Küçük Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Küçük banyo dekorasyonu yapılırken temel kaide, alanı büyük gösterecek detaylara yer vermek olmalı. Peki nedir bu detaylar? Bu detaylar, banyoda kullandığınız fayanslardan aksesuarlara kadar hepsini içeren parçalar. Küçük bir banyoya sahipseniz yapmanız gerekenlerden şimdi sırayla bahsedelim.

Küçük Banyo İçin Hangi Boyutlarda Fayans Kullanılmalı?

Size, küçük banyonuz için küçük fayans kullanmanız gerektiği konusunda tavsiye veren varsa uzaklaşın! Çünkü, bu doğru değil. Küçük banyoları büyük gösterecek detaylaradan biri büyük boyutlu fayanslar. Küçük boyutlu fayanslar kullandığınızda bunların harç ile tamamlanan ara bölümleri banyonuzda bütünlüğün önüne geçecek. Ama, büyük boyutlu fayans kullandığınız takdirde fayansların derz araları daha az görünecektir. Bu da bütünlük açısında güzel görünüm yaratacak.

Banyonuzu büyük göstermek için kulllanacağınız fayansın boyutu kadar deseni de önemli. Bu konuda, yine genel olarak bütünlüğü bozmayacak sade tasarımlara yer verirseniz doğru yapmış olursunuz. Bir deiğer ipucunu da belirtmeden geçmeyelim! Küçük banyonuzu, büyük göstermek için fayanslarınızı yerleştiriirken köşegen şekilde yerleştirin. Çünkü, bu şekilde alanda perspektif yaratırsınız.

Küçük Banyolar İçin Hangi Renkler Seçilmeli?

Küçük banyoların sevdiği renkleri az çok sizler de tahmin ediyorsunuzdur. Banyo ya da diğer yerler fark etmeksizin küçük bir alanı ferah gösterme işi her zaman açık renk tonlarındadır. Beyaz, bej, çok açık mavi tonları ya da pastel sarı tonları gibi renkler, girdikleri alanlara ferahlık katıp ışığın da yansımasını sağlar. Küçük banyonuz için hangi renkleri ullanmanız konusuna gelirsek buzlu mavi, krem, su yeşili, beyaz (olmazsa olmaz), inci grisi, şeker pembesi, saman sarısı gibi açık ve pastel tonlar, sizin için uygun olacak pigmentlerden. Banyonuzun duvarlarında fayans yoksa duvarlarda boya kullanacaksanız tavan ile ayrı renkte olmasına özen gösterin. Çünkü, bu şekilde akıp giden bir görünüm elde edebilirsiniz.

Küçük banyonuza biraz desen katmak isteyen biriyseniz bu belirttiğimiz renklerden oluşan duvar kağıtlarıı seçebilirsiniz. Ama, bir şartla: Karışık desenler olmasın! Karışık ve göz yoran desenler banyonuzu küçük göstereceği için bunun yerine alanda illüzyon yaratacak çizgili duvar kağıtlarına yönelmelisiniz. Tavanı alçak bir banyonuz varsa dikay çizgili kullanabileceğiniz gibi yatay çizgili bir duvar kağıdıyla da banyonuzu olduğundan büyük gösterebilirsiniz.

Küçük Banyoyu Kulllanışlı ve Büyük Hale Getirmek İçin Fikirler

Küçük banyonuzu byük göstermek için seçeceğiniz fayanslar ve kullanacağınız renkler hakkında konuştuk. Şimdi de bira detaylara girelim. İlk olarak kullanacağınız aynadan bahsedelim. Küçük banyonuzda kullanacağınız ayna büyük boyutlu olursa alana daha fazla aydınlık ve ferahlık katar. Bu konuda, büyük boyutlu aynanızı duvarda kullanabileceğiniz gibi banyonuzda yer alan dolaplarınızın kapaklarında da uygulayabilirsiniz. 

Dolaplardan bahsetmişken... Dolaplar yerinizi çok daraltıyorsa duvar nişlerinden yararlanıp alanda ferahlık yaratabilirsiniz. Ayrıca, nişlerin içine yerleştireceğiniz aydınlatmalarla da alanı aydınlatıp daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Dolap olaak kullanabileceğiniz duvar nişlerinden duş bölümünün içine de yapabilirsiniz. Bu alanlarda da kullanacağınız nişler aracılığıyla şampuan vb. eşyalarınız için bir raf sağlamış olursunuz. Hem de daha dekoraif bir şekilde...

Biraz da banyo lavabonuz hakkında konuşalım. Küçük banyonuz için lavabo seçerkenayaklı lavaboları tercih edin. Hatta altında açık raf şeklinde bir bölüm de olursa havlularınızı buraya yerleştirebilirsiniz. Ya d daha da küçük banyonuz varsa lavaboyu orta merkeze koymak yerine tam köşeye alın. Bu şekilde alanı verimli bir şekilde kullanmış olursunuz. Lavabonun yeri ve duruşundan bahsetmişken lavabonun şekli üzerine de konuşmakta fayda var. Küçük banyolarda keskin hatlı köşeli tasarımlar alanı pek ferah göstermiyor. Bu yüzden, oval ya da yuvarlak lavabolarla daha güzel sonuçlar elde edersiniz.

Küçük banyonuzu nasıl büyük gösterebileceğinizle ilgili son tavsiyemiz de duş perdesi kullanmanız yönünde. Duş perdesi, sizi duşakabinin kaplayacağı fazla alandan kurtacak etkili çözümlerden. Küçük banyolar ile ilgili yeterince bilgilendiğinizi düşünüyorsanız farklı banyo modellerine göz atmaya ne dersiniz? Hemen buradan size çok fazla seçenek sunan banyo modellerine ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.