcılık sizi bulur. Daha sonra yapmanız gereken pastel renklerin arasına bir canlı rengi katmak. Örneğin, limon sarısı ve beyaz ağırlıklı salonunuza katacağınız yeşil gibi. Pastel renkleri kullanırken uyacağınız diğer bir kural da bu tonlara geniş alanlarda yer vermeniz. Yani örneğin, koyu renk tonlarının vurgu olduğu bir odanın duvarlarında pastel tonları kullanarak daha uyumlu görüntü sağlayabilirsiniz. Renklerle ilgili detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa bu yazımızdan işinize yarayacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yatak Odasında Pastel Renkler

Yatak odanızda pastel renkleri kullanarak her şeyden önce dingin bir ortam yaratabilirsiniz. Pastel renklerin rahatlatıcı etkisinden dolayı, yatak odanızda oldukça huzurlu hissedersiniz. Pastel renkleri yatak odanızda kullanabileceğiniz alanlardan biri duvarlarınız. Duvarınızda adaçayı yeşili ya da açık şeftali tonlarında bir boya kullanarak nötr tonlarla ve vurgu renklerle dekore edilmiş odanızda, çok şık bir ambiyans yaratabilirsiniz. Pastel renklere geniş yer kaplayan alanlarda yer vermek istemiyorsanız küçük mobilya parçalarınızda kullanabilirsiniz. Yatak odanızda kullanacağınız pastel renkli bir puf ya da komodin, bu konuda size yardımcı olur. 

Yatak odanzda pastel renkleri kullanabileceğiniz alanlardan biri de tekstil ürünleriniz. Pastel tonlarla süslenmiş desenlerin olduğu nevresimlerle odanızda neşeli ve güzel bir hava yaratırsınız. Desen seçimi konusunda da İngiliz Counrty tarzından esinlenebilirsiniz. Genel olarak floral desenlerin pastel renklerle buluştuğu bu tarz, yatak odanızda oldukça güzel durur. Yatak odanızla ilgili farklı konularda bilgi almak ve detaylı bilgilere ulaşmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Çocuk Odalarında Pastel Renkler

Pastel renklerin çok yakıştığı bölümlerden biri, kuşkusuz yatak odaları. Çocukların hayal dünyalarına hitap eden bu renkler, aynı zamanda dininlik sağladığı için çocuğunuzun rahatlamasını sağlar. Pastel renkleri yata odasında kullanırken oldukça geniş alanlara yaymalısınız. Tabi bu arada araya canlı tonları katmayı da ihmal etmeyin. Aksi halde çok çekici bir görüntü oluşmaz. Örneğin, lila ile dekore edeceğiniz çocuk odasında, lilanın yanına açık pembe tonlarında diğer bir pastel rengi ekleyip, arada çok küçük detaylarda mor gibi güçlü bir renge yer verebilirsiniz. Bu şekilde hem uyumlu hem de hareketli bir renk düzeni yaratmış olursunuz. Çocuk odaları ile ilgili farklı fikirlere ve çok sayıda çocuk odası modeline ulaşmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Mutfaklarda Pastel Renkler

Mutfaklar ve pastel renklerden bahsedince birçocuğunuz aklına Country mutfaklar geliyordur. Pastel renkler her ne kadar sadece bir tarza özgü olmasa da mutfaklarda kullanılan pastel tonlar, genel olarak Country görünümlerde tercih ediliyor. Mutfaklarınızda pastel renkleri; duvarlarınızda, kullandığınız mobilyalarda yada küçük ev aletlerinizde kullanabilirsiniz. Pastel renkleri, mutfaklarınızda kullanırken belli bir denge yaratmaya özen gösterin. Bu demek oluyor ki, ölçüyü kaçırmadan kullanın. Aksi halde karmaşa ve yorucu bir mutfağa sahip olursunuz. Mutfaklarla ilgili farklı fikir ve çok sayıda mutfak modeline ulaşmak için buradan faydalanabilirsiniz.