Niş Nedir? Nişlerle Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Nişlerle yapılan dekorasyonu görmüş ya da duymuşsunuzdur. Bu dekorasyon tekniğinde, duvara yerleştirilen profiller alçı ile kaplanarak raf görünümü alıyor. Duvar nişleri, şık ve kullanışlı dekoratif detaylardan. Hele bir de spot ışıklarla süslendiklerinde daha bir estetik dururlar. Nişlerle duvar dekorayonu yapılırken ilk olarak nasıl bir şekil istendiğine dair plan çizilir. Plan çiziminden sonra profiller belirlenen şekil dahilinde duvara monte edilir. En son olarak yerleştirilen profillerin üstü alçıpan ile kapatılır. 

Duvar nişleri, o kadar çok amaçlı ki. İsterseniz tv ünitesi olarak, isterseniz kitaplık ya da raf olarak kullanabilirsiniz. Çok amaçlı kullanableceğiniz gibi çok farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. Bu konuda çok fazla seçeneğiniz var. İçini renkli kullanabileceğiniz gibi duvar nişlerininizin iç kısımlarında desenler de uygulayabilirsiniz. Dediğimiz gibi söz konusu duvar nişi olunca seçenek de kullanım şekli de çok.

Duvar Nişleri Nasıl Dekore Edilir?

Duvar nişleri dekore edlirken aksesuarların önemi büyük. Çünkü, o güzel aksesuarlar, duvar nişlerini süsleyecek. Evinizde kulandığınız duvar nişini hangi amaçla kullanırsanız kullanın her şekilde aksesuarların girmesi gerekecek. Önemli olan bu aksesuarların nasıl yerleştirilmesi gerektiği. Duvar nişlerinize aksesuar yerleştiriken genel olarak büyük ve dikey parçaları baş role koyun. Bu demek olmuyor ki diğer parçaları unutun! Farklı boyutlar kullanılan aksesuarlar, alanda görsel ilgi sağlayacağı için farklı boyutlara da yer verin. Bu, duvar nişlerinin dekorasyonuyla ilgili sadece bir ipucu! Daha detaylı bilgiler edinmek için buradan yardım alabilirsiniz.

Duvar Nişlerinin Avantajları

Duvar nişlerinin en önemli avantajı alandan yarattığı tasarruf. Mobilya dolaplara göre daha az yer kapladıkları ve duvarın her alanını verimli hale getirdikleri için duvar nişleri, oldukça kullanışlı. Duvar nişlerinin bir diğer avantajı da daha fazla depolama alanı sağlamaları. Özellikle dar alanlarda uygulanacak duvar nişleri sayesinde ekstra kullanım alanı yaratmanız mümkün.