Makrome Nedir?

Makrome diğer adıyla düğümleme sanatıdır. İpliklerin birbiri arasından geçirilmesiyle düğümler oluşturularak oluşan makromenin kullanımı oldukça eskidir. Makrome araç kullanımı gerektirmeyen el ile yapılan sanatlardan. Gemici düğümlerinden esinlenerek yapılan bu el işi, hepimizin hafızasında bir yere sahiptir. Okulda el sanatları derslerinde belki birçoğumuz yapmışızdır bu sanatı. Bu dekoratif objelerin adının son zamanlarda daha çok duyulmasının nedeni tekstilden dekorasyona kadar birçok alanda kendilerine tekrar yer bulmaları. Makrome yapımının kolay ve maliyetinin düşük olması onun çekici hale gelmesnde önemli olan etkenlerden. Makrome yaparken önemli olan düğümlerin düzgün olması. Makromede belirli bir şekliniz de yoktur. Burada her şey sizin yaratıcılığınız ve yeteneğinize bağlıdır. Makromelerin nasıl kullanıldığına dair gerçek evlerden fikirler almak için Ev Gezmesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Makrome Yapımı

Makrome yapımı için özellikle kullanacağınız bir ip çeşidi yok. Her çeşit lif ya da iplik kullanarak yapabilirsiniz. Makrome için önemli olan iplerin gergin olmasıdır. Bunun için de makrome tahtasından faydalanılır. Düğümlerinizin düzgün olması için gerekirse pratikler yapabilirsiniz. İstediğiniz gibi olmadığında kolaylıkla söküp yeniden deneyebilirsiniz. Makromede çok fazla düğüm çeşidi vardır fakat en çok kullanılan iki düğüm şeklidir. Bunlar sarma ve kare düğüm şekilleridir. 

Duvar Dekorasyonunda Makrome

Annelerimizin çeyizlerinden günümüze geçiş yapan makromeler geçmişe dönük modanın bir örneği. Büyükannelerimizin evlerinde asılı halde görmeye alışık olduğumuz bu el sanatını şu an da bir çok yerde görmek mümkün. Evlere bambaşka bir dokunuş kazandıran makromeler, özellikle duvarları süslüyor. Makromelerin dekorasyonda kullanılması eski ile yeninin buluşması gibi. Günümüzde modern bir etki kazanan makromeler, içinde nostaljik esintileri barındırıyor. Durum böyle olunca da makromenin olduğu evlerde, modern ve nostalji bir arada oluyor. 

Duvar dekorasyonunda makrome kullanmak için sizi kısıtlayan çok fazla nokta yoktur. Çünkü makromeler genel olarak birçok dekorasyon stiline yakışıyor. Her ne kadar hepimiz makromelere aşina olsak da günümüzde kullanılan modeller yaratıcılığın ön plana çıktığı türlerden. Bazen bir duvarı tamamen kaplayan bir örneğine denk gelebiliyoruz bazen de daha küçük şekilde olanına. Burada belirleyici olan duvarınızın hangi büyüklüğe ihtiyaç duyduğu. Tamemen boş olan duvarınızı sadece makrome ile süslemek istiyorsanız büyük bir makrome sizin için uygun olur. Ama duvarınızda makromeyi çiçek ya da objelerinizi sergileyeceğiniz bir malzeme olarak kullanacaksanız daha küçük boyutlu makrome kullanın. Farklı makrome modelleri ve ne şekilde kullanıldıklarına dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Makrome ile İlgili Kendin Yap Fikirleri

El emeği işin içinde olunca her şey daha güzelleşiyor. Bu sır artık çoğu kişi tarafından bilindiği için kendin yap fikirleri oldukça revaçta. Söz konusu el emeği olunca da makrome olmadan olmuyor. Düğümlerin şık süsleme aracına dönüştüğü makromeler için ilham alınacak çok nokta var. Makromeler iplerden oluşyor ve iplerin sarmalayacağı her şey makromeniz için malzemeye dönüşebilir. Duvarınızda raf kullanmayı seven biriyseniz onları duvara monte etmeden de makromeler aracılığıyla kullanabilirsiniz. Bunun için iki adet ya da kaç katlı olmasını istiyoranız o kadar rafa ve ipe ihtiyacınız var. Rafların iki yanından bağladığınız ipleri düğümlemeye başlayarak çok şık raflar elde edebilirsiniz. Raflardan oluşan makromenizi kitaplık olarak ya da sevdiğiniz objeleri yerleştireceğiniz bir alan olarak kullanabilirsiniz.

Duvarınızda başrolü makromeye vermeyi düşünen biriyseniz öncelikle elinize uzun ve orta kalınlıkta bir ağaç dalı alın. Ağaç dalının pürüzsüz olmamasına dikkat edin. Daha sonra seçtiğiniz ipleri ağaç dalına geçirip düğümlemeye başlayın. Makrome için belirli bir düğümleme şekli yok. Sizin zevkiniz ya da yeteneğinize göre ortaya çıkacak bir düğümü de tercih edebilirsiniz ya da sık kullanılan makrome düğüm şekillerinden faydalanabilirsiniz. İstediğiniz büyüklük neyse onun yarısına gelinceye kadar düğümlemeye devam edin. Daha sonra düğümlediğiniziz yarısı kadar ipi de sarkıtın. Evinizde otantik hava yaratacağınız makromenizin renginin de dekorasyonunuza uygun olmasına dikkat etmeyi unutmayın.